Merdiven altı ürün uyarısı

Güncelleme: 02.06.2019 00:01

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Ramazan Bayramı’nda vatandaşlara güvenilir gıda tüketmeleri uyarısını yaptı. Bayram öncesi usulsüz üretimin arttığına değinen Gök, insanların merdiven altı ürünleri midesine değil, çöpe atması gerektiğine vurgu yaptı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, bayram dönemlerinde merdiven altı üretim yapan firmaların faaliyetlerini artırdığına dikkat ederek, vatandaşları uyardı. Gök, üretimleri gıda kodeksine uygun gerçekleştirilmeyen ürünlerin alınmaması gerektiğine değinerek, “Bayramda ikram ettiğimiz şeker ya da çikolataları seçerken dikkatli davranmalıyız. Özellikle yapay ya da yüksek yoğunlukta tatlandırıcılardan üretilen lokum, çikolata ve şekerleri insanlarımız ucuz diye satın alırken belki de telafisi mümkün olmayan hastalıklara davetiye çıkartıyorlar” dedi.

Gıdadaki oyunlara dikkat

Son aylarda ceviz, fıstık, fındık gibi ürünlerdeki fiyat artışlarının özellikle merdiven altı üreticileri tatlı üretiminde farklı tercihlere itebildiğine vurgu yapan Gök, ürünlerde yapılan sahtekarlığa dikkat çekti: “İnsan sağlığını düşünmeyen, vur kaç yapan merdiven altı işletmeler, tatlılarda Antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığı, tereyağlı diye satılan baklava başta olmak üzere tatlılara tereyağı aroması ya da margarin, baklava şerbetlerinde pancar şekeri yerine bolca tatlandırıcı, ceviz yerine leblebi tozu, şeker yerine mısır şurubunu çok yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Bayramda sağlığımızı biraz olsun düşünüyorsak, bizlere kat kat büyük bedeller ödetecek özellikle yapay ya da yüksek yoğunluklu tatlandırıcılardan üretilen baklava türü tatlı, lokum ve şekerlemeleri alırken dikkatli davranmamız gerekiyor.”

Sağlık çalışanlarında koronavirüs çıktı! Hastane kapatıldı

Bakan Koca son verileri açıkladı!

Ertelenen ameliyatlar için tarih belli oldu

11 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
Yeni test kitleri bekleniyor

73. Dünya Sağlık Asamblesi sona erdi

Türkiye atağa kalktı! 31 ülkeye açılıyoruz

TÜBİTAK aşı çalışmalarına hız verdi