Sağlıkta milli dönem

Güncelleme: 10.02.2019 09:59

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İlaç, malzeme, tıbbi cihaz ve aşıda dışa bağımlılık 2023'e kadar asgari yüzde 50 oranında aşağı çekilecek. Yerli difteri ve tetanos aşısı ağustosta piyasada olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretiminden, şehir hastanelerinden ilaç stoku ve sigara ile nargile düzenlemesine kadar sağlıkla ilgili birçok konuda SABAH'a önemli açıklamalarda bulundu:
STOKÇULARA UYARI: İlaç fiyat düzenlemesini önümüzdeki hafta tamamlayacağız. 900 elemanımızla yaptığımız denetimlerde ciddi anlamda bir stoklama ile karşılaştık. 102 eczaneden 34'üne stoklama nedeniyle ceza kesildi. Vatandaşımızı ilaçsız bırakanları affetmeyeceğiz.
REÇETE ŞARTI: 2011-2017 arasında antibiyotikler reçetelerde ortalama yüzde 35 oranındaydı. Bu oranı yüzde 25'lere düşürdük. Bu önemli bir başarıdır. Bunu birçok ilaçta yapmayı istiyoruz. İlaç mutlaka reçete ile satılmalı.
YERLİ İLAÇ, YERLİ AŞI: İlaçta dışa bağımlılığımız yüzde 54, malzemede yüzde 82, tıbbi cihazda yüzde 84, aşıda neredeyse yüzde 100'lere yakın. 2023 sonuna kadar bu tabloyu asgari yüzde 50 oranında aşağı çekmemiz gerekiyor. Yerli olarak üretilen difteri ve tetanos aşısı bu yılın ağustosunda piyasada yerini alacak. Hepatit A, hepatit B, suçiçeği ve Kırım Kongo hastalığına karşı yerli aşı üretilmesi için yoğun çalışmalarımız var. Bir devlet politikası olarak aşıyı yerlileştirmemiz lazım. İlaçta ise ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra ihraç edilmesi konusunda planlamalar yapıyoruz.
TIBBİ CİHAZ: Siemens, Philips ve GE aktif olarak devrede. İki yıllık bir üretim sürecinin ardından alım süreci başlayacak. Bu firmaların alım bölgesi olan noktalar üzerinde de çalışıyoruz. Firmalardan bunun için ihracat garantisi istiyoruz. Kendi ARGE'mize dönüştürmeyi hedefliyoruz.
ACİL SERVİSLER: 100 hastanın 30'u acil servisi tercih ediyor. Gelen hastaların çoğu poliklinik hastası. Hedefimiz polikliniklere randevu ile gelen hasta sayısını artırmak.
DOKTOR SIKINTIMIZ YOK: Bu yıl tıp fakültelerine 14 bin 700 öğrenci alındı. Hedefimiz 230 bine ulaşmak. Bunu gerçekleştirmek için de 65 bin doktora ihtiyacımız var. Uzman ve yan dal uzmanı açığımız var.
DİJİTAL TAKİP: Yakın takibi ilaçlarla birlikte ameliyatlarda da yapmak istiyoruz. Hastanın geri ödemesi onay verildikten sonra yapılmalı. Böylece gereksiz müdahaleleri önlemiş olacağız. Katarakt, sezaryen ve obeziteye öncelik vereceğiz. Geçen yıl 17 bin obezite ameliyatı oldu.
SEZARYEN ORANI YÜZDE 53: Gebelik süreci önceden izlenip, bilinebilirse doğum daha sağlıklı ilerler ve sezaryen oranları kontrol altına alınır. Bu sistemle gereksiz sezaryen yönelimlerinin önüne geçmiş oluruz. Sezaryen oranları yüzde 53'e çıktı. Özel sektörde yüzde 71. Bazı özel hastanelerde normal doğumun yaptırılmadığını biliyoruz. Gebeyi, takip eden sorumlu bir ebe olmalı. Her gebenin bir ebesi olmasını hedefliyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca SABAH Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık, SABAH Ankara Haber Müdürü Akif Bülbül ve SABAH muhabiri Tülay Canbolat'a önemli açıklamalarda bulundu. Koca'ya Sağlık Bakanlığı Basın Danışmanı Gözde Kirişcioğlu eşlik etti.

SAĞLIK SİSTEMİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK
 Geniş bir geri ödeme sistemimiz var, dünyanın hiçbir yerinde yok. İlaç dahil katılım paylarının sağlık harcamalarındaki payı yüzde 5.9. Bu kadar düşük katılım payıyla herkesi kapsayan, şehir hastanelerinin devrede olduğu sistemin gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 4.5.
 Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAS) yurtdışından hasta akışını sağlayacak. Bunun yanında devletler ve sigorta şirketleriyle anlaşmalar yapılacak. Türkiye'nin sağlık markasını dünyaya anlatacağız. Bunu kurduğumuz portal üzerinden yapacağız.

ŞEHİR HASTANELERİ MARKA OLACAK
 Branş hastanelerinin olduğu şehir hastanelerinin yönetiminde de yeni bir sistem geliştirdik. Her branş hastanesinin bir başhekimi olacak. Tepesinde de hepsinin bağlı olduğu bir koordinatör başhekim görev yapacak. Her kulenin başhekiminin altında da başhekim yardımcıları, idari mali hizmetler sorumluları bulunacak.
 Özellikli hasta gruplarının geldiği mükemmeliyet merkezlerinin olduğu birçok sistematiği içinde barındıracak şehir hastaneleri Türkiye'nin sağlıkta markalaşması yolunda önemli bir katkı sağlayacak. Şehir hastaneleri hem yer yer birbirleriyle işbirliği yapacak, hem üniversitelerle iş birliği yapacak. Şehir hastaneleri ülkemizin sağlık üssü olacak. Bazı bölge hastaneleri, şehir hastanesi mantığı ile dönüştürülüp, hizmet alanı genişletilecek.

SABAH

Gençler atalarının izinde

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Atalarımızın izindeyiz
İstanbul Valiliği'nden 'provokasyon' uyarısı
PKK/YPG'li teröristleri hepsi öldürüldü
Ankara'da kritik toplantı
İlandır
YSK MHP'nin itirazını kabul etti
ABD krizi tırmandırıyor! Asıl hedef İslam coğrafyası
Fuat Oktay açıkladı! Haziran ayında hizmete alınacak...
AK Parti'den kritik İstanbul açıklaması
Trump 1915 için yine 'Büyük Felaket' dedi
Başkan Erdoğan'dan Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'a 1915 mektubu!
Bakan Ersoy: Mehmetçik insanlık değerlerini savunmuş, korumuş ve kurtarmıştır
Destici'den 'Türkiye İttifakı' açıklaması!
İmamoğlu geri adım atmak zorunda kaldı!
'Anzak Günü'nü kana bulayacaktı yakalandı!

Mehmet Öz'den asılsız reklam uyarısı

Dr. Mehmet Öz, adı kullanılarak yapılan internet reklamları konusunda vatandaşları uyardı.

Diş Teli Hakkında Bilmedikleriniz

Uzmanlar uyardı: Sezonu başladı!

Uzmanlar alerjisi olanlar için "bahar nezlesi" sezonunun başladığını belirterek koruyucu önlemlere dikkati çekti.

Börtü böcek görmemiş gıdalar tüketilmez

Sanayi devrimiyle birlikte hızla gelişen tarım endüstrisi, her türlü meyve sebzenin her mevsimde yetiştirilmesinin de önünü açtı. Bu yüzden her türlü meyve-sebze yılın her ayında tüketilir hâle geldi. Gıdaları mevsiminin dışında tüketmenin sakıncalarını Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer,  MilatGazetesi.com'a anlattı. Mevsiminin dışında tüketilen meyve ve sebzelerin hem sıhhati bozduğu, hem karakteri değiştirdiğini belirten Kemal Özer “Seralarda yetişen börtü böcek görmemiş gıdaları tüketmek doğru değil” dedi.

Alkol belasının bir zararı daha ortaya çıktı

Çin'de yürütülen bir araştırma az ya da orta miktarda alkol tüketiminin bile yüksek tansiyonu ve felç riskini artırdığını ortaya koydu.