YAZARLAR

Tüm Yazıları Serkan Akın

Betonarme apartman ödül değil cezadır-5

14.05.2019 00:01

Özelliklerinden hareketle betonarme inşa teknolojisine yönelik eleştirilere başlıklar halinde devam edelim.

Evi satılık bir meta haline getirmesi:

Betonarme inşaat sisteminin patentli teknolojik bir ürün olması, üretiminin sürekli büyüyen bir teknolojik altyapı ihtiyacı doğurması, pahalı makineler, kazı aletleri, beton santralleri, mikser kamyonları, yüksek vinçler, toplu ve büyük inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan büyük organizasyonlar ve daha niceleri…

Tüm bu saydıklarımız, çok temel bir ihtiyaç olan barınma faaliyetimizi çok farklı bir noktaya taşımaktadır.

Doğal olan barınma ihtiyacı, kapitalizmin arz talep dengesi sarmalında betonarme apartmanları, talebin karşısına satılık bir meta olarak çıkarmaktadır.

Temel barınma ihtiyacı, kâr amacı güden herkesin ve her kesimin gözünü bu sürece dikmesine sebep olmakta, kâr hırsı her şeyin önüne geçmektedir.

Zaten Paris’in Franklin Caddesi 25 numaradaki ilk betonarme apartman da Auguste Perret tarafından bir müteahhitlik hizmeti olarak inşa edilmiştir.

Aynı süreç ülkemize kat karşılığı inşaat olarak girmiş ve 1960’lardan 1990’lara kadar yapılan kat karşılığı inşaatlardaki kâr marjı sonsuz olmuştur. 

Çünkü beline keser bağlayan uyanık ama sıradan bir kalfanın elindeki tek sermayesi cesaret olmuştur.

Hatıralar yok sayıldı

Daha toprağın kazıldığı sırada müteahhidin başına üşüşüp topraktan daire almanın avantajını yaşamak isteyen alıcılar, gerekli olan sermayeyi uyanık girişimciye en başta teslim etmişlerdir.

Ayrıca ilk başta başını sokacak bir ev hayaliyle kamu arazilerini işgal eden gecekonducular, belli bir süre sonra yaptıklarının cezasız olduğunu görünce, imarsız ve işgalli tarlaları yeni bir cesaretle müteahhitlere kat karşılığı vererek apartman sahibi olmuşlardır.

Bir de tarihi şehir merkezlerindeki geleneksel ahşap evlerin sahipleri apartman furyasına teslim olup geçmiş hatıralarını, aidiyetlerini hiçe sayarak ve göz ardı ederek müteahhitlerle anlaşmışlardır. Bir başka deyişle geniş bahçeli evlerinden vazgeçip betonarme apartmanlara tav olmuşlardır.

Böylece bu apartman daireleri hem kiralık hem de her geçen gün fiyatı artan satılık bir meta haline gelmiştir.

Gelinen noktada betonarme apartmanlar, tıpkı arabalar veya bilumum satılık nesneler gibi reklamı yapılan, paketlenmiş çikolata kutularına dönüşmüştür. 

Üretilirken doğaya zarar vermesi:

Betonarmenin en önemli girdilerinden biri çimentodur. Çimento üretim tesisleri doğaya zarar veren işletmelerdir. Bu yüzden Avrupa Birliği ülkeleri 1990’lardan sonra çimento üretim tesislerini az gelişmiş diye tabir ettikleri ülkelere kaydırmışlar, çimento ihtiyaçlarını o ülkelerdeki çimento tesislerini satın alarak karşılamışlardır. Konuyla ilgisi olan herkes bu hususu bilmektedir.

Betonarme bina üretimi esnasında doğaya ciddi büyüklüklerde karbon salınımı olmaktadır. Doğadaki karbon fazlasının zararı herkes tarafından malumdur.

Betonarme inşaatların büyüklüğü yüzünden devasa hafriyatlar yapılmakta, yeryüzünün doğal şekliyle oynanmakta ve toprakta çok büyük tahribat oluşmaktadır.

Kullanırken insana zarar vermesi:

Uzun bir yazı silsilesi ile anlatmaya çalıştığımız da budur aslında.

Betonarme inşaat sistemi;

Sağlığımıza,

Kültürümüze,

Cebimize,

Tarihimize,

Doğaya,

Ve daha birçok şeye zarar vermektedir.

Yüzyıllardır insanlığa medeniyet adına somut bir teklifi olmayan İslam dünyası, bir de Batı dünyasından dayatılan ne varsa sorgusuzca ve çaresizce kabul etmektedir.

Betonarme inşa sistemi de tıpkı teknoloji ürünü makineler gibi çaresizce kabul ettiğimiz ve yerine alternatif bir çözüm sistemi koyamadığımız ağır ve tahrip edici özelliktedir.

Gelinen noktada bu ağır sistemin çaresiz kullanıcıları durumundayız.

Çok temel iki ihtiyacımız olan iaşe ve ibate yani yemek ve barınma ihtiyacımız içinden çıkılmaz ve baş edilemez bir sorun yumağı halinde önümüzde durmaktadır.

Betonarme kentler, tarım arazilerini yok etmekte, apartman dairelerine ancak uzun vadeli faizli banka kredileri ile ulaşılmakta, selam, komşuluk, akrabaya yakınlık yok olmakta, bireysellik artmakta, gençler evlenememekte, yaşlı nüfus artmaktadır.

Bu örnekler çoğaltılabilir ve daha çok söz söylenebilir.

Kesin olan şu ki:

BETONARME KÖTÜ BİR SİSTEMDİR VE İNSANLIĞA ZULMETMEKTEDİR. 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

Fiziğin bilinmeyen güzel yanları

Japonların Da Vinci robotuyla tıpta geldikleri son nokta

Japonların ‘Da Vinci' ile yapılan ameliyatların sayısı 1.5 milyonu geçti. Sadece 2013'te 1800'in üzerinde ameliyat ‘Da Vinci' ile gerçekleştirildi.

Fransız usulü zeytin toplama işlemi