YAZARLAR

Tüm Yazıları Serkan Akın

Hayalimdeki sosyal konut (1)

12.03.2019 00:06

Aslında hayalimdeki ev demek istedim.

Hani küçük çocukların resimlerde çizdikleri tek katlı, çatılı, kare pencereli, kapısı ortada olan bahçeli evleri kast ediyorum.

Yanında çocukların ip atladığı, köpek kulübesinin olduğu evler.

Gerçi çocuklar epeydir öyle evler çizmeye devam ediyor mu onu da bilemedim şimdi.

Çünkü çocukların birbirlerine aktardıkları hayallere ve oyunlara bile gem vurulur oldu artık.

İp atlamanın, topaç çevirmenin ya da uçurtma uçurmanın mutluluğunu yaşamadan büyüyen çocuklar var etrafımızda maalesef.

Çünkü artık çocuklar evlerde büyümüyor.

Büyükleri onları çocukça büyüyecekleri evlerde yaşatmıyor.

Peygamber Efendimiz, her gün 5 kere yöneldiğimiz Kâbe’nin içindeki Lat, Uzza ve Menat putlarını yıktıktan 1387 yıl sonra yeni bir put olan “Rant” ortaya çıktı. Son zamanların revaçta putu olan Rant’a tapanların çok fazla olduğu günümüzde aynı eski zamanlarda Kâbe’nin içindeki putlar gibi evlerimiz de yeniden bir putla doldu ve ev olmaktan çıktı.

Aynı Kâbe gibi hayatımızın merkezinde olan evlerimiz artık konut oldu, villa oldu, rezidans oldu. Hatta güvenlikli lüks site oldu.

Peygamber Efendimiz nasıl Kâbe’yi putlardan temizleyip onu yönelinecek bir mâbed yaptıysa bizim de evlerimizi rant putundan kurtarıp onu aslına döndürmeliyiz.

Peki evlerimiz nasıl olmalı ve hayalimizdeki ev nasıl bir şeydir?

Bu arada şunu belirtmeliyim ki bu boş bir hayal değil sadece 40 yıl öncesine kadar herkesin gerçekleştirebildiği bir durumdu.

O yüzden sakın kimse bu konuda ümitsiz olmasın.

Benim çocukluğumda ev almaktan değil ev yapmaktan bahsedilirdi.

Ev satılık bir şey değildi. Dolayısıyla birilerinin satmaya kalktığı ya da fiyatı artsın diye beklediği; birilerinin de alayım, dursun, değeri artınca elimden çıkarırım, bu arada kiraya veririm dediği bir durum yoktu ortada.

İnsanlar ülkenin farklı şehirlerine dengeli bir şekilde dağıldığı için ortada bir sıkışıklık yoktu. Etrafta da bolca boş arazi olduğundan uygun şartlarda bir arsayı bulmak çok kolaydı.

Ev yapmak için bir arsaya bakıldığında o arsanın manzarasından çok etrafındaki komşulara bakılır, tanıdık ve akrabalara olan yakınlığına dikkat edilirdi.

Ev yapma geleneği ve evi kolayca inşa etme şartları herkesin gözü önünde ortalıktaydı.

Bir evi yapmak için lazım olan güvenilir ve tecrübeli ustaları bulmak çok kolaydı.

Ev yapmak için bu kadar çok evraka, prosedüre, işleme, resmi ödemeye gerek yoktu.

Ustalarla götürü ya da yevmiye anlaştıktan sonra evin bireyleri olarak ustanın belli işlerine yardım ederek maliyeti aşağı çekebiliyordunuz.

Örneğin tuğlaları ya da fayansları ilgili kata çıkararak basit işçilik yapıyordunuz, böylece o malzemeleri taşıyacak amelenin maliyeti cebinizde kalıyordu.

Birisi bir ev yapacaksa tüm akrabaları, dostları ya da arkadaşları o kişiye borç para veriyor ve lazım olan maliyetin bir kısmı zamana yayılıyordu.

Evi inşa etmek için gereken malzemeler ve teknik, konvansiyoneldi. Yani öyle yüksek teknoloji, büyük kazı makineleri, vinçler, yüksek mühendislik hesapları gerekmezdi. Çünkü yapılan şey “ev” idi ve çok büyük şeyler değildi. Öyle büyük hafriyatlar, çok yüksek katlar, özel işlem gereken detaylar yoktu ortada.

Zaten bir ailenin yaşayacağı bir ev ne kadar büyük olabilirdi ki.

Haftaya devam edelim inşaallah.

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Alman kanalında Batı'nın içyüzü!

Alman kanalında Batı'nın içyüzü: Öldürülen milyonlarca insanın sorumlusu müslümanlar değil...

HİSAR-A ve HİSAR-O'dan yüzde yüz başarı!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının yerli-milli imkanlarla karşılanma çalışmalarının sürdüğünü, HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladığını paylaştı.

Denizli Acıpayam'da 5,5 büyüklüğünde deprem

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Oğuz ve Yeşildere mahallelerinde eski toprak yapılardan bazıları yıkıldı ve çatlaklar oluştu.