YAZARLAR

Tüm Yazıları Serkan Akın

Hayalimdeki sosyal konut (1)

12.03.2019 00:06

Aslında hayalimdeki ev demek istedim.

Hani küçük çocukların resimlerde çizdikleri tek katlı, çatılı, kare pencereli, kapısı ortada olan bahçeli evleri kast ediyorum.

Yanında çocukların ip atladığı, köpek kulübesinin olduğu evler.

Gerçi çocuklar epeydir öyle evler çizmeye devam ediyor mu onu da bilemedim şimdi.

Çünkü çocukların birbirlerine aktardıkları hayallere ve oyunlara bile gem vurulur oldu artık.

İp atlamanın, topaç çevirmenin ya da uçurtma uçurmanın mutluluğunu yaşamadan büyüyen çocuklar var etrafımızda maalesef.

Çünkü artık çocuklar evlerde büyümüyor.

Büyükleri onları çocukça büyüyecekleri evlerde yaşatmıyor.

Peygamber Efendimiz, her gün 5 kere yöneldiğimiz Kâbe’nin içindeki Lat, Uzza ve Menat putlarını yıktıktan 1387 yıl sonra yeni bir put olan “Rant” ortaya çıktı. Son zamanların revaçta putu olan Rant’a tapanların çok fazla olduğu günümüzde aynı eski zamanlarda Kâbe’nin içindeki putlar gibi evlerimiz de yeniden bir putla doldu ve ev olmaktan çıktı.

Aynı Kâbe gibi hayatımızın merkezinde olan evlerimiz artık konut oldu, villa oldu, rezidans oldu. Hatta güvenlikli lüks site oldu.

Peygamber Efendimiz nasıl Kâbe’yi putlardan temizleyip onu yönelinecek bir mâbed yaptıysa bizim de evlerimizi rant putundan kurtarıp onu aslına döndürmeliyiz.

Peki evlerimiz nasıl olmalı ve hayalimizdeki ev nasıl bir şeydir?

Bu arada şunu belirtmeliyim ki bu boş bir hayal değil sadece 40 yıl öncesine kadar herkesin gerçekleştirebildiği bir durumdu.

O yüzden sakın kimse bu konuda ümitsiz olmasın.

Benim çocukluğumda ev almaktan değil ev yapmaktan bahsedilirdi.

Ev satılık bir şey değildi. Dolayısıyla birilerinin satmaya kalktığı ya da fiyatı artsın diye beklediği; birilerinin de alayım, dursun, değeri artınca elimden çıkarırım, bu arada kiraya veririm dediği bir durum yoktu ortada.

İnsanlar ülkenin farklı şehirlerine dengeli bir şekilde dağıldığı için ortada bir sıkışıklık yoktu. Etrafta da bolca boş arazi olduğundan uygun şartlarda bir arsayı bulmak çok kolaydı.

Ev yapmak için bir arsaya bakıldığında o arsanın manzarasından çok etrafındaki komşulara bakılır, tanıdık ve akrabalara olan yakınlığına dikkat edilirdi.

Ev yapma geleneği ve evi kolayca inşa etme şartları herkesin gözü önünde ortalıktaydı.

Bir evi yapmak için lazım olan güvenilir ve tecrübeli ustaları bulmak çok kolaydı.

Ev yapmak için bu kadar çok evraka, prosedüre, işleme, resmi ödemeye gerek yoktu.

Ustalarla götürü ya da yevmiye anlaştıktan sonra evin bireyleri olarak ustanın belli işlerine yardım ederek maliyeti aşağı çekebiliyordunuz.

Örneğin tuğlaları ya da fayansları ilgili kata çıkararak basit işçilik yapıyordunuz, böylece o malzemeleri taşıyacak amelenin maliyeti cebinizde kalıyordu.

Birisi bir ev yapacaksa tüm akrabaları, dostları ya da arkadaşları o kişiye borç para veriyor ve lazım olan maliyetin bir kısmı zamana yayılıyordu.

Evi inşa etmek için gereken malzemeler ve teknik, konvansiyoneldi. Yani öyle yüksek teknoloji, büyük kazı makineleri, vinçler, yüksek mühendislik hesapları gerekmezdi. Çünkü yapılan şey “ev” idi ve çok büyük şeyler değildi. Öyle büyük hafriyatlar, çok yüksek katlar, özel işlem gereken detaylar yoktu ortada.

Zaten bir ailenin yaşayacağı bir ev ne kadar büyük olabilirdi ki.

Haftaya devam edelim inşaallah.

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.