YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Karakulluk

Kitap gezgini

13.04.2019 09:11

BU köşede her daim kitaplardan bahsettim. Ancak bu kez futbol meraklılarına bir duyurum olacak. Eğer, Süper Lig dışında bir takımla da bağlantınız varsa, hele hele memleketinizin takımı amatör liglerde mücadele ediyorsa ve siz bunlardan kısıtlı sayıda haberdar oluyorsanız, Fotomaç’ın çarşamba günleri yayınladığı “10 Numara” ekini almayı unutmayın.

Tüm bölgelerden sonuçlar

Türkiye’nin tüm bölgelerindeki amatör liglerden haberler, puan durumları ve toplu sonuçlar bu ekte yer alıyor. Uzun yıllar spor servislerinde çalışan biri olarak böyle bir ekin hazırlanmasının zorluğunu çok iyi biliyorum. Bu vesileyle 10 Numara ekibini kutluyorum. 

Birinci ve İkinci ligler

10 Numara ekinde amatör liglerin yanı sıra Türkiye 1. Ligi, 2. Ligi ve 3. Ligi’nden de bilgiler yer alıyor… Hemen hemen her takımla ilgili haberlerin olması son derece güzel… Bu liglerde şampiyonluğa, düşmemeye oynayan takımlarla ilgili son haberleri bu ekte bulmak mümkün. Ben her Çarşamba Fotomaç 10 Numara alıyorum ve keyifle tüm sayfalarını okuyorum. Siz de eğer futbolla yakından ilgiliyseniz bu eke bir göz atın derim. Beğeneceğinize eminim.

-----------------------

İstikamet KIZILELMA’ya

RESİMALTI

Dr. Muhsin Kadıoğlu, facebook sayfasında paylaştığı bu resimde şunları yazdı: San Pietro Katedrali, Vatikan / Roma – İtalya. Türk-İslam Cihan Hakimiyeti Mefkûresinin En Büyük Hedefi…

RESİMALTI

Vatikan merkezde Papa’nın oturduğu San Pietro veya Aziz Petrus Kilisesi’nin en büyük kubbesinin tepesinde Altın Top ve üzerindeki Haç işareti…

Kızılelma, bir Türk-İslâm mefkûresidir… Kızılelma, önceleri güneşin doğup battığı yerlerin Türk yurdu yapılması hedefini güderken, Türklerin Müslümanlığından sonra ilâ-yı kelimetüllah çerçevesinde biçimlenmiştir.

KIZILELMA fikrinin yeniden gündemimize dâhil olması, Zeytin Dalı Harekâtı sırasında olmuştu. Harekâta katılan Uzman Çavuş Mehmet Kuzu, gazetecilerin “İstikamet Neresi?” sorusuna, “Kızılelma” cevabını vermişti.

Peki neydi bu Kızılelma!..

Kızılelma, Türk-İslâm Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi’dir.

Yani, Türk-İslâm Birliği’nin cihana hükmetme hedefidir.

Üniversitede okurken Fındıkzade’deki Trabzon Öğrenci Yurdu’nda kaldığım yıllarda dost edindiğim Dr. Muhsin Kadıoğlu, “Kızılelma” isimli kitabında bu mefkûreyi detaylarıyla anlatıyor… Bizim Kızılelma mefkûresinin, Yunanlıların Altın Elma efsanesine benzemediğini ortaya koyuyor.

Kızılelma’ya neden yabancılar!

Diyor ki Kadıoğlu, “İslâm söz konusu olduğunda kendilerini derhal ”otorite” koltuğuna oturtanlar, fetihler çağındaki İslâm ülküsünden maalesef habersizdirler. Türklere ait ne varsa düşman oldukları için Kızılelma ülküsünü sadece Türk ülküsü sanarak Kızılelma’ya düşman ve yabancıdırlar. Oysa Kızılelma ülküsü, İslâm kaynaklı bir ülküdür.”

Konstantinapolis ve Roma

Kızılelma’nın nihai hedefi, Vatikan’da Papa’nın kullandığı Merkez Kilise ve onun bulunduğu toprakların fethidir. Türk-İslâm tarihçileri eserlerinde Kızılelma’dan sıkça bahsetmişlerdir. Ve Kızılelma mefkûresinin hitam bulacağı yer ROMA’dır derler…

Kızılelma mefkûresinin ilk ayağı olan Bizans’ı (Konstantinapolis) Hristiyan dünyasından alan Türk-İslâm gücünün bir sonraki adımı Roma olmuştur… Ne zaman Roma fethedildi işte o zaman Kızılelma mefkûresi tam anlamıyla gerçekleşmiş olacaktır.

San Pietro Kilisesi

Kızılelma, bir başka anlayışla Altın Top’u elde etmektir. Bunun anlamı da büyük bir ganimete sahip olmaktır. Saltık-nâme’de ise Altın Top, en büyük Hristiyan kilisesinin İslâm mabedi yapılması olarak ifade edilir. Bu da Vatikan’daki San Pietro (Aziz Petrus Katedrali) Kilisesidir ki, en yüksek kulesinin tepesinde Altın Top ve üzerinde Haç işareti vardır. İşte Türk-İslâm Kızılelma mefkûresinin nihai hedefi burasıdır…

Kızılelma düşünceleri

Öte yandan “Kızılelma, son derece mamur şehirlerde yer alan sarayların, kilise kulelerinin tepesinde yer alan ve üzerine haç yerleştirilen altın topu ifade etmek için kullanılan bir kavramdır.”

Muhsin Kadıoğlu kitabında Avrupa’daki hemen hemen tüm krallıklarda kendini gösteren “Kızılelma” fikriyatını detaylıca anlatıyor.  Tabii ki onların Kızılelma mefkuresi bizimkinden çok farklı… Bizdeki Kızılelma ülküsü, düşmanın başkentini fethetme ve ilâ-yı kelimetullahtır. Avrupalıların ki ise ellerindeki toprakları muhafaza etme güdüsüdür…

İslamiyet öncesi Kızılelma

Kızılelma’nın geçmişi İslamiyet öncesi Türk dönemine kadar uzanır. O dönem Kızılelma mefkûresi, “Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar olan yerleri Türk yurdu yapmaktı.”

Türklerin, İslâmiyeti kabulünden sonra ise Kızılelma, “Dünyaya nizam vermek ve Allah’ın kelâmını tüm dünyaya yaymak” olarak değişmiştir. 

Hülâsa KIZILELMA mefkûresini detaylıca öğrenmek istiyorsanız, tarihi bilgiler ve gerçekler eşliğinde bu kitaptan oldukça fayda sağlayabilirsiniz.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı yayınlarından çıkan 234 sayfalık kitabı keyifle okuyacağınıza inanıyorum.

----------------------

Azeri Profesör Ahmedli’den Türkçülüyün Üçlü Formulu

AZERBAYCAN edebiyatının tanınmış araştırmacısı Prof. Dr. Bedirhan Ahmedli’nin yeni kitabı, “Türkçülüğün Üçlü Formülü” isimli kitabı piyasaya çıktı. Orijinal ismiyle “Türkçülüyün üçlü formulu. Nəzəri və tarixi aspektləri (Bakü, Bilim ve Eğitim, 2019) adlı monografi, Türk dünyasında “Türkleşmek, İslamlaşmak, Çağdaşlaşmak” şeklinde formüle edilen görüşleri yeni bir bakış açısıyla değerlendiriyor.

Milli ve manevi değerlerin gelişmesi, milli bilincin, milli ülkünün oluşumu ve siyasi hayata etkisi kitapta önemli bir yer tutuyor. Yazar, sadece Azerbaycan ile ilgili meseleleri değil; bütün Türk dünyasını ilgilendiren meseleleri incelemiş.  

Yazar, kitabında şu tespiti yapıyor: “Kendi aralarındaki mezhep farklılıklarını bir tarafa bırakarak birlik olmayı arzulayan Avrupalılar, Müslümanlar arasındaki mezhep farklılıklarını ön plana çıkartarak, birlik olmasını engellediler.”

Çok yerinde bir tespit değil mi?

Bu eser sayesinde, tarihin gereği ve gerçeği olarak ortaya çıkan “Türkleşmek, Muasırlaşmak, İslamlaşmak” üçlemesine katkıda bulunan pek çok kişinin fikirlerini ve çalışmalarını öğrenmek mümkün.    

-----------------------------     

Ahmed Yüksel Özemre Sohbetleri

TÜRKİYE’nin ilk atom mühendisiydi Ahmed Yüksel Özemre… Kendisi bu durumu şöyle izah ederdi: “Ne yalan söyleyeyim; teorik fizikçilik de atom mühendisliği de bana para kazandırmadı””

Sufi Kitap’tan çıkan “Kamil Mürşidlerin Mirası, Ahmed Yüksel Özemre ile Sohbetler” isimli kitapta, değerli ilim adamının yaşadıkları bir sohbet biçimde aktarılıyor… Necmettin Şahinler beyefendi bu sohbetleri bir güzel toplamış ki, Allah ondan razı olsun.

Kitabın 26. Sayfasında şöyle bir olay anlatılıyor: “Hocamıza, sol kesimden bir gazeteci sürekli gelerek beyanat alıyor. Ancak beyanatları ya yayınlanmıyor ya da ters yüz ediliyor. Bir gün hoca, bu muhabiri sıkıştırıyor ve o muhabir şöyle cevap veriyor: “Eğer ilim varsa Müslümanlık olamaz, Müslümanlık varsa ilim olamaz”…

İşte, karşı cephenin Müslümanlara bakışını özetleyen en güzel tespit…

Bu kitabı okumakta fayda var.

------------------------

Gülistan-ı Aşk’ta hüzün dolu sevgi

Osmanlı İmparatorluğu’nun 31. Padişahı Sultan Abdülmecid, 17 yaşında tahta geçmişti. İnce ve narin yapılı ve son derece yakışıklı biriydi. Devletin bin bir türlü dertlerle uğraştığı dönemde, saray erkânının ve özellikle haremin aşırı masrafları sebebiyle imparatorluğun mali açıdan kıvrandığı yıllardı. İşte o yıllarda Gülcemal isimli çok sevdiği hanımını Verem belâsına kurban veren yakışıklı Padişah bir gün Eyüp Sultan’daki Cuma selamlığında Gülistan isimli bir genç kızı rastlar ve ona tutulur. Kız da Padişah’a aşık olur. Fakat, Gülistan’ı isteyen hem de ölümüne aşık olan Ahmet isimli genç de onunla evlenmek niyetindedir. Gülistan’ın babası ise Abdülmecid muhalifidir. Gel zaman git zaman Sultan ile Gülistan evlenmeye karar verir. Fakat baba; kızını Padişaha vermez, Ahmet’le evlendirmekte ısrar eder. Genç kız evden kaçar Saray’a sığınır. Fakat saraydaki dedikoduları duyunca Saray’dan da kaçar… Bir zaman sonra tekrar Saraya döndüğünde Abdülmecid ile evlenir ama artık ikisinin de ölüm anı gelmiştir. Evlenirler ama ikisi de kısa aralıklarla vefat eder… Özlem Doğan’ın Çağrı Yayınları’ndan çıkan Gülistan-ı Aşk isimli romanı, bu acıklı aşkın hikâyesini çok güzel ve akıcı cümlelerle anlatıyor.

-----------------------

Hastalıkların Duygusal Sebepleri

TİMAŞ Yayınlarından, Zeynep Dizmen ve Eray Hacıosmanoğlu tarafından hazırlanan “Hastalıkların Duygusal Sebepleri” isimli kitabın kapağında yazan şu ifade her şeyi net biçimde ortaya koyuyor: “İnsanlar ölüyor, stresten, üzüntüden, sevgisizlikten…”

350 sayfalık kitapta vücudumuzun her bir yerinde görülen hastalıkların sebepleri anlatılıyor. Hasta olmadan önce ruhumuzu ve sonra da duygudan kaynaklı muhtemel hastalıkları nasıl tedavi edebileceğimizin yolu gösteriliyor. Bu kitabı okumayı sakın ihmal etmeyin.

İnanmak ve sarılmak

Kitaptan çok büyük fayda sağladığımı belirtmeliyim… Her şeyden evvel hastalıkların en önemli tedavisi İNANÇTIR… Kuvvetli inanç ile her türlü hastalığın üstesinden gelmek mümkün. Duaya inanmak ve Allah’ın şifa vereceğine kalben mutmain olmak ne büyük bir şifa kaynağıdır. Hastalıklara yenilenlerin çoğunda inanç eksikliği dikkat çekmektedir.

Bunun yanı sıra, sarılmak, sevgisini göstermek ve tıp diliyle TİMÜS vermek de faydalıdır. Ceviz büyüklüğündeki timüs bezi, iman tahtasının üzerinde, tiroid bezinin altında ve soluk borusunun önünde bulunur. Timüs bezi bir komuta-eğitim merkezidir. Bağışıklık sisteminin mikroplarla nasıl savaşacağının organize ve koordine edilmesi timüs bezi salgılarıyla olur.

Kısaca, her türlü hastalıktan kurtulmak sizin elinizde… Bunu öğrenmek için “HASTALIKLARIN DUYGUSAL SEBEPLERİ” isimli kitabı mutlaka ama mutlaka okuyun.

-----------------------   

Sadıkoğlu’ndan 7 yeni eser daha

DİRİLİŞ ve devamı olan “Geceye Bir Güneş Çizdim” romanı ile edebiyat dünyasına hızlı bir giriş yaparak özellikle genç ve orta yaşlı kesimin beğenisini kazanan Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu’nun uzun süredir emek verdiği 7 yeni eseri Karina Yayınevi’nden piyasaya çıkmış. Masama geldiğinde her bir kitabını ayrı ayrı değerlendirmeyi isterim doğrusu. Özellikle Kerbübelâ’yı çok merak ediyorum.

---------------

Bulgur yemekleri

DURU Bulgur, Anadolu’da 12 bin yıllık geçmişe uzanan bulgurun hikâyesini “Anadolu’nun Bulgurlu Yemekleri” kitabıyla gözler önüne seriyor. Dr. Nermin Işık, kitabın hazırlanma aşamasında, tarifler için çok sayıda kaynak kişiyle görüşüldüğünü ve bulgurla ilgili geniş tabanlı bir literatür taraması yapıldığını söyledi. 2003’teki basılan ilk baskıda yer verilen 112 farklı yemek tarifine, 63 yeni tarif daha eklenerek 175 farklı tarif ile ikinci baskı yapılmış. Bulgur sevenlere duyurulur.

------------------------

ALTIN DAMLA

Yakın tehlike!

Mısır’da, Mursi’nin en yakın adamı Sisi darbe yapmıştı.

Sudan’da da Ömer el-Beşir’in en yakın adamı Avf darbe yaptı.

Demek ki darbeler, hep en yakındakilerden geliyor!

*S.V.K.

------------------------

ANAHTAR DELİĞİ

KHK’dan atılanlar!

YSK’nın, KHK ile kamu görevinden atılanlara belediye başkanı veya meclis üyesi mazbatası vermemesini eleştiriyorlar. Neymiş, bu hukuk muymuş!..

Demiyorlar ki, “KHK ile kamudan ihraç edilenleri bunlar neden aday gösterdi?”

*S.V.K.

--------------------  

FİSKE

Kur’an öpmek!

Görevine Kur’an-ı Kerim’i öperek başlayan Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özkan’ın ilk icraatı, Suriyelilere önceki belediyenin verdiği aynî ve nakdî yardımı kesmek oldu.

Hani nerde Kur’an-ı Kerim’deki “yoksullara yardım edin” düsturuna uymak! 

Öptüğü kitabın emrini ilk günden yok sayan zihniyetten ne umulur ki!

--------------------    

Foto Galeri

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

Video

Bir insan bunu neden yapar ki ?

Göbeklitepe'de yeni rekor

Darbe alan kaportaya kolay çözüm

Muhteşem bir manzara

Binali Yıldırım'ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  YKS tercihleri 23-29 Temmuz'da yapılacak

 • 2

  Erdoğan: Ortak yayın için başka isimler önermiştim

 • 3

  Sele kapılmıştı, cesedi 5 km uzaklıkta bulundu

 • 4

  Teröristbaşı Öcalan'dan HDP'ye 'İstanbul' talimatı!

 • 5

  İDO'dan '23 Haziran'da sefer iptali' açıklaması

Karar tatmin edici
“Sağduyu” Galip Gelir mi?..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim ittifakımız MHP ile
Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme!
Trump'tan İran'a tehdit: Yakında göreceksiniz
Bakan müjdeyi verdi! 4 bin 321 personel alınacak
Suudi Arabistan'a bir darbe de ABD Senatosundan!
Meteorolojiden sağanak uyarısı!
YSK İstanbul'da seçmen listesini güncelledi
Başkan Erdoğan: Derdi verileri korumak değil onları alıp bir yerlere servis etmek
YÖK üniversite kontenjan sayısını açıkladı!
Okula başlama yaşı değişti!
Fitch Ratings'ten Türkiye açıklaması! 'Enflasyonun düşüşü hızlanacak'
Başkan Erdoğan: S-400 konusu bitmiştir!
İkinci sondaj gemimiz yola çıktı