YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Karakulluk

Ölüler, çok kötü cinayetler işler!

06.07.2019 00:01

KİTAP Gezgini köşemi takip edenler, benim bir aralar “Neden bizim de bir Sherlock Holmes’ümüz yok” diye serzenişte bulunduğumu hatırlayacaklardır.

Süleyman Baş’ın yazdığı, Paradigma Yayınları’ndan çıkan polisiye türünde bir roman geldi masama: ÖLÜLERE GÜVENME… 412 sayfalık bu polisiye romanda, yazar, harika bir kurgu üzerinden giderek, müthiş bir finalle eserini taçlandırmış.

Acemi dedektifler!

Kitapta Mithat isimli karakter dedektif, Cemay isimli karakter ise onun yardımcısı rolünde. Bu ikilinin, Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson ile benzeyen yönleri var. Holmes, kokainman bir dedektif iken, bu kitapta Cemay aynı tipte biri. 

Olay Amerika’da geçiyor

Amerika’da yaşayan zengin bir Türk olan Hüseyin Gürsan, ölümle tehdit edilmektedir... Karısından boşanıp sekreteriyle evlenen, ilk karısından olan çocuğunu evlat olarak kabul etmeyen; kibirli, kendini beğenmiş, koleksiyoner zenginimiz, kendisine ölüm tehditleri gönderen kişiyi, kendi mâlikânesinde öldürmek için plân kurar.

Sis perdesi açılıyor

Kitabın yarısına kadar cinayet örgüsü adeta bir sis perdesiyle kaplı. “Cinayeti kim işleyecek?” sorusunun cevabını bulmak için okumak zorundasınız ve nihayet 250. sayfadan sonra heyecan başlıyor…

Zengin adamın plânları, kendine göre tıkır tıkır işliyor, acemi dedektiflerimiz cinayeti çözmek için hayli yoğun çalışıyor. Ama sonunda, katilin de yolladığı mesajlarda görüldüğü gibi yılbaşı gecesi cinayet işleniyor. 

Tebrikler adaşıma

Süleyman Baş’ı buradan tekrar kutluyorum… Bize öyle bir cinayet plânı anlatıyor ki, şaşırmamak elde değil… Katil hiç umulmadık biri çıkıyor. Bu katil, amacı uğruna her türlü eylemi gerçekleştirmekten çekinmiyor. Hatta ucunda kendini öldürmek bile olsa.

Şaşırdınız değil mi?

Evet ölülere güvenmeyin…

Zira ölüler çok fena cinayet işliyor.

Stephen King’in Yabancı’sı harika

Stephen KING, Altın Kitaplar logosuyla çıkan son kitabı “Yabancı” (The Outsider) ile okurlarını gerilim girdaplarına sürüklemeye devam ediyor! Stephen King, Yabancı’da yine hayal gücünün sınırlarını zorluyor.

Şehir parkında, vahşice katledilen on bir yaşındaki bir erkek çocuğunun cesedi bulunur. Görgü tanıklarının ifadelerine göre katil, İngilizce öğretmeni, şehrin Küçükler Beyzbol Ligi’nin koçu ve herkesin çok sevdiği Terry Maitland’dır. Parmak izi ve DNA sonuçlarıyla desteklenen diğer kanıtlar da tartışılmaz biçimde onu işaret etmektedir.

Bu korkunç cinayetin dehşete düşürdüğü Dedektif Ralph Anderson, eskiden kendi oğlunun da koçluğunu yapmış olan zanlının, bir beyzbol maçının ortasında, herkesin gözü önünde tutuklanması emrini verir. Ne var ki, Maitland cinayetin işlendiği gün başka bir kentte bir konferansta olduğunu iddia eder ve bu, ilerleyen günlerde tanıklarla, kamera görüntüleriyle doğrulanır.

Dedektif Ralph Anderson ve Bölge Savcısı Bill Samuels bu şaşırtıcı gelişmenin arkasındaki çelişkiyi çözmek için delillerin izini sürmeye devam ederken, cinayeti aydınlatmaya çalışan herkes bilinmezliklerle ve tehlikelerle dolu bir anafora doğru sürüklenmektedir.

Stephen King, hepsi de dünya çapında bestseller olmuş elliden fazla romanın yazarı. King, bu alanda çok sayıda ödülün sahibi.  Esat Ören’in Türkçemize kazandırdığı 544 sayfalık roman 45 liradan satılıyor.

Çakalın Öpücüğü

Amerikalı kadın yazar Christa Faust (Doğumu 1969), pisikolojik ve paranormal cinayet romanlarıyla bilinen biri… Ancak Türkçe’ye çevrilen ilk romanı Çakalın Öpücüğü… Artemis Yayınlarından çıkan ve Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur’un İngilizce’den çevirdiği 335 sayfalık kitap korkunç sahneleri, tüyleri diken diken eden anlatımlarla beyninize çakıyor adeta. Bir kamyona dolduran onlarca Meksikalı kaçak göçmen, vahşi bir şekilde öldürülür. Sam ve Dean isimli iki kahraman, bu olay hakkında Meksika-Amerika sınırı civarında araştırma yapmaya karar verirler.  Ne var ki, buna pişman olacaklardır. Çünkü hiç beklemedikleri, paranormal (normal dışı) olaylarla karşılaşırlar. Aslında bu roman Süpernatural isimli dizinin altıncı sezonuna kapı aralıyor.

Son Haberler

 • 1

  TYB İstanbul şubesinden İBB'ye tepki

 • 2

  Su altında evlilik teklifi faciayla sonuçlandı!

 • 3

  İstanbul'da silahlı kavga

 • 4

  İstanbul'da bu yollar kapalı olacak

 • 5

  Fenerbahçe evinde kazandı

Günün Manşetleri

Gerginlik tırmanıyor! Ülke bayrağını yaktılar
180 bin kişi başvurdu! Hazine arazileri kiralanacak
Erdoğan New York uçuşu öncesi ABD'yi uyardı! Hazırlıklar tamam
Dünya mutfağını alt üst eden 5 çılgın Türk
YPG işgaline ABD desteği
TOKİ duyurdu! Yüzde 22 indirim yapılacak
Yerli pikap aracın ismi belli oldu!
Kirli ittifak Berlin'de buluştu! Saadet Parti'li isim de orada
PKK'ya ağır darbe!
YPG/PKK'dan bayrak oyunu
TEKNOFEST'in ziyaretçi sayısı bir milyonu geçti
ABD'de silahlı saldırı!
ABD'ye üç ülkeden gözdağı
PKK'ya ağır darbe!
MSB askerlik alım tarihini açıkladı