YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Karakulluk

Ölüler, çok kötü cinayetler işler!

06.07.2019 00:01

KİTAP Gezgini köşemi takip edenler, benim bir aralar “Neden bizim de bir Sherlock Holmes’ümüz yok” diye serzenişte bulunduğumu hatırlayacaklardır.

Gazetemizin başarılı editörlerinden Süleyman Baş’ın yazdığı, Paradigma Yayınları’ndan çıkan polisiye türünde bir roman geldi masama: ÖLÜLERE GÜVENME… 412 sayfalık bu polisiye romanda, yazar, harika bir kurgu üzerinden giderek, müthiş bir finalle eserini taçlandırmış.

Acemi dedektifler!

Kitapta Mithat isimli karakter dedektif, Cemay isimli karakter ise onun yardımcısı rolünde. Bu ikilinin, Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson ile benzeyen yönleri var. Holmes, kokainman bir dedektif iken, bu kitapta Cemay aynı tipte biri. Holmes, cinayetleri sıra dışı yöntemlerle çözerken, Mithat ise çok zeki olmasına rağmen zorlanıyor!... Aslında zorlanmıyor, ortağı Cemay’da öyle bir intiba uyandırıyor…

Olay Amerika’da geçiyor

Yazar Süleyman Baş, karakterleri Türk olan, aslında Bakırköy’de işlenen bir intihar/cinayet örgüsünü Amerika’dan aktarıyor. Kendisi bunu şöyle açıklıyor: “Türkiye’de çapraz sorgu sistemi olmadığı için, romanımın geçtiği yeri Amerika olarak seçtim.”

Amerika’da yaşayan zengin bir Türk olan Hüseyin Gürsan, ölümle tehdit edilmektedir... Karısından boşanıp sekreteriyle evlenen, ilk karısından olan çocuğunu evlat olarak kabul etmeyen; kibirli, kendini beğenmiş, koleksiyoner zenginimiz, kendisine ölüm tehditleri gönderen kişiyi, kendi mâlikânesinde öldürmek için plân kurar.

Asıl plânı başkası yapar!

Zengin adamın plânına karşılık, katilin de plânları vardır. Hüseyin Gürsan, bir barda tanıştığı Mithat ve Cemay isimli 2 Türk’ten yardım ister. Zira Mithat, kendini polislerle çalışan acemi dedektif olarak tanıtmıştır. Cemay ise üniversite öğrencisidir.

Sis perdesi açılıyor

Kitabın yarısına kadar cinayet örgüsü adeta bir sis perdesiyle kaplı. Zaman zaman sıkılıyor gibi oluyorsunuz fakat, “Cinayeti kim işleyecek?” sorusunun cevabını bulmak için okumak zorundasınız. Ve nihayet 250. sayfadan sonra heyecan başlıyor…

Zengin adamın plânları, kendine göre tıkır tıkır işliyor, acemi dedektiflerimiz cinayeti çözmek için hayli yoğun çalışıyor. Ama sonunda, katilin de yolladığı mesajlarda görüldüğü gibi yılbaşı gecesi cinayet işleniyor. Zengin adam ölüyor. Fakat katil kim? Zira mâlikânede, cinayet anında 3 kişi vardır. Mithat, Cemay ve milyarderin karısı Hande…

Tebrikler adaşıma

Süleyman Baş’ı buradan tekrar kutluyorum… Bize öyle bir cinayet plânı anlatıyor ki, şaşırmamak elde değil… Katil hiç umulmadık biri çıkıyor. Bu katil, amacı uğruna her türlü ihaneti gerçekleştirmekten çekinmiyor. Ardından Türkiye’ye gelip Bakırköy’e yerleşiyor. Ama burada bir kez daha öldürüyor kendini!...

Şaşırdınız değil mi?

Evet ölülere güvenmeyin…

Zira ölüler çok fena cinayet işliyor.

Stephen King’in Yabancı’sı harika

Stephen KING, Altın Kitaplar logosuyla çıkan son kitabı “Yabancı” (The Outsider) ile okurlarını gerilim girdaplarına sürüklemeye devam ediyor! Stephen King, Yabancı’da yine hayal gücünün sınırlarını zorluyor.

Şehir parkında, vahşice katledilen on bir yaşındaki bir erkek çocuğunun cesedi bulunur. Görgü tanıklarının ifadelerine göre katil, İngilizce öğretmeni, şehrin Küçükler Beyzbol Ligi’nin koçu ve herkesin çok sevdiği Terry Maitland’dır. Parmak izi ve DNA sonuçlarıyla desteklenen diğer kanıtlar da tartışılmaz biçimde onu işaret etmektedir.

Bu korkunç cinayetin dehşete düşürdüğü Dedektif Ralph Anderson, eskiden kendi oğlunun da koçluğunu yapmış olan zanlının, bir beyzbol maçının ortasında, herkesin gözü önünde tutuklanması emrini verir. Ne var ki, Maitland cinayetin işlendiği gün başka bir kentte bir konferansta olduğunu iddia eder ve bu, ilerleyen günlerde tanıklarla, kamera görüntüleriyle doğrulanır.

Dedektif Ralph Anderson ve Bölge Savcısı Bill Samuels bu şaşırtıcı gelişmenin arkasındaki çelişkiyi çözmek için delillerin izini sürmeye devam ederken, cinayeti aydınlatmaya çalışan herkes bilinmezliklerle ve tehlikelerle dolu bir anafora doğru sürüklenmektedir.

Stephen King, hepsi de dünya çapında bestseller olmuş elliden fazla romanın yazarı. King, bu alanda çok sayıda ödülün sahibi.  Esat Ören’in Türkçemize kazandırdığı 544 sayfalık roman 45 liradan satılıyor.

Çakalın Öpücüğü

Amerikalı kadın yazar Christa Faust (Doğumu 1969), pisikolojik ve paranormal cinayet romanlarıyla bilinen biri… Ancak Türkçe’ye çevrilen ilk romanı Çakalın Öpücüğü… Artemis Yayınlarından çıkan ve Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur’un İngilizce’den çevirdiği 335 sayfalık kitap korkunç sahneleri, tüyleri diken diken eden anlatımlarla beyninize çakıyor adeta. Bir kamyona dolduran onlarca Meksikalı kaçak göçmen, vahşi bir şekilde öldürülür. Sam ve Dean isimli iki kahraman, bu olay hakkında Meksika-Amerika sınırı civarında araştırma yapmaya karar verirler.  Ne var ki, buna pişman olacaklardır. Çünkü hiç beklemedikleri, paranormal (normal dışı) olaylarla karşılaşırlar. Aslında bu roman Süpernatural isimli dizinin altıncı sezonuna kapı aralıyor.

Foto Galeri

Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı

SU-57'mi F-35 mi? Hangisi daha iyi?

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

Video

Havada yakıt ikmali böyle yapılıyor

Dakikalar içinde ağaçtaki tüm meyveleri topluyor

Daha önce böyle bir taş gördünüz mü?

Sincapları uzaklaştırmak için bulduğu yola bakın

Boğayı kızdırdı sonu kötü oldu!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Andorra, Arnavutluk ve İzlanda maçlarının yeri belli oldu

 • 2

  'Almanya'da 3 camiye bomba ihbarı' asılsız çıktı

 • 3

  Araç sahiplerine müjde: 16 kuruş indirim

 • 4

  Kayıp Fransız denizaltısı 51 yıl sonra bulundu

 • 5

  ABD heyeti ile yapılan Suriye toplantısı sona erdi

Bakan Akar'dan Jeffrey Suriye uyarısı: Görüşmeden rahatsızız!
ABD yeni savaş oyuncağını ilk kez İran'a karşı kullandı iddiası
Hava harekatıyla 8 terörist etkisiz hale getirildi
FETÖ'cü komiser sahte dolar basarken yakalandı
Rus uçakları saldırdı! Çok sayıda ölü var
Türkiye'nin ilk 'yapay zeka mühendisliği' bölümünün müfredatı hazır
İstanbul Valiliği Suriyeliler için tarih verdi
Askeri havacılık trendleri nasıl bir gelecek gösteriyor?
ABD'li general PKK'lı sözde yönetici ile görüştü
Rusya'dan ortak S-400 üretimi hakkında açıklama
Hürjet için kritik gelişme! Başarıyla geçti
ABD'ye rest! Karşı adım atarız
Anestezi yetersiz kaldı! Saatlerce kabusu yaşadı
Türkiye ve Gürcistan için tarihi gün
Batman'da ele geçirildi! Tam 1 ton