YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayyar Tercan

Beka Sorunu Nedir ?

12.02.2019 00:01

Beka sorunu var mı yok mu tartışmaları başını almış giderken, İyi Parti milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun çoğunlukla doğru ama doğruyu yanlış için kullandığı şu sözler geldi aklıma.

Türk Milleti Ak Parti'den önce de vardı, Ak Parti'den sonra da var olacak. Türk Devleti; Zigetvar'da vefat eden Kanunî'yi oraya defnedip, hedeflerinden vazgeçmeyen bir geleneğe sahiptir. Devlet, kişilerle, partilerle, fânilerle, "berat dağıtan politikacılarla" kaim değildir.”

Öncelikle, devlet kişilerden, fanilerden oluşur. Bir inancı, ideolojiYİ, dünya görüşünü yani bir “anlayışı”  hayata tatbik eden sistemli ve organize olmuş büyük çaplı organizasyon demektir. Bu manada devlet kişilerle değil, fikriyle-anlayışıyla kaimdir.  Bugün beka sorununun sebebi “devletin fikir ve anlayış  zemininin” belirsizliğinden kaynaklıdır. 

Kanuni’nin Zigetvar’da düştüğü yerden devlet geleneğini sürdüren kadrolar, inancı ve idealine  bağlı kadrolardı. Osmanlı bir İslam Devletiydi. Son İslam Devleti. İlayi Kelimetullah sancağını yeryüzünde dikilmedik tek karış toprak bırakmayana kadar “Kızıl Elma” ülküsünün peşinde giden İslam devleti.

Sultan Abdülaziz’in  Dışişleri Bakanı olarak Paris’e giden  Keçecizade Fuat Paşa  Fransa İmparatoru III. Napolyon’a ; “Haşmetmeab,, üç yüz senedir, siz  dışarıdan, biz içeriden uğraştık  Osmanlı’yı yıkamadık!” sözünün üzerinden yüz yıl geçmemişti koca imparatorluğu yıktıklarında. Ümmetin sancağı düştü, topraklarımız işgal edildi. Osmanlı’yı dışardan yıkmaya çalışan emperyalist haçlı güruhun, içimizden devşirdiği ve neredeyse yüz yıldır devleti istedikleri gibi güden zihniyetle olan mücadelenin adıdır beka sorunu.

Sadece Türkiye olarak bizim değil, İslam Coğrafyasıyla beraber dünyadaki mazlum, yalnız, sömürülecek toprakları ve kullanılacak insanları olan her ülke ve milletin beka sorunu var.

Devlet dediğin sadece sınırları belirlenmiş, hiyerarşik yapılanmasıyla kurumsallığı oluşturulmuş bir yapı değildir. Emperyalistlerin çölde toprağın üzerine bir çubukla sınırlarını çizerek oluşturduğu  devletlerin(!) veya  AB-D’nin  emir eri haline gelmiş  devletçiklerin  dolu olduğu bir dünyada, devlet olmanın tanımını bu şekilde yapmak, kadim devlet geleneğine sahip Türk devlet idealini anlamamaktır.

İnsan, bir gaye yolunda yaşaması için var edilmiştir. Parti, cemaat, cemiyet, imkan, makam ve mevkilerin bu ideale hizmet ettiği ölçüde kıymetli oluşu gibi, Devlet de vasıtadır ! Fikrin, idealin, inancın hayata tatbiki ve yeryüzünde insanlığa hizmet etmenin vasıtasıdır. Bu ideale hizmeti nispetince kutsaldır. Yoksa sadece kuru bir devlet kutsallığından bahsedilirse, emperyalist zalimlerinki de şekli olarak bir devlettir !

Bin beş yüz yıllık İslam tarihinin, neredeyse bin yılında İslam’ın sancaktarlığını yapmış Türk milletinin geleceği,  bu idealden kopartmak isteyenlerle, bu ideale sarılarak tarihi misyonunu üstlenmesini isteyenler arasında devam eden kavgayla belirleneceği için, devletin beka sorunu vardır.

Seçimler ve politik hamleler,  bu geçiş sürecinin bir süre daha devam etmesi, yatağına girmiş suyun hedefine varmasına yol açacağı için önemlidir.  Bir taraf öyle veya böyle bu gayeye hizmet ederken, karşı taraf bunu engellemek için her şeyi yapmaktadır.

Mesele kendini bilmez politikacıların dağıttıkları “beraat” belgeleri değil, kötüler arsasında tercih yapmak zorunda kalmış  iyilerin “yatağına girmiş suyu” hedefine vardırmak için ettikleri dua ve gösterdikleri çabadır !

Yavuz Başkan’ın da çok iyi bildiği gibi, ya bu ideali kuşanıp  “Devleti Ebed Müddet” anlayışıyla var olacağız, yahut bizimle beraber bütün ümmet coğrafyasının çok uzun bir dönem daha talan edilişine çaresizce katlanacağız.  

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Tek motorlu uçakla adeta yarıştı

Baret kullanımının önemini anlatan harika bir çalışma

Tek seferde 5 biçerdöver kadar iş yapan traktör

Bakanlıktan Pençe harekatı paylaşımı

Okyanusun ve denizin birbirine karışmadığı nokta

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz mesajı

 • 2

  Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

 • 3

  İşsizlik rakamları açıklandı

 • 4

  Kuzey Irak'tan acı haber!

 • 5

  Orhan Aydın gözaltına alındı

Kritik FETÖ davasında karar
Pençe-2 Harekatı'nda PKK'ya darbe
ABD'den Türkiye hamlesi
Avrupa'nın FETÖ sevdası bitmiyor
Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz cevabı
S-400 sevkiyatı kapsamında 11'inci uçak Mürted'e indi
90 Bin camiden sela sesleri yükseldi
Domuz gribi salgını ülkeyi alarma geçirdi! 54 ölü
Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor
Yalçın Topçu Özbeksitan'da
15 Temmuz Destanı ve sonrası
Anadolu toprakları 15 Temmuz'da bir kez daha bize vatan kılınmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: O müptezeller Türkiye'yi ele geçiremeyecekler
AB'den 15 Temmuz'da skandal yaptırım kararı
Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken 15 Temmuz mesajı