YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayyar Tercan

Bizde Aydın vilayet ismidir!

10.09.2019 00:02

 

BİZ boğazımızı sıkan ellerden kurtulmaya çalışırken onlar ruhumuzu da ele geçirme yollarını döşüyorlardı.  Ve bunda başarılı da oldular. Hem koca imparatorluk yıkıldı. Hem de bize ait olan her şeyi, kültürümüzden sanatımıza, dilimizden geleneğimize gömdüler toprağın en derin yerlerine. Yok edemediler ama, o derinlerdekini çıkartıp layık olduğu yere koyma mücadelesini de tamamlayamadık henüz.

Dışardan kuşatılmış bir ülke, içerden kuşatılmış zihinler ve ruhumuzu tarumar etmeye çalışan ve maalesef “dayatılan ama makbul görülen yaşam tarzımızla” derin bir handikap içerisinde sürdürüyoruz hayatımızı.

İnsanlığımızın, İyi güzel ve doğru mücadelesi ile politik dengeler arasında sıkışmasını, inanılan değerler ile dayatılan ve sesi gür çıkan yaşam tarzının çatışmasını, zihni ve fikri olarak kökünden kopartılmış, dayanak ve tutamaktan yoksun şekilde fırtınada savrulmasını engelleyebilecek ruh dinamiğini nasıl sağlayabiliriz?

Sistem kökten değişmeli!

Köküyle bağını tesis etmek, iyi, doğru ve güzel olanın yanında pazarlıksız duruş gösterecek şuur bünyesini oluşturmak ve bu toprakların ruhuna aidiyet duymayan, her dönem azınlık olmalarına rağmen sesi gür çıkan zihniyeti iş ve eserlerimizle susturarak. Bunu ancak sistemi kökünden değiştirerek sağlayabiliriz. Çünkü “sistem” mevcudu koruyup gelmesi gerekeni engellemek üzerine kurulu…

Tanzimat ile başlayan yabancılaşmış zihinlerin söz sahibi olduğu tabii süreç. Hani muhalefet adı altında ormanlarımızı iktidar rant için yakıyor diyerek ülkeyi talan etmeyi göze alıp ormanları PKK’nın yaktığı ortaya çıkınca sus pus olan Aydın ve sanatçılardan bahsediyorum.

Utanmaz bir güruh!

Analar ağlamasın edebiyatıyla her gün mukaddesata saldıran ama evlatları zorla elinden alınıp üstelik bu vatan evlatlarına karşı silah olarak kullanılmak için dağa kaldırılan anaların feryadını görmeyen utanmaz güruhtan bahsediyorum.

Cemil Meriç’in:  "Türk aydını yangından kaçar gibi uzaklaşıyor yurdundan. Unutuyor ki vatanı kenefe çeviren kendisi. Aydın, Tanzimat’tan beri Batı kapitalizminin şuursuz simsarı. Tanzimat bir medeniyetin fethi değil bir ırzını teslim. Ve aydın harabe haline getirdiği bu memleketin enkazından bir şeyler yüklenip Batı’ya kaçmak istiyor.” diye tarif ettiği;

Atilla İlhan’ın ise "Bizim aydınlarımızın önemli bir kesimi kesinlikle cahildir. Dünyada ne oluyor bitiyor, kesinlikle okumazlar, izlemezler. İkincisi muhakemeden yoksundurlar. Aydınlarımızın büyük bir kısmı, inanışlarından önce menfaat peşindedirler. Türk aydını dediğimiz kişi Batı’nın manevi ajanıdır” diye tarif ettiği aydınlardan bahsediyorum.

“Bizde Aydın vilayet ismi, sanatçı da çengicidir” demişti birisi…

Batıya ülkelerine faydalı eğitimli insan olsunlar diye giden yollanan insanların Batı hayranı olarak dönüşüyle başlayıp, içerdeki gayri milli unsurlarla güçlenen ve dışardan da dâimi suretle beslenip desteklenen zihniyet, Osmanlı yıkıldıktan sonra yeni siyasi iktidarla birlikte doğal olarak “Kültürel İktidarı” ele geçirdi. Kültür iktidar hikayesinin başlangıcı burasıdır. 

Sanatçı olmanın ilk şartı!

Bu ülkede sanatçı ve aydın olmanın ilk şartı milletin inancına karşı olmak, değerlerini küçümsemek, mukaddesatıyla alay etmek ve her şartta Batıyı örnek alıp kutsamak oldu. 

Sistem mücadelesinin bir yanı da “sanat ve estetik” anlayışımızı, üzerine tonlarca beton dökülmüş bize ait olanı açığa çıkartıp yeni zaman ve ruha uygun şekilde hayata tatbik etme çabasıydı.

Mütefekkir’in ifadesiyle “estetik idrakini davasının merkezine koyamayan hiçbir hareket başarılı olamaz”

Ak Parti iktidarının en zayıf kaldığı ve sorumlu olduğu noktalardan birisi de eğitim ile birlikte kültür meselesidir. Sadece maddi destekle çözüleceğini düşünmek, kültür ve sanat faaliyetlerini millete doğrulttuğu bir silah gibi kullanan zihniyetin hâkim olduğu kültür alanını önemsememenin ne kadar büyük bir hata olduğu anlaşılabiliyor mu acaba? Bu zihniyetin, hâlâ kültür ve sanat alanındaki iktidarı yıkılmalı ki iyi doğru ve güzel mücadele rayına otursun. Bunun için ise sistemi değiştirmek gerek.   

Son Haberler

 • 1

  Başkan Erdoğan Trump ile görüştü

 • 2

  Bakan Kurum'dan iklim değişikliği mesajı

 • 3

  Başkan Erdoğan kritik toplantıya katıldı

 • 4

  Galatasaray ikinci yarıda üstünlüğü koruyamadı

 • 5

  Sosyal medya provokatörlerine operasyon

Günün Manşetleri

PKK'ya Tunceli'de büyük darbe!
ABD'den F-35'lerle ilgili çarpıcı mesaj
Mardin'de hain tuzak!
İran'dan petrol tankeri açıklaması
ABD'de kimyasal tehlike! 3 kişi öldü
TEKNOFEST'te ödüller sahiplerini buldu
Sözde eğitim kampı! İşte zulüm böyle görüntülendi
Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD kamuoyuna uyarı
TEKNOFEST'te tanıtıldı! Hayat kurtarıyor
60 bin kişiye gelir kapısı olacak
TYB İstanbul şubesinden İBB'ye tepki!
33 yılda 59 şehit verdiler
Gerginlik tırmanıyor! Ülke bayrağını yaktılar
180 bin kişi başvurdu! Hazine arazileri kiralanacak
Erdoğan New York uçuşu öncesi ABD'yi uyardı! Hazırlıklar tamam