YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayyar Tercan

Fert ve cemiyet mücadelesinde…

11.06.2019 00:01

Hakikat yerli yerine oturtulmadığı zaman, her şey tepetaklak olur.

Dünya bir süredir bu “tersinden mucizeyi” yaşıyor. Ve biz, Müslümanlar olarak bu tersine mucizeyi yaşayan dünyanın estirdiği rüzgârda savrulmaya devam ediyoruz.

Ruhun yolları kapatılmış.

Ak olan kara diye biliniyor, kara olan baş tacı ediliyor.

İyi ve iyilik yapmak ahmaklık olarak addediliyor, kötülük yapan el üstünde tutuluyor. Nefsin istekleri meşru, ruhun istekleri gayri meşru lanse ediliyor.

Dışımızdaki unsurlarla mücadele ederken içimizden yıkılıyoruz fert ve cemiyet olarak.

Hak batıl mücadelesinde İslam Coğrafyası ve özelde ülkemiz her zaman hedefteydi, hedef olmaya devam edecek. Yani her dönem “dışımızdakilerle” mücadele vardı ve bu mücadele kıyamete dek devam edecek.

Baskılar bizi biledi

Tarih boyunca bizi dışardan direk saldırı ve baskı ile yıkamadı düşman güçler. Dışarıdan gelen baskılar bizi daha da biledi, inancımızı daha da muhkem hale getirdi.

Her zaman olduğu gibi yine mücadelenin “iç” boyutunda sıkıntı yaşıyoruz.

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun “içe doğru olurken dışa doğru oldurmak” diye formüle ettiği terkibi hükmün özellikle bu zamanda ne kadar hayati olduğunu idrak etmeliyiz. İç oluş mücadelesi dış oluş mücadelesinden bağımsız yapılamıyor. Sistemi inancın çizgisine getirmediğimiz müddetçe, ki cemiyet yaşamının kuşattığı alan daha baskın olduğu için mücadele gittikçe zorlaşıyor.

Herşey sistemle alakalı. Ferdi olarak kendimizi kurtarmak, esirgemek, günahtan sakındırmak istesek ve çabalasak bile, cemiyetin hamuru yanlış mayayla karılınca aynı fırında pişiyorsun ve istesen de istemesen de etkileniyorsun. Sen etkilenmezsen evlatların etkileniyor.

İnancımızdan, değerlerimizden, geleneğimizden uzaklaşıp bu günün baskın gücü olan Batının yaşam tarzını benimsedikçe elimizden kayıp gidiyor her şey.

Sosyal medyanın etkisi

Dün sosyal medyada çok paylaşılan bir haber çok düşündürücüydü. Metroda mini etek giymiş bir kız, karşısında oturan ve kendisine bakmamak için yüzünü kapatan bir insan evladını “kadını aşağılamak budur” diyerek fotoğraflamış ve kendi sayfasında adeta  “övünerek ve yobazların hali bu diyerek” paylaşmış. Bu bir faciadır, facia… Meseleyi hangi noktadan ele alırsa alsın bir yere bağlayamıyor insan. Sadece sövmek geliyor önce diline…

Sonra hiçbir mukaddesi olmayan zihniyetin sirayetine müthiş öfkeleniyoruz.

Bu zihniyetin beslendiği ana kaynağın sistem olduğunu ve sistem meselesinin asıl olarak “beka” meselesi olduğunu bilmenin ama bunu güç sahiplerine anlatamamanın öfkesini yaşıyoruz…

Yaşam tarzımızı ele geçiriyorlar. Temel sabitelerimiz, mukaddes bildiğimiz kaynaklarımız, sözüne yaşantısına itibar ettiğimiz âlimlerimiz, fikirleriyle istikamet çizebileceğimiz mütefekkirlerimiz bir bir kenara atılmak isteniyor. İtibarsızlaştırılarak uzaklaştırılıyor hayatlarımızdan. Neticesinde ise cinsiyetsiz, ruhsuz, idealsiz, her mukaddes davaya düşman robot gibi nesiller türetilmeye çalışılıyor. Ve iktidar bu konuda, özellikle gençliğin ruhunu “ideal “ olana nispetle yoğurma işinde neredeyse hiç varlık gösteremiyor… Hatta belli kurum ve şahıslarıyla bu yanlışlığı besliyor.

Özgürlük mücadelesinde vardığımız nokta “karşımızdakilere” benzemek olacaksa, mücadeleyi kaybetmişiz demektir. Niçe’nin kelimeleriyle:

"Özgür mü diyorsun kendine? Egemen düşünceni işitmek isterdim ben senin, bir boyunduruktan kurtulduğunu değil. Boyunduruktan kurtulmaya layık biri misin sen?

Köleliklerini atarken, niceleri, son değerlerini de attılar. "

Foto Galeri

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Bakan Akar harekatı böyle izledi

Video

En iyi ilaç, sevgidir

Tıpta sanal gözlük dönemi

Dünyanın en zekice bağış reklamı

Böyle heyelan görülmedi!

Trafikte makas atan sürücüye sedyede ceza

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Çavuşoğlu'ndan ABD'ye S-400 cevabı!

 • 2

  Trump'tan ABD medyasına tepki

 • 3

  Rusya'dan 'Umman Körfezi' açıklaması

 • 4

  Off Road aracı kalabalığın arasına daldı!

 • 5

  Bakan Turhan: Yıl sonunda başlayacak!

Ömürleri boyunca CHP'ye karşı oldular
Başkan Erdoğan açıkladı: İhracatçıya döviz alımında vergi müjdesi!
Pençe Harekatı'nda 76 terörist etkisiz hale getirildi
Meteoroloji uyardı: Gelecek hafta da sürecek!
Uzmanlar uyardı: Havuzda büyük tehlike!
Fenerbahçe'nin borcu açıklandı! Dudak uçuklatan rakam
PKK, İstanbul'a istikamet veremez
Seracılığa dev destek! En çok teşvik Antalya'ya
Bir ülke daha yerli otomobile kavuştu
Yıldırım-İmamoğlu ortak yayını bu akşam
Selman'dan küstah Türkiye çıkışı
Kandil ve Metina vuruldu!
Erdoğan, 'Hepsini yıkın demişti' çalışmalar başladı
CHP'nin Suriyeli düşmanlığı!
Emeklinin zam oranı belli oldu!