YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayyar Tercan

İdlib’de katliam !

20.08.2019 00:01

Haftalardır bombalanıyor İdlib.  Rusyanın kontrolündeki  Esed rejim uçakları, dört milyona yakın insanın bulunduğu bölgeyi gece gündüz demeden, hedef gözetmeden, sivil insanları havadan vurarak katlediyor. Halep’den kaçıp İdlib’e sığınan insanlar için artık kaçış noktası yok. Rejimin zulmüne boyun eğmeyen muhalifler ellerindeki kısıtlı imkanla yoğun saldırılara karşı direnmeye çalışıyor.

Şu satırları yazdığım saatlerde İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun yerleşim bölgesine saldırı başlamıştı. Bu bölge de düşerse Türkiye’nin bölgede bulunan 9. Kontrol noktası rejimin kontrolün bölgesinde kalacak. Rusya ve Esed rejimi, son üç aylık sürede 80 bin kilometrelik alana 60 bin hava saldırısı düzenledi. Yüzlerce insanı çoluk çocuk demeden katletti.

Çocuklar bombalar altında can veriyor, insanların gidecekleri bir yer yok. Türkiye sınırına daha şimdiden yüz binlerce insan geldi ve saldırılar artarsa bu sayı milyona ulaşabilir. Türkiye’de mülteci düşmanlığını körükleyen şebbiha bozması tipler yüzünden insanların artık bu meselede hassasiyeti de azaldı.

Sınırda güvenli bölge oluşturup Suriyelileri bu güvenli bölgeye yerleştireceğiz derken bu saldırılarla başlayacak yeni bir göç dalgasına karşı ne yapabiliriz?  Sadece Kurban Bayramı'nda İdlib'e yapılan saldırılardan kaçmak zorunda kalan 124 bin sivilin, Suriye-Türkiye sınırındaki kamplara göç ettiği söyleniyor.

Astana sürecinde yapılan anlaşmalarda çatışmasızlık bölgesinin garantörlerinden biri de Türkiye idi. Dera, Humus ve Halep’ten kaçan insanlar çatışmasızlık bölgesi kabul edilen İdlib’e yerleşti. Bu kapsamda da çatışmaları önlemek için Türkiye olarak 12 kontrol noktası kurduk.  Rusya ve İran bu anlaşmayı hiçe sayarak günlerdir sivil katliamı yapıyor. Garantör ülkelerden biri olarak bu konuda bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Diğer taraftan, ABD ile yapılan güvenli bölge anlaşmasının Rusya tarafından hoş karşılanmayışının göstergesi mi bu saldırılar? Yoksa ABD-Rusya arasında Suriyelilerle birlikte bizi de tuzağa düşüren bir danışıklı döğüş mü? Sınır hattımızdaki güvenli bölge meselesi de, ABD’nin her zaman yaptığı oyalama taktiğine benzediği için bu şekilde düşünmek anormal gelmiyor.

Rusya, İran ve Esed rejimi, ABD öncülüğünde Suriye içinde PYD-PKK unsurlarına açılan alandan ve kurulmak istenen devletten hiç rahatsız olmuyor ama bizim güvenli bölge hamlemize hemen tepki gösterdiler.    

ÖSO ve diğer direniş grupları rejim saldırılarına direnmeye çalışıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu durumu da göz önüne alırsak, saldırılara direnmeye çalışan Suriye halkına destek vermekten başka çare var mıdır bilmiyorum.  Ama yanı başımızda insanlar katledilirken, kardeşlerimiz öldürülürken bir şekilde buna engel olmazsak bu vebalin altından kalkamayacağımızı biliyorum.

İdlib’te her gün insanlar katlediliyor ve bu vahşet artık dikkat bile çekmiyor… Bombalanmış binaların enkazından çıkartılan çocuk bedenleri taşlaşmış vicdanları harekete geçiremiyor.

Ülkelerinde bombalarla parçalanıp, zindanlarda işkence ile katledilen, kaçıp sığındıkları ülkelerde yokluk ve sefaletin yanında ırkçı faşistlerin saldırılarıyla ezilen mazlum Suriyelilerin, kardeşlerimizin yardımcısı olsun Rabbim. Rabbim kafir, zalim ve hainlere fırsat vermesin.

Son Haberler

 • 1

  Almanya'dan skandal 'Türkiye' çağrısı

 • 2

  Benzinin ucuz olmasından asıl kazançlı çıkanlar kaçakçılar

 • 3

   Büyük skandal: İngilizler örtbas etti

 • 4

  'Türk bayrağı altında doğduk altında da öleceğiz'

 • 5

  Bomba avcısı Timsah emekliye ayrıldı

Günün Manşetleri

Selman'ın kağıt flütü, Altan bal gibi FETÖ'cü
Her kesim kendi bağnazıyla yüzleşmeli
Ruslar'dan S-400 için yeni tarih: Türk ordusunun hizmetine girecek
Bab'daki bombalı terör eyleminin ayrıntıları ortaya çıktı
İran kaynıyor! Sayı 1000'i geçti
MSB'den flaş açıklama! 800 DEAŞ'lıyı serbest bıraktılar
18 sivili katletmişti! Mit kritik ismi yakaladı
Sular durulmuyor! Ateşli ok polise saplandı
Bakan Pakdemirli resmen uyardı! Müsaade etmeyiz
Dev zirve Türkiye'de! Çok ciddi anlaşmalar imzalanacak
Rusya'nın İdlib'e hava saldırılarında 9 sivil öldü
Operasyonlar teröristlerin iletişimini de kopardı
26 mesleğe daha belge zorunluluğu geldi
Kırmızı ışıkta bekleyen tırın altına girdi: 3 ölü, 1 yaralı
e-Devlette kullanıcı sayısı 44 milyonu geçti