YAZARLAR

Tüm Yazıları Tayyar Tercan

Katil Amerika !

07.01.2020 00:01

Emperyalizmin patronu Amerika katildir!  Kendi çıkarı için dünyayı kana bulayan, insanlığı savaşlara sürükleyen, dünyanın bugününü ve geleceğini menfaati uğruna yok etmeyi vazife olarak gören insanlık bünyesinin zehirli urudur Amerika.

Son yetmiş yıldır dünyanın neresinde savaş, işgal, sömürü varsa, iç savaş, darbe, kargaşa varsa arkasında muhakkak Amerika vardır. Dünyanın geleceği, insanlığın selameti için Amerika’nın –ve temsil ettiği emperyalist düzenin- yıkılması gerekmektedir.

Amerika, Irak Bağdat’ta, “İran’ın Ortadoğu’daki keskin kılıcı” olarak isimlendirilen Kasım Süleymani, Haşdi Şabi başkan yardımcısı ve üst düzey bazı subaylarla birlikte taşıyan konvoyu vurdu. Konvoydan kurtulan olmadı. Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin üzerinden bölgede tansiyon hızla yükseldi, İran’ın intikam söylemleri her tarafta yankılanmaya başladı.

Meselenin iki yönü var bizim için.

Birinci tarafı, Amerika’nın bizim coğrafyamızdan bir an önce defolup gitmesini başa alarak, Irak’ta veya bölgedeki her hangi bir ülkede istediği yere, istediği insana saldırmasını kabul etmiyor ve emperyalist saldırılarına en şedit karşılığın verilmesini savunuyoruz.

Vurduğu hedef kim olursa olsun, velev ki bizim düşmanımız olsa dahi böyle bir saldırıyı tasvip edip alkışlamamız mümkün değildir.

Yaşadığımız kötülüklerin en büyük sebebi, emperyalist ülkelerin bölgemizi ahtapot gibi sarması ve sömürü çarkını döndürmek için devamlı baskı kurmasıdır.

Akan kanın durması, bölgedeki karışıklıkların bitmesi ve siyasi ve iktisadi düzenin kurulması ancak emperyalizmin boyunduruğundan kurtulmakla gerçekleşir.

En büyük düşman emperyalist ülkelerdir. Önceliğimiz Emperyalist ülkelerin topraklarımızdan defolup gitmesidir. Sonrasında biz kendi aramızda hallederiz sorunlarımızı. Ki onlar giderse sorun da kalmayacaktır.

Meselenin diğer tarafı ise şudur.

Saldırıyı yapan Emperyalist Amerika’yı alkışlamamak ve ona karşı olmak saldırıda ölenler için üzülmemizi de gerektirmez. Çünkü Kasım Süleymani, kendisinin de zaman zaman dile getirdiği gibi “Büyük Fars İmparatorluğu”nun yeniden inşâ edilmesini hedefleyen, bu uğurda ülkesinin mezhepçi inanç sistemini bütün coğrafyada hâkim kılmaya çalışan ve bunun önünde engelleri yok etmekten imtina etmeyen, milyonlarca Müslümanın kanı ellerinde olan bir insandı.

Suriye’de bombalar altında can veren, vatanlarından ayrılmak zorunda kalan yüz binlerin vebalini bizzat taşıyan isim…

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat’ın,  “Amerika’nın Afganistan işgalinde yardım ettik, Irak işgalinde yardım ettik, Daeş’le savaşında yardım ettik ama yine de Amerika bize şeytan diyor” dediği yardımları Kasım Süleymani organize ediyordu. Hatta Rusya’yı Suriye’ye getirenin kendisi olduğunu gururla anlatıyor yandaşları. Putin’le bizzat görüşerek ikna etmiş…

Hakikat şu ki, etkili, derin ilişkileri olan ve sahadaki imkânları kendi ülkesi lehine iyi kullanan bir askerdi. Başında olduğu Kudüs Gücü’nü, hep Müslümanlara karşı kullandı.

İran’ın klasik Türkiye düşmanlığını, dış politikada silaha çeviren kişi de Kasım Süleymani idi. İçimizde kullandığı fiili ve zihnî etki ajanları onun çabasıyla devşirildi. Bunun dışında PKK’yı etkin olarak kullandı, destekledi, onlara Irak’ta zemin açtı, Suriye’de Türkiye’ye karşı, Amerika ile birlikte PYD-PKK’nın yanında durdu.

Şimdi açıkça ülkemizi bölmek isteyen PKK’ya her türlü desteği veren, “Büyük Fars İmparatorluğu” kurmak için, milyonların hayatına mal olsa da bütün bir bölgeyi istikrarsızlaştıran insanın ölümüne neden üzülelim ki?

Tek üzüntümüz, bizim yapmamız gereken şeyi,  emperyalistlerin yapmış olması ve bölgemizde kendince oyun kurmasınadır.

Bütün bu yazdıklarımızın üstünde:

Kasım Süleymani’nin yaptıklarını bilerek, İran’ın bize duyduğu kadim düşmanlığın da farkında olarak şunu söylüyoruz: Amerika ile gerçekten bir savaşa girse, elbette ki İran’ın yanında Amerika’nın karşısında dururuz. Antiemperyalist tavır budur.  Önce emperyalistler topraklarımızdan defolsun da biz kendi meselemizi kendimiz çözeriz…

Fakat biliyoruz ki İran hiçbir zaman bu konuda samimi olmamıştır. Yıllardır “büyük şeytan” dediği Amerika ile doğrudan veya dolaylı anlaşıp paslaşmış, bütün cehdini Müslüman Coğrafyada mezhepçilik üzerinden, askeri ve siyasi etkinlik sağlamaya vermiş, bu uğurda milyonlarca insanın kanına ortak olmuştur.

Birkaç gürültülü eylem, biraz esip gürleme sonrasında olacak olan yine maalesef budur. Biz sözümüzün ardındayız. İran Amerika ile savaşırsa her şekilde onun safında duracağız. Peki onlar sözlerinde durup savaşacaklar mı?

 

Son Haberler

 • 1

  Çavuşoğlu'ndan Yunanistan-Mısır anlaşmasına ilişkin açıklama

 • 2

  AB yönetimi, üye ülkelerden Lübnan için yardım istedi

 • 3

  S.Arabistan'da 35 kişi daha hayatını kaybetti

 • 4

  Bir ilde daha maske takmak zorunlu hale geldi

 • 5

  Filip Novak Fenerbahçe'de!

Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)
Dolar ne kadar? 06.08.2020
Dinimizde erkeğin altın takması neden haram?
İşlerin rast gitmesi için okunacak dua ve sureler...
Kudret narı nasıl tüketilir?
Mide bulantısına ne iyi gelir?
Sarımsak yağının faydaları nelerdir?
Biberiye çayının faydaları nelerdir?
Hac suresi, Hac suresinin okunuşu ve anlamı
Enam suresinin faziletleri ve faydaları