Hidrojenli kombi Avrupa’nın gündeminde

Güncelleme: 06.07.2019 00:01

Dünyanın hidrojenle çalışan ilk kombisini üreten UTET Enerji Kurucusu Fikret Özçelik, tamamen yerli kaynaklarla geliştirilen Lotus isimli kombiyi dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.  Son olarak Hollanda’yla anlaşma imzalayan Özçelik, dünya fosil yakıtlardan vazgeçip çevreci ve yeşil enerjiye dönüyor” dedi.

KORAY TAŞDEMİR

Yaklaşık 20 yıldır hidrojenle ilgili çalışmalar yürüten ve dünyanın ilk hidrojen ile çalışan kombisini imal eden UTET Enerji Kurucusu Fikret Özçelik’e dünyanın dört bir yanından talep yağıyor. Rusya, Almanya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan ve Moğolistan’a çevreci kombi Lotus’u ihraç eden Özçelik şimdi de Hollanda ile sözleşme imzaladı. Hollanda’nın zengin doğalgaz yatakları olmasına rağmen doğalgaza ihtiyaç duymayan daha ekonomik ve çevreci bir enerjiyi tercih ettiğini söyleyen Özçelik, “Biz bu ürünü tamamen yerli kaynaklarımızla imal ettik ve bugün dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediyoruz” dedi.

Doğalgaz yerine hidrojen kaynaklı enerji

Bugün dünya enerji ihtiyacının büyük bir bölümünün petrol kökenli yakıtlardan karşılanmakta olduğunu belirten Özçelik,” Bu sınırlı enerji kaynaklarının tükenmekte olması bilim adamlarını ve araştırmacıları alternatif enerji arayışlarına yöneltti. Bu çalışmalar neticesinden sonsuz bir enerji kaynağı olan hidrojen enerjisi bütün dünyanın gündeminde. Biz UTET enerji ve ARGE firması olarak 2012 yılında bir üniversitenin Teknokentinde kurulduk. Yaptığımız ARGE çalışmaları neticesinde, adına LOTUS dediğimiz Türkiye’nin ilk yerli üretim doğalgazsız çalışan kombisini imal ettik ve Türkiye çapında otuz bayimiz var ve şu anda bu ürünün 5 ülkeye de ihracatını yapıyoruz” dedi.

Özçelik şöyle devam etti: Evlerde kullanılan elektrik ve su hatları ile entegre çalışan bir sistem. Suyun içinde üretilen hidrojen hemen kombi içinde yanıyor ve ısı çıkıyor. Elde edilen sıcak suyu, peteklere, mutfağa ve banyoya yönlendirebilirsiniz. Sistem elektrik ve su sarfiyatını bir miktar artırıyor, ama doğalgaz faturasını sıfırlıyor. Ancak sistemi elektrik yerine güneş panelinden elde edilecek enerji ile çalıştırırsanız, 100 metrekarelik bir evi günlük yaklaşık 10 kuruşa ısıtabilirsiniz.”

Türkiye’nin yeşil kombisi

Rusya, Almanya, Kosova, Arnavutluk ve Sırbistan ile çalıştıklarını kaydeden Özçelik, “Yakın zamanda Moğolistan’a distribütörlük verdik. Buralara ihracat yapıyoruz. Bugün ise Hollanda’ya distribütörlük verdik. Bu distribütörlüğün ana gayesi şu ki biliyorsunuz Hollanda deniz üzerine kurulmuş bir ülke. Bol miktarda doğalgaz var ama bu doğalgaz Hollanda’nın altında olduğundan doğalgazı çektiklerinde Hollanda’da ciddi depremler ve yer kaymaları oluyor. Bir diğer konu da Avrupa ülkeleri yeşil enerjiye daha fazla önem veriyor. Dolayısıyla Hollanda’dan gelen talebin ana gayesi de ürünümüzün yeşil enerji olması” dedi.

Rotterdam Belediyesi 3 bin adet sipariş verdi

Hollandalı Green Hot firmasının sahibi Igor Cannister ise “Bu sistem son derece önemli.  Hollanda’da yeni bir dönüşüm olmalı, enerjide doğalgaz olmadan yeni yollar bulunmalı.   Hollanda doğalgazla ısıtmasını sağlayan bir ülke ve kendi doğalgaz yatakları var ama Hollanda bu yatakları kapatıp yeşil enerjiye geçmek istiyor. Bu bağlamda bu ürün çok önemli ve distribütörlüğü alıp Hollanda’da pazara sunmak çok önemli. Bu ürünü Rotterdam belediyesine biraz anlattık belediye hemen 3 bin adet sipariş etmek istiyor. Ayrıca Rotterdam belediyesi bu ürünün sağladığı gelirim yüzde beşi ile oradaki işsiz gençlere destek olacak. Kiminle konuştuysak herkes bu ürünün gelmesini büyük heyecanla bekliyor” diye konuştu.

Ülkelerin siber yetenekleri Türkiye'de ölçülecek

'Türkiye'nin gökyüzündeki yeni askerleri'ne takviye

TEKNOFEST ilk kez İstanbul dışında yapılacak

Yapay zeka doktorların en büyük yardımcısı olacak
AKINCI TİHA gökyüzüyle buluştu

WhatsApp'ta bir dönem bitti: Artık yok!

2019'da 71 yeni canlı türü keşfedildi!

Çin'den yazılımda millileşme adımı..