Huawei rotayı Rusya'ya çevirdi

Güncelleme: 12.07.2019 09:19

Huawei, ABD teknolojisine bağlı olmamak için Rus teknolojilerini araştırmaya ağırlık verdi.

Çinli akıllı telefon ve ağ ekipman üretici Huawei, ABD'nin çeşitli yaptırımlarına karşı oldukça zor durumda kalmıştı. Casusluk iddialarıyla karşı karşıya kalan Çinli şirketin bazı çalışanlarının Çin ordusu ve istihbaratıyla bağlantılı olduğu da iddia edilmişti.

ABD tarafından kara listeye alınan Huawei, ABD'ye bağımlılığını azaltmak için yeni yollar arıyor. Yeni gelen bilgilere göre Çinli şirket, Rus teknolojilerini şimdiden araştırmaya başladı.

RUSYA'DAKİ FIRMALARLA GÖRÜŞÜYOR

Konuyla ilgilenen medya kaynaklarına göre, ortak yatırım yapmak ve teknolojilerini birlikte kullanmak için Huawei’nin Rusya’da bazı teknoloji firmaları ile görüşmeler yaptığı kaydedildi.

Huawei’nin, bilgi güvenlik programını geliştirme alanlarına yönelik birkaç programın yanında alt işletim sistemi ile çalışan bir işlemci üreten Elbrus isimli Rus firması ile irtibat halinde olduğu belirtildi.

Huawei’nin ana kartlarında ve sunucularında Elbrus işlemcilerini kullanmaya ilgi duyduğu, ancak görüşmelerin başlangıç aşamasında olduğu kaydedildi.

HUAWEİ ÇALIŞANLARININ ÇİN İSTİHBARATIYLA İLİŞKİSİ

Londra merkezli bir düşünce kuruluşu olan Henry Jackson Society ve Fulbright Üniversitesi'nde doçent olan Christopher Balding, yaklaşık 100 Huawei personelinin Çin askeri ve istihbarat teşkilatları ile yakın bağlantıları olduğunu iddia etmişti.

Christopher Balding, ''Yaklaşık 100'e yakın Huawei personelinin CV'lerini inceledik ve bulduğumuz sonuçlara göre, Huawei çalışanlarıyla Çin ordusu ve istihbaratı arasında ciddi bir bağlantı var. Bu bağlantı bana sistemli ve yapısal bir ilişkiymiş gibi geliyor.'' ifadelerini kullandı.

Yayınlanan rapora göre Huawei çalışanlarının bir kısmı, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı bünyesinde ajan olarak çalışıyor. Bazı personellerin ise ABD'ye siber saldırılar gerçekleştiren Çin askeri birimleriyle bağlantılı oldukları iddia edildi.

En İyi Video Dönüştürücü 2020: Wondershare UniConverter

Türkiye'nin ilk uzay radyasyonu test altyapısı kuruldu

Astronotlar uzay yürüyüşüne çıktı

Arnavutluk'ta ölü sayısı 26'ya çıktı
Türkiye'nin yıldız ve gezegeninin adı 17 Aralık'ta açıklanacak

Cep telefonu kullanıcıları yüz taramasından geçecek

Siber tatbikat için Türkiye'ye gelecekler

Apple, Rusya'nın talebiyle Kırım haritasını değiştirdi