İslam ülkesinden büyük başarı!

Güncelleme: 07.12.2018 14:16

Geçtiğimiz günlerde Katar'ın uydu fırlatmasından sonra Suudi Arabistan da, Çin ile yapılan iş birliği ile kendi uydularını yapıp uzaya fırlattı. Fırlatış, Çin'in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nde gerçekleşti.

2030 vizyonu kapsamında, bilimsel ve kültürel alanda reformlara girişen Suudi Arabistan, Çin ile yaptığı iş birliği neticesinde iki uydu üretti.

Çin'in, Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nde gerçekleştirilen fırlatma ile uydular uzaya gönderildi.

GÖZLEM VE İNCELEME UYDULARI
Sat 5a ve Sat 5b, Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KACST) girişimi ile üretildi. SPA haber ajansının haberine göre uydular hava ölçüm, gözlem ve inceleme amaçlarıyla uzaya gönderildi.

Çin'in de ortak girişimi ile gerçekleştirilen üretimden sonra, fırlatma işlemi Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nde gerçekleşti.

SUUDİLERİN UZAY GİRİŞİMİ
KACST Başkanı Turki bin Suud bin Muhammed, "Bu başarı, KACST 'in son yıllardaki çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan geçtiğimiz yıldan bu yana özellikle uzay sanayiine yatırımları ile adını duyuruyor. Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KACST), Çin ile 'Ay'ın karanlık yüzünü keşif' programı kapsamında, iş birliklerini gerçekleştirirken, 2030 vizyonu kapsamında uzay sanayiine yatırımların da artırılacağı geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu.

Çin'den yazılımda millileşme adımı..

Yapay zeka doktorların en büyük yardımcısı olacak

AKINCI TİHA gökyüzüyle buluştu

Astronotlar uzay yürüyüşüne çıktı
Cep telefonu kullanıcıları yüz taramasından geçecek

Sanayi ve teknolojide stratejik hedefler

En İyi Video Dönüştürücü 2020: Wondershare UniConverter

Türkiye'nin ilk uzay radyasyonu test altyapısı kuruldu