Aloe vera yağı nedir? Faydaları ve yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılır?

Güncelleme: 22.01.2019 13:51

Yüzyıllardır aloe vera bir çok ülkede kullanılmıştır. Sayısız iyileştirici bileşeni vardır ve birçok hastalığı ve rahatsızlığı tedavi eden en iyi şifalı bitkiler arasındadır. Bununla beraber aloe vera yağının faydalarının da olağanüstü olmasına şaşırmamak gerekir. Bu yağ, yüz yıkama, vücut losyonu, şampuan ve saç jeli gibi birçok kozmetik ürünün içeriğinde bulunmaktadır. Aloe vera yağı, aloe vera yapraklarının ektrakt edilmesi ve soya yağı, badem yağı, kayısı yağı, hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Birçok insan aloe vera yağını, içeriğinde bulunan zengin besin değerleri ve etkileyici faydaları için kullanmaktadır. Peki Aloe vera yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir?Aloe vera yağının faydalarından yararlanmak için nasıl kullanılır? Aloe vera yağı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde...

Yüzyıllardır aloe vera birçok ülkede kullanılmıştır. Sayısız iyileştirici bileşeni vardır ve birçok hastalığı ve rahatsızlığı tedavi eden en iyi şifalı bitkiler arasındadır. Bununla beraber aloe vera yağının faydalarının da olağanüstü olmasına şaşırmamak gerekir. Bu yağ, yüz yıkama, vücut losyonu, şampuan ve saç jeli gibi birçok kozmetik ürünün içeriğinde bulunmaktadır. Aloe vera yağı, aloe vera yapraklarının ektrakt edilmesi ve soya yağı, badem yağı, kayısı yağı, hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Birçok insan aloe vera yağını, içeriğinde bulunan zengin besin değerleri ve etkileyici faydaları için kullanmaktadır. Peki Aloevers yağının faydaları ve yan etkileri nelerdir?Aloevera  yağının faydalarından yararlanmak için nasıl kullanılır? Aloevera yağı hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde... 


ALOE VERA YAĞI NEDİR

Aloe vera yağı, aloe vera yapraklarının ya da jelinin, içerisindeki birçok aktif bileşen ve besin maddesinin ekstrakt edilmesi amacıyla, taşıyıcı bir yağda bekletilmesiyle elde edilir. Bu sebepledir ki, aloe vera yağı bir esansiyel yağ (uçucu yağ) değildir. Fakat cilde topikal olarak uygulamak için ve bitkisel faydaları bakımından olağanüstü etkili ve popülerdir. Bilimsel olarak Aloe vera olarak bilinen aloe bitkisinden yapılmaktadır. Aloe vera yağının faydaları yüzyıllardır bilinmektedir ve kültürel ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

ALOE VERA YAĞININ BESİN DEĞERLERİ

Besin değerleri bakımından genel sağlığa sayısız faydaları olan aloe vera yağı;

C, A, E vitaminleri ve birçok kompleks vitamin
Kalsiyum, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller
Önemli amino asitler
Belirli antioksidanlar, antrakinonlar, polisakkaritler
açısından zengindir.

Aloevera Yağının Faydaları

Cilt kırışıklıklarında, lekelerde, yaralarda, tahriş olmuş bölgelerde, cilt hücrelerini yenilemek, cildin esnek ve sağlıklı bir görünüm kazanması için destek sağlayabilir.Egzama ve sedef gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.Problemli bölgeye damlatılarak veya pamuk yardımı ile hafif masaj yaparak kullanılabilir.

Aloe vera yağının faydalarına hızlıca bakalım;

Cilt, saç ve sağlık açısından sağladığı en temel faydalar bakımından aloe vera yağı;

Erken yaşlanmayı engeller
Cildin temizliğine katkıda bulunur
Saç ve saç derisi sağlığını destekler
Kırışıklıkların, cilt lekeleri ve yaşlılık lekelerinin görünülürlüğünü azaltır
Saç dökülmesini, kepeği ve saç kırılmalarını azaltır
Saç uzamasını destekler

Aloe vera yağının iltihap önleyici doğası sayesinde ciltteki oksidatif stresi azaltabilir ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Ayrıca aloe vera yağını saça ve saç derisine uygulamak saç sağlığını artırmaktadır.

Aloe vera yağının ağızdan tüketimi çok uygun olmamasına karşılık, ağız sağlığı açısından küçük miktarlarda dudaklara ve diş etlerine kullanılabilir. Diş eti hastalığı çok ciddi bir problemdir fakat bu antioksidan zengini yağın küçük miktarlarda uygulanması bu yaygın hastalığa karşı mücadele edebilmektedir.

Şimdi bu doğanın bize hediyesi olan aloe vera yağının faydalarına detaylı olarak bakalım. 

 ALOE VERA YAĞININ FAYDALARI
Aloe vera yağının cilde faydaları, cilde nasıl kullanılır

1. Cilt sağlığını destekler

Aloe vera ve aloe vera jel ile hazırlanan maskelerin sivilce tedavisi ve cildin genel sağlığına ne kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Bu sebepledir ki, doğal bir şifa olarak aloe vera yağı kullanmak sivilceyi (akne) tedavi edebilir. Cildi yumuşatmak ve enfeksiyonlara karşı korumak için topikal olarak ya da ağız yoluyla kullanılabilir.

Aloe vera yağının sivilceye iyi gelmesinin yanında ayrıca, egzama, sedef hastalığı ve cilt ülserlerine de faydaları vardır. Ameliyat yaralarına ve enfeksiyonları engellemek amacıyla ve yaraları hafifletmek için de kullanılabilmektedir. Seboreik dermatit ve erkeklerde görülen genital iltihap tedavilerinde de işe yarayabilmektedir.

2. Güneş yanıkları ve evde oluşan cilt yanmaları

Güneş yanıkları ve evde oluşan cilt yanmalarına uygulandığında aloe vera yağının faydaları oldukça fazladır. Aloe vera yağı, cilde doğal bir serinletici etki vererek, cildi yatıştırır ve cildin yenilenmesini sağlar. Bu yağ ayrıca alerjileri, böcek ısırıklarını, tahrişleri, kaşıntıları ve şişlikleri tedavi etmek için harika bir doğal şifadır.

3. Kozmetik kullanımlar

Güneşin zararlı etkilerini azaltmak için birçok kozmetik üreticisi firma tarafından ürünlerinin içerisinde sürekli olarak aloe vera yağı kullanımı oldukça popülerdir. Nemlendirici kremler ve losyonlarda sıklıkla kullanılır.

 4. Yaralar

Yaraların iyileşmesi ve yara oluşumlarının azalması sürecini hızlandırır. Aloe vera yağı ayrıca, cildin güzel görünümünü koruyan, kılcal damarların açılmasına da fayda etmektedir.

5. Aromaterapi:

Aloe vera yağı cildi iyileştirmek ve gençleştirmek için esansiyel yağlarla karıştırılabilir. Bu cildin kendini yenileme sürecinde faydalar sağlayacaktır.

6. Antioksidan

Aloe vera yağı, cildi radyasyonun zararlı etkilerinden koruyan faydalı antioksidanlar bakımından çok iyi bir kaynaktır. Ayrıca soğuk algınlığına, yaralara ve zona hastalığına neden olan virüsleri de elimine etmeye yarayan aloe-emodin içermektedir.

7. Masaj yağı

Aloe vera yağı rahatlatıcı özelliği olan ideal bir terapatik yağdır. Bu yağ romatizma, vücut, sırt, boyun, bacak ve omuz ağrılarını tedavi etmede yardımcı olur. Aloe vera yağı ile vücut masajı, cildin ışıldamasını ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar ve zona hastalığı, uçuk, virüs ve cilt kanserinden korunmayı sağlar.

Aloe vera yağının saça faydaları

8. Saçları kuvvetlendirir

Düzenli olarak aloe vera yağının saça uygulanması saçları kuvvetlendirmektedir. Aloe vera yağı, saçların kalın, güçlü ve temiz olmasını sağlar. Saçların kurumasını engeller ve saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır.

Jojoba yağı ile karıştırıldığında sağlıklı bir saç derisine sahip olmayı sağlar.

9. Saç dökülmelerini engelleyebilir

Aloe vera yağı, ilaç içeren saç dökülme engelleyici jellere doğal bir alternatif olabilmektedir. Aloe veranın mikrop ve iltihap önleyici ve rahatlatıcı etkileri saç uzamasını destekleyebilmekte ve genç yaşta ortaya çıkan saç dökülmelerinin azalmasını sağlayabilmektedir.

10. Doğal bir saç kremi

Aloevera yağı birçok ticari saç kreminin içerisinde bulunan popüler bir bileşendir. Saçların yağlı görünmesini yada hissettirmesini engelleyen nemlendirici bileşenler açısından zengindir. Aloe vera ayrıca, saç folikülleri tarafından salgılanan ve doğal bir yağ olan aşırı sebum salgılanmasını kontrol altına alabilir. Aşısı sebum foliküllerini tıkayabilir ve saçların kirli görünmesine neden olabilir.

Menekşe yağı nedir? Faydaları ve yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kantaron yağı nedir? Faydaları ve yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılır?

Melisa yağı nedir? Faydaları ve yan etkileri nelerdir? Nasıl kullanılır?

Nazar değen kişiye okunacak dua

Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir?

Meryem suresi

Fetih suresi

Yasin suresi

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Nazar değen kişiye okunacak dua
Sarımsak yutmanın faydaları nelerdir?
Meryem suresi
Fetih suresi
Yasin suresi
Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?
Arpacık neden olur?
Vakıa suresi, Vakıa suresinin okunuşu ve anlamı
Casiye suresinin faziletleri ve faydaları
Casiye suresinin nüzul sebebi...
Casiye suresinin okunuşu nasıldır?
Prostat kanseri belirtileri nelerdir?
Bitli kurabiye nasıl yapılır?
Es Sabur Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Ayetel Kürsi
Nazar duasının okunuşu ve anlamı nasıldır?