Ankebut suresinin nüzul sebebi...

Güncelleme: 01.07.2020 15:55

Sureler olaylar üzerine nazil olmuştur. Peki Ankebut suresi hangi olay üzerine nazil olmuştur? Ankebut suresi neden indirilmiştir? Ankebut suresinin neden indirildiğine dair detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor. İşte Ankebut suresinin nüzul sebebi...                                                                                        

Sureler olaylar üzerine nazil olmuştur.  Peki Ankebut suresi hangi olay üzerine nazil olmuştur? Ankebut suresi neden indirilmiştir? Ankebut suresinin neden indirildiğine dair detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor. İşte Ankebut suresinin nüzul sebebi...                                                                                        
ANKEBUT SURESİ NEDEN İNDİRİLMİŞTİR?

Sa’d b. Ebî Vakkâs’m şöyle dediği rivayet olunur: Ben anneme iyi davranan bir kimseydim. Müslüman olunca annem dedi ki: Ey Sa’d! Bu, or­taya yeni çıkardığın din nedir? Ya bu dinini bırakırsın, ya da, ben ölünceye kadar ne yer ne içerim. Sonra ölürüm de, bu yüzden kınanırsın ve sana : “Ey annesinin katili” diye hitap edilir. Ben dedim ki: Anneciğim bunu yapma. Ben, bu dinimi asla hiçbir şey için bırakmam.

Sa’d diyor ki: Annem, hiçbir şey yemeden bir gün bir gece durdu. Dolayısıyle halsiz düştü. Sonra yine yemeden, bir gün bir gece daha durdu. Bunu görünce dedim ki: Anneciğim, vallahi sen biliyorsun ki, senin yüz canın olsa ve birer, birer çıksalar, ben bu dinimi asla bırakmam. İster ye, isler yeme. Annem bunu görünce, yemeği yedi. Bunun üzerine Yüce Allah şu âyeti indirdi: “Biz insana, ana-babasma iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Eğer onlar, seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme…”

İbn Abbas’tan rivayet olunduğuna göre, müşrikler mü’minlere eziyet ettiklerinde, Rasulullah (s.a.v.) mü’minlere, hicret etmelerini emrederek şöyle buyurdu: “Çıkıp Medine’ye hicret edin. Bu zâlimlere komşu olmayın.” Mü’minler dediler ki: “Bizim orada kalacak hiç bir yerimiz ve emlâkimiz yok. Bizi yedirecek içirecek kimse de yok.” Bunun üzerine şu âyet indi: “Nice hayvan var ki, rızkını (beraberinde) taşımıyor. Onların da, sizin de rızkınızı Allah veriyor…”

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi