Armut tatlısı tarifi

Güncelleme: 19.01.2020 18:33

Armut mevsimi geldi. armutlar pazar tezgahında yerini aldı. Unutulmaz tatlılarda bugün armut tatlısı var. Armut tatlısı nasıl yapılır? Armut tatlısı için gerekli malzemeler nelerdi? İşte armut tatlısı tarifi...

 Armut mevsimi geldi. armutlar pazar tezgahında yerini aldı. Unutulmaz tatlılarda bugün armut tatlısı var. Armut tatlısı nasıl yapılır? Armut tatlısı için gerekli malzemeler nelerdi? İşte armut tatlısı tarifi... 

 

4 adet büyük boy armut

3 su bardağısu

4 yemek kaşığıtoz şeker

1 adet çubuk tarçın

1 adet çubuk vanilya (arzuya göre)

4 adet karanfil

Karamel için:

1 su bardağı toz şeker

2 yemek kaşığı su

2 damlat aze sıkılmış limon suyu

40 gram tereyağı

100 ml.sıvı krema

Servisi için:

50 gramfile badem

Armut Tatlısı Tarifinin Püf Noktası

Servis esnasında şık durması için sap kısımlarını kesmeyin, armutları dikkatli bir şekilde soyun. Çekirdeklerini armutları parçalamadan bütün olarak çıkartın.Karamel hazırlığında şekerin yüksek ateşte yanmamasına dikkat edin.

Armut Tatlısı Tarifinin Pişirme Önerisi

Yoğun bir tat için; armutları su ve toz şeker yerine üzüm pekmezinde pişirebilir karamel sos hazırlamadan da servis edebilirsiniz.Hafif bir renk almış armut tatlıları için; su yerine vişne suyu kullanabilir, çok az miktarda kırmızı renkli gıda boyası ekleyebilirsiniz.Keskin tatlardan hoşlanıyorsanız sosuna bir adet yıldız anason eklemeyi ihmal etmeyin.

Armut Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Büyük boy armutları bol suda yıkayın, kurulayın. Sap kısımlarına zarar vermeden kabuklarını soyun.

Taban kısımlarını düzleştirdiğiniz armutların çekirdekli kısımlarını bir oyacak yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkartın.

Su ve toz şekeri geniş tabanlı, derin bir tencereye alın. Bir kaşık yardımıyla karıştırıp şekerin erimesini sağlayın. Çubuk tarçın ve orta kısmına bir çizik attığınız vanilya çubuğunu tencereye alın.

Üzerlerine bir adet karanfil yerleştirdiğiniz kabuğu soyulmuş ve çekirdekleri alınmış armutları, tencereye dik bir şekilde yerleştirin.

Kapağı kapalı tencerede, kısık ateşte 30 dakika kadar pişirin.

Karamel hazırlamak için; toz şeker, su ve taze sıkılmış limon suyunu derin bir sos kabına alın. Erimekte olan toz şekeri karıştırmadan sos kabını aralarda sallayıp şekerin karamelize olmasını sağlayın.

Sütlü bonbon rengini alan şeker karışımına soğuk tereyağı katıp tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Rengi koyulaşan ve kısık ateşte pişirmeye devam ettiğiniz karamel karışımına son olarak krema katıp hızlıca karıştırın.

Kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirdiğiniz karamel karışımını ocaktan alın. Sıcağı sıcağına cam ya da seramik bir kavanoza boşaltın ve kısa bir süre bekletin.

Kısık ateşte, bütün olarak pişen armutları soğuması için servis tabaklarına alın. Hazırladığınız karamel sosu üzerlerine gezdirin, file bademle süsleyip ılık ya da soğuk olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Armut Tatlısı Tarifinin Servis Önerisi

Servisinde dondurmaya yer açabilirsiniz.

Esmaül Hüsna'dan El Vedud zikrinin manası ve faziletleri

Meryem suresİ, Meryem suresinin okunuşu ve anlamı

Esmaül Hüsna'dan El Bais zikri manası ve faziletleri

Vakıa suresi, Vakıa suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Fetih suresi, Fetih suresinin okunuşu ve anlamı

Nas suresi oku...

Felak suresi oku...

Ayetel Kürsi, Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı