Son Dakika

Van'dan acı haber!

Aşırı terleme (Hiperhidrozi) neden olur?

Güncelleme: 16.09.2019 10:47

Vücudumuzun ısı kontrolünü yapan ''terleme'', aslında faydaları olan fizyolojik bir durumdur. Fakat kontrolün dışında gerçekleşen ve tıpta ''Hiperhidrozi'' yani aşırı terleme ise bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Peki Aşırı terleme (Hiperhidrozi) neden olur? İşte cevabı.

Vücudumuzun ısı kontrolünü yapan ''terleme'', aslında faydaları olan fizyolojik bir durumdur. Fakat kontrolün dışında gerçekleşen ve tıpta ''Hiperhidrozi'' yani aşırı terleme ise bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Peki Aşırı terleme (Hiperhidrozi) neden olur? İşte cevabı.

Aşırı terleme (Hiperhidrozi) nedir?
Terleme vücudun ısı kontrolünü yapmak için meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Aşırı terleme (hiperhidroz) ise çevre koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak fazla miktarda  terleme durumudur. Hiperhidrozu olan hastaların terlemesi için hareket etmelerine gerek yoktur. Hatta oturdukları yerde ellerinden ter damlayabilir. Hastalık, primer, bir ilaç yada tıbbi bir duruma bağlı olarak gelişebilir. Bölgesel aşırı terleme özellikle koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı ve daha nadir olarak baş-boyun bölgesinde olan terlemedir.

Yemek yerken terleme, Frey sendromu denilen durumda görülür. Yaygın hiperhidroz; hormonal, nörolojik, enfeksiyonel sebeplerle ya da kalp damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, ilaç ve zehirlenme nedenleriyle meydana gelebilir.

Bölgesel aşırı terleme, diğer terleme rahatsızlıklarına oranla daha sık görülür. Nedeni tam anlamıyla bilinmemekle birlikte sinir sisteminin uygunsuz çalışması, hastalığın temel nedeni olarak görülmektedir.  

Aşırı terleme belirtileri nelerdir?
Belli bir nedene bağlı olmayan aşırı terlemeye primer hiperhidroz denir. Hem kadın hem de erkeklerde eşit oranda görülür. Ortalama başlangıç yaşı genellikle 25 yaş civarıdır. Ancak el terlemesi ve ayak terlemesi daha erken başlayabilir. Primer bölgesel hiperhidrozon tanısının konulabilmesi için hastada en az 6 ay süren bölgesel ve aşırı terleme yanında şu belirtilerin olması gerekir:

Haftada en az bir terleme atağının olması
Terlemenin simetrik olması
Hayat kalitesini bozması
25 yaşından önce ortaya çıkmış olması
Aile öyküsü olması
Uykuda terleme olmaması
Aşırı terleme, kişileri çok rahatsız ettiği için psikososyal sorunlara neden olabilir. Ayrıca aşırı terleyen bölgelerde mantar enfeksiyonları da sık görülür.

Aşırı terlemeye bağlı komplikasyonlar nelerdir?
Aşırı terleyen bölgelerde bakteriyel ve mantar enfeksiyonları, egzama ve deri döküntüleri, sosyal ve duygusal problemler en sık görülen komplikasyonlardır.

Aşırı terlemenin tanısı nasıl konur?
Hastalardan detaylı bir öykü almak esastır. Belli bir nedene bağlı olduğu düşünülmeyen primer bölgesel hiperhidrozda ek testlere gerek yoktur. Ancak genel hiperhidroz varsa hastanın kan basıncı ve kilosuna bakılır, detaylı nörolojik muayenesi ve kan tetkikleri yapılır. 

Aşırı terleme tedavisi nasıl yapılır?
Aşırı terleme genel vücut terlemesi şeklinde ise nedeni araştırılır ve nedene yönelik tedavi yapılır. Primer bölgesel terlemede cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi seçenekleri vardır. Cerrahi olmayan tedavide bölgesel uygulanan veya ağızdan alınan ilaçlarla terlemenin azaltılması sağlanır. Botox ve iyontoforez, kullanılan diğer tedavi yöntemleridir. İyontoforez tedavisi özellikle el terlemesi vakaları için uygundur. Bu tedavide hastalar ellerini içinde musluk suyu ve elektrotlar olan plastik bir kabın içine koyar. Başlangıçta tedavi 2-3 gün boyunca günde 10 dakika uygulanır. Verilen elektrik enerjisi yavaş yavaş artırılır.

Botox tedavisi hem el ve ayak terlemesi hem de koltuk altı terlemesi için uygulanmaktadır. Botox uygulamasından önce uygulama yapılacak bölgeye terleme alanının saptanması için nişasta iyot testi yapılabilir. Tedaviden 4 gün ile 2 hafta kadar değişen sürelerde terlemede azalma olur. Etki süresi yaklaşık 4-12 aydır. 

Özellikle koltuk altında geçmeyen terleme durumunda koltuk altı sinirlerine yönelik cerrahi tedavi uygulanabilir ya da koltuk altındaki ter bezleri cerrahi olarak çıkarılabilir. Günümüzde bu cerrahi yöntemler endoskopik olarak da yapılabilmektedir. 

Tedavi edilmek istenen bölgedeki ter bezlerini yok eden modern cihazlar da geliştirilmiştir. Bu cihazlarla başarılı sonuçlar elde edilmesine rağmen ödem, kızarıklık ve his kaybı gibi yan etkiler de bildirilmiştir. 

Yukarıda saydığımız belirtiler sizde de varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidip bir uzmana başvurmalısınız. 

Kehf suresinin faziletleri ve faydaları

Kehf suresinin nüzul sebebi...

Kehf suresinin okunuşu nasıldır?

Uykusunda korkanlara okunacak dua ve sureler

Lavantalı kurabiye nasıl yapılır?

Göz kanserinin belirtileri nelerdir?

Kehf suresinin faziletleri ve faydaları
Kehf suresinin nüzul sebebi...
Kehf suresinin okunuşu nasıldır?
Uykusunda korkanlara okunacak dua ve sureler
Lavantalı kurabiye nasıl yapılır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Müzil zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(13.07.2020)
Dolar ne kadar? 13.07.2020
Saçtaki egzama nasıl geçer?
Nabız yüksekliği neden olur?
Halsizliğe ne iyi gelir?
Domuz eti neden haram kılınmıştır?
Secde suresi, Secde suresinin okunuşu ve anlamı
Meryem suresinin faziletleri ve faydaları nelerdir?