Baklavanın iyisi nasıl anlaşılır?

Güncelleme: 09.08.2019 15:54

Adeta bayramla bütünleşen baklava Kurban bayramının gelmesi ile tekrar araştırılır oldu. Eskiden evde el açması yufka ile yapılan baklavalar artık yerini hazır baklavalara bıraktı. Peki baklavanın iyisi nasıl anlaşılır? İşte cevabı...

Adeta bayramla bütünleşen baklava Kurban bayramının gelmesi ile tekrar araştırılır oldu. Eskiden evde el açması yufka ile yapılan baklavalar artık yerini hazır baklavalara bıraktı. Peki baklavanın iyisi nasıl anlaşılır? İşte cevabı...

Fırından çıkan baklavanın rengi altın sarısı gibi olmalı. Ama herkes görüntüye bakarak kaliteyi anlamayabilir. Görüntünün yanında, baklava kutusu açıldığında ya da tabakla servis edildiğinde fıstığının miktarı ve rengi hemen fark edilmeli. Ortası bol fıstıklı olmalı. Altının ve üstünün kalınlığı çok iyi ayarlanmalı. Kullanılan sadeyağ, yani eritilmiş, süzülmüş tereyağı doğal olmalı.Baklava tadıldığında yağın hafifliği hissedilmeli. Çünkü damak yanılmaz, farkı hemen anlar.

Kaliteli baklava için öncelikle kullanılan hammaddelerin organik ve kaliteli olması, daha sonra da ustalığın birinci sınıf olması gerekiyor. Baklava imalatında kullanılan şeker doğal şeker olmalı. Tünetici aldığı baklavayı 3-4 gün beklettiğinde yumuşama olmuyor ve rengi de atmıyorsa bu baklavada glikoz gibi doğal olmayan şeker kullanılmış demektir. Biz baklava üretiminde doğal şeker kullanıyoruz. Bu nedenle de 3. veya 4. günden itibaren şekerleniyor. Bilinçli müşteri bunun farkında. Ancak katkı maddesi koysak, 10 gün geçse bile hiç değişmiyor, ilk günkü gibi görünüyor. Görüntü güzel olsa da bir dilim yediğinizde, gerçek baklava olmadığını anlıyorsunuz.

Özellikle fıstık fiyatlarının artması sebebi ile bazı üreticiler baklavanın içine fıstık yerine ıspanak ve bezelye koyabiliyorlar. Bu da baklavanın maliyetini düşürüyor. Bu nedenle baklavacılar kilosu 40 liranın altında olan baklavaların alınmaması gerektiğini söylüyor. 

Bununla birlikte gerçek ve kaliteli malzemeden yapılan baklava boğazda yanma hissine neden olmaz. Ayrıca uzmanlar, iyi bir tereyağından yapılan baklavanın tereyağı kokmayacağını ifade diyor. 

BAKLAVANIN RENGİ KENDİNİ ELE VERİYOR

Eğer cevizli bir baklava alacaksanız baklavanın içinde bulunan cevizlerin içinde kaybolmuş olmaması, belirgin olması gerekiyor. Bununla birlikte gerçek ve kaliteli malzemeden yapılan baklavaların rengi son derece parlak olur. Kalitesi düşük baklavanın rengi ise mat oluyor. 

Kaliteli baklavanın şerbeti akışkan ve parlaktır. Glikoz kullanılarak yapılan baklavanın ise şerbeti katıdır ve hemen şekerlenebilir. 

BAKLAVA NASIL SAKLANMALI?

 Kuru baklavanın ömrünün 15 güne kadar çıkıyor. Tüketim süresi arttıkça lezzetin ve doğallığın azalıyor. Baklavanın yenilmeden önce ısıtılmalı. Baklavanın oda sıcaklığında muhafaza edilmeli. Baklavayı yazın sıcaktan, kışın da çok soğuktan korumak gerekir. Baklavayı buzdolabında saklamak yerine oda sıcaklığında saklamak daha doğru.

El Vedud ne demek?

Yoktan var eden El Halık Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri

Ayetel kürsi

Yasin suresi nüzul sebebi...
Avcılık yapmak helal mi?

Felak Nas sureleri neden indirilmiştir?

Vakıa suresi nüzul sebebi

Fetih suresi nüzul sebebi...