Balık yağı nasıl tüketilir?

Güncelleme: 17.09.2019 15:50

Balık yağı omega 3 nedir? Balık yağı nasıl tüketilir? Balık yağı nasıl kullanılır? İçeriğindeki vitaminler sayesinde çok faydalı olan balık yağı nasıl kullanılır? İşte cevabı...

Balık yağı omega 3 nedir? Balık yağı nasıl tüketilir? Balık yağı nasıl kullanılır? İçeriğindeki vitaminler sayesinde çok faydalı olan balık yağı nasıl kullanılır? İşte cevabı...

Omega 3 (alfa-linoleik asit), Omega 6 (linoleik asit) ve Omega 9 (oleik asit)’dan oluşan omega yağ asitlerinin beyin gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, koroner kalp hastalıklarının önlenmesi gibi fonksiyonları bulunmaktadır. Bu yağ asitlerinin en çok bulunduğu gıda maddeleri arasında; Omega-3 yağ asidi açısından balık yağı, keten tohumu, soya ve yeşil yapraklı sebzeler, omega-6 yağ asitleri açısından bitkisel sıvı yağlar, omega-9 yağ asitleri açısından ise, zeytinyağı yer almaktadır.

Doymamış yağ asitlerinden olan ve vitamin F adı da verilen linoleik, linolenik ve arahidonik asit esansiyel yağ asitleri olarak bilinir. Bu yağ asitleri hayvan organizması tarafından sentez edilemedikleri için gıdalar ile dışarıdan alınmaları şarttır. Doymamış yağ asitleri çoğunlukla omega-3 ve omega-6 yağ asitleri formundadır. Aralarında linolenik asidin de bulunduğu bazı yağ asitleri omega-3 formundadır ve kolaylıkla aynı formdaki EPA Ekosapentaenoik ve DHA (dokosaheksaenoik)’ya dönüşebilir.

Linoleik asit özellikle bitki tohumlarından elde edilen yağlarda, linolenik asit ise balık yağında bol miktarda bulunur. Linoleik asitten karbon zincirinin uzaması (elengasyon) ve çift bağ sayısının artması (desaturasyon) sonucu arahidonik asit meydana gelir. Bitkilerin aksine hayvanlar ve insanlar omega 1’in metil grubu ile omega 7 karbon atomu arasına çift bağ oluşturamadıklarından, omega-3 ve omega-6 grubu içeren doymamış yağ asitlerini sentezleyemezler.

Oku, yaradan Rabbinin adıyla...

Fetih suresinin Türkçe okunuşu nasıldır?

Esmaül Hüsnadan El Vedud, Ya Vedud zikri manası ve faziletleri ile duası

Felak suresinin Türkçe okunuşu nasıldır?
Ayetel Kürsi'nin Türkçe okunuşu nasıldır?

El Mübdi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri

Meryem suresinin Türkçe okunuşu nasıldır?

Nas suresinin Türkçe okunuşu nasıldır?