Bel tutulması nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Güncelleme: 15.03.2019 15:13

Çoğu insan farklı nedenlerden ötürü bel tutulması yaşayabilir. Peki Bel tutulması nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir? Genellikle soğukta kalınca veya ağır bir nesne kaldırınca ortaya çıkan bel tutulması uzun süre geçmezse bir hekime başvurmakta fayda vardır. İşte bel tutulması hakkında bilinmesi gerekenler ve bazı tedavi yöntemleri...

Çoğu insan farklı nedenlerden ötürü bel tutulması yaşayabilir. Peki Bel tutulması nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir? Genellikle soğukta kalınca veya ağır bir nesne kaldırınca ortaya çıkan bel tutulması uzun süre geçmezse bir hekime başvurmakta fayda vardır. İşte bel tutulması hakkında bilinmesi gerekenler ve bazı tedavi yöntemleri...

Bel Tutulması Neden Olur?

Fizik tedavi doktorları bel tutulması rahatsızlığının genellikle aşırı kasılma ve omurga sakatlığından kaynaklanabildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar günlük aktivitelerin yapılması sırasında özellikle vücudun ani ve dengesiz bir şekilde hareket ettirilmesinin beraberinde bel tutulması rahatsızlığına neden olabildiğinin ve bunun sonucunda ise bel kaymasının oluşmasının da söz konusu olabildiğinin altını çizmektedirler.

Bel Tutulmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Fizik tedavi uzmanları bel tutulmasının birçok nedenlerinin bulunduğunu ve bu nedenlerin bel tutulmasında önemli roller oynadığını belirtmektedirler. İşte bel tutulmasının başlıca sebepleri ise şunlardır;

Bel fıtığı: Bel tutulmasının nedenlerinden biri bel fıtığı sorunudur. Uzmanlar bel fıtğının meydana gelmesi beraberinde çoğu zaman bel tutulmasına da neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar bel fıtığına bağlı olarak meydana gelen bel tutulması rahatsızlığında özellikle etkilerin uzun süreli ve oldukça ağrılı olduğunun altını çizmektedirler.

Kalça siniri ağrısı: Bel tutulmasının başlıca nedenlerinden biri de kalça siniri ağrısıdır. Fizik tedavi uzmanları çeşitli nedenlere ve kasılmalara bağlı olarak meydana gelen kalça siniri ağrısı beraberinde bel tutulmasının meydana gelmesine de yol açabildiğinin altını çizmektedirler.

Kireçlenme: Omurganın bir kısmında meydana gelen kireçlenme sorunu bel tutulmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Kireçlenmeye bağlı olarak oluşan bel tutulması rahatsızlığı ayrıca ağrılı bir niteliğe de sahip olmaktadır.

Duygusal stres: Bel tutulmasının nedenlerinden biri de duygusal strestir. Günlük yaşamda bazı olumsuzluklara bağlı olarak oluşan duygusal stres beraberinde vücut omurgasının da olumsuz etkilenmesine ve bunun sonucunda ise bel tutulması rahatsızlığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Ağır kaldırılması: Bel tutulmasının başlıca nedenlerinden biri de günlük aktiviteler sırasında ağır eşyaların kaldırılmasıdır. Günümüzde meydana gelen bel tutulmalarının büyük bir bölümünün ana nedenleri arasında bulunan ağır eşya kaldırılması faktörü ayrıca bel fıtığının da başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Ani hareket edilmesi: Uzmanlar vücudun çok ani veya ani olarak hareket ettirilmesinin oldukça sakıncalı sonuçlara neden olabildiğini ve hatta sakatlıklara dahi neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla vücudun ani olarak hareket ettirilmesi bel tutulmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Bel Tutulmasının Önlenmesi Amacıyla Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Fizik tedavi doktorları bel tutulması rahatsızlığının erken müdahale edilmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla uzmanlar bel tutulmasının sıkça tekrar etmesi durumunda hemen fizik tedavi doktoruna başvurulması gerektiğini belirtmektedirler. Uzmanlara göre bel tutulması sorunu eğer bel fıtığı ve bel kayması gibi rahatsızlıklara başlı olarak meydana gelmiyorsa önlenmesi amacıyla bazı uygulamalar hayata geçirilebilir. Bel tutulmasının önlenmesi amacıyla hayata geçirilmesi gereken uygulamalar şunlardır;

  • Günlük aktivitelerde ağır eşyaların kaldırılmamaması
  • Günlük egzersizlerin yapılması sırasında özellikle de karın kaslarının zorlanılmaması
  • Vücudun ani olarak hareket ettirilmemesi
  • Duygusal stres durumundan uzak durulması ve hatta gerekirse psikiyatri doktoruna başvurulması gibi önlemler alınarak bel tutulması rahatsızlığının oluşması önlenebilmektedir.

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel tutulması rahatsızlığının tedavisinde pekçok tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Ancak bel tutulması rahatsızlığının tedavisinde genellikle en son tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale yöntemine başvurulmaktadır. Bel tutulmasının tedavisinde başvurulan tedavi yöntemleri şunlardır;

İlaç kullanımı yöntemi: Bel tutulmasında genellikle ilk başvurulan tedavi yöntemi ilaç kullanımı yöntemidir. Özellikle hafif dereceli bel tutulmalarında oldukça başarılı sonuçlar sunabilen bu yöntem sayesinde bel tutulmaları kısa sürede etkisini yitirmektedir.

Fiziksel terapi yöntemi: Yalnızca uzmanlar tarafından uygulanan fiziksel terapi uygulaması da bel tutulmasının tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Özellikle orta dereceli bel tutulmalarında oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Epidural enjeksiyonlar yöntemi: İlgili fizik tedavi uzmanı tarafından hastanın doğrudan omurga kısmına enjekte edilen edilen bu tedavi uygulaması bel kısmında meydana gelen iltihaplanmaların çok kısa sürede ve kalıcı olarak yok edilmesini sağlamaktadır. Epidural enjeksiyon tedavi uygulaması genellikle omurganın iltihaplanması durumunda başvurulan bir tedavi uygulamasıdır.

Akupuntur yöntemi: Son yıllarda birçok alanlarda yardımcı tedavi uygulaması olarak kullanılan akupuntur tedavi yöntemi bel tutulmasının tedavi seçenekleri arasında yer almakta ve oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır. Özel ve oldukça ince iğneler sayesinde vücudun basınç merkezlerine doğrudan uygulanan bu yöntem sayesinde bel tutulması rahatsızlığı kalıcı olarak veya uzun süreli olarak tekrar edilmemesi kolayca sağlanabilmektedir.

Kiropraktik tedavi uygulaması: Bel tutulması rahatsızlığında başvurulan tedavi seçeneklerinden biri de kiropraktik tedavi yöntemidir. Daha çok omurgalarda kayma durumunun söz konusu olduğu durumlarda başvurulan bu tedavi yöntemi de günümüzde bel kayması durumlarında başarıyla uygulanan bir tedavi uygulamasıdır.

Cerrahi müdahale yöntemi: Bel tutulması rahatsızlığında en son başvurulan tedavi seçeneği cerrahi müdahale yöntemidir. Bel tutulması rahatsızlığında yukarıdaki tedavi seçeneklerinin fayda sunmaması durumunda son seçenek olarak cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmakta ve ciddi nedenlere bağlı olarak meydana gelen bel tutulması, bel kayması ve bel fıtığı gibi omurga rahatsızlıkları başarılı bir şekilde kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Bel tutulmasında başvurulan tedavi seçenekleri hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra bel tutulması neden olur nasıl tedavi edilir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Unutmayın uzmanların da belirttiği üzere bel tutulması ciddi bir omurga rahatsızlığının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle günlük yaşantıda sık tekrar etmesi ve etkisini uzun süreli olarak devam ettirmesi durumunda vakit kaybedilmeden fizik tedavi doktoruna başvurulmalıdır. 

İLGİLİ HABERLER (SAĞLIK)

Dudak morarması neden olur? Nasıl geçer?

Reflü nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Fondöten lekesi nasıl geçer?

Göz kuruluğu neden olur? Nasıl geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? Tedavisi nelerdir?

Dudak uçuğu neden olur? Nasıl geçer?

Ses kısıklığı nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Sivilce izleri nasıl geçer? Evde tedavi yöntemleri nelerdir?

Hıçkırık tutunca ne yapmalıyız? Hıçkırık nasıl geçer?

Yüksek ateş nasıl geçer? Ateşi düşürmenin yolları nelerdir?

Boğaz ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Karıncalar hedefe ulaşmak için bakın nasıl koordine oldular

Ekmek makinesinin maharetlerine bakın!

Sadece malzeme bölmesine un, su, yağ ve tuzu koyuyorsunuz. ▪️Ekmeğin kalınlık ve kızarma derecesini belirleyip zamanlamayı ayarlıyorsunuz. Sabah kahvaltınıza sıcacık köy ekmeğini 90 saniyede pişirip hazır hale getiren ekmek makinesinin maharetine bakın.

Cesaret mi, delilik mi?

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı merakla bekleniyor. Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanını TRT 1 üzerinden izleyebilirsiniz.

Başkan Erdoğan telefonda tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı mezuniyet törenine telefonla bağlanarak mezunları tebrik ettiği görüşmeyi resmi Twitter hesabından paylaştı.

'5 yılda 500 bin gence iş imkanı'
Bylock yazışmaları çözümlendi
Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Diriliş Ertuğrul açıklaması
Hükümet kesin karar aldı
Demirtaş: 'CHP ve İYİ Parti'ye rağmen...'
Bakan Selçuk açıkladı
Damga ve yıllık gelir vergisi beyanname verme süreleri uzatıldı
Tüm zorlukları geçtiler
ABD, Siyonist terör devletine alan açıyor! Hedef büyük İsrail
İslamofobi ve Türk karşıtlığı iç içe
Ekrem İmamoğlu, yapılmış tramvayı vadetti!
Golan Tepeleri konusundaki hadsizliğe fırsat vermeyeceğiz
Başkan Erdoğan'dan 'terör' açıklaması: O dönemin kapanması gerekiyor
2 bin 500 kadın polis alınacak!

Namazda Fatiha'dan sonra sesli 'amin' denir mi?

'Amin' duaların sonunda Allah'ın kabul etmesi temennisi ile söylenir. Namazda Fatiha'dan sonra 'amin' demenin hükmü nedir? Namazda Fatiha'dan sonra sesli 'amin' denir mi? Namazda Fatiha'dan sonra sesli olarak amin demek namazı bozar mı? Sizin için araştırdık. İşte Namazda Fatiha'dan sonra sesli 'amin' demenin hükmü...

Çikolatalı irmikli kurabiye nasıl yapılır?

Karşınızda çikolata ve irmiğin muhteşem buluşma ve enfes bir tat; çikolatalı irmikli kurabiye...Çikolatalı irmikli kurabiye nasıl yapılır? Çikolatalı irmikli kurabiyenin malzemeleri nelerdir? Çikolatalı irmikli kurabiyenin püf noktası nedir? İşte Çikolatalı irmikli kurabiye tarifi...

Vesveseye karşı okunacak dua

Cin, şeytan ve şeytanlaşmış insanların şerrine, vesveseye karşı okunacak duanın Arapçası, Türkçe okunuşu ve anlamı nedir? Sizin için araştırdık. İşte vesveseye karşı okunacak dua...

Peygamberimizin yeme içme adabı nasıldı?

Peygamber Efendimiz'in yeme içme adabı nasıldı? İslam'a göre yeme içme adabı nasıl olmalı? Yemeğe nasıl başlanır? Yemeği toplu olarak yemenin fazileti nedir? Sağ elle yemenin önemi nedir? Yemek nasıl sünnetlemenin fazileti nedir? İçkili sofraya oturmak haram mı? Yemek duası nedir, okunuşa ve anlamı nasıldır? İçilecek şeylere üflenmesi neden yasaklanmıştır? Ayakta su içmenin hükmü nedir? İşte İslam'a göre yeme içme adabı...

Ahirette kimler hesapsız cehenneme girecek?

Ahiret dünyadan sonra gidilecek son ve asıl mekanımızdır. Ebedi alemin adıdır. Ahiret hayatının 12 evresi vardır. Bunlar; Ba's (Diriliş), Havz Haşr ve mahşer, Peygamber Efendimiz'in şefaati, Semâ ehlinin yeryüzüne inmesi, Cenâb-ı Hakk'ın tecellî etmesi, Hesapsız cennete girecek olanlar, Hesapsız cehenneme girecek olanlar, Amel defterlerinin açılması, Hesap, Mizan, Sırat. Peki Ahirette Kimler hesapsız cehennem girecek? Kuran'ı Kerim hesapsız cehenneme girecekler için ne söylüyor? İşte ayrıntılar...

En Çok Okunan Haberler