Bel tutulması nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Güncelleme: 15.03.2019 15:13

Çoğu insan farklı nedenlerden ötürü bel tutulması yaşayabilir. Peki Bel tutulması nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir? Genellikle soğukta kalınca veya ağır bir nesne kaldırınca ortaya çıkan bel tutulması uzun süre geçmezse bir hekime başvurmakta fayda vardır. İşte bel tutulması hakkında bilinmesi gerekenler ve bazı tedavi yöntemleri...

Çoğu insan farklı nedenlerden ötürü bel tutulması yaşayabilir. Peki Bel tutulması nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir? Genellikle soğukta kalınca veya ağır bir nesne kaldırınca ortaya çıkan bel tutulması uzun süre geçmezse bir hekime başvurmakta fayda vardır. İşte bel tutulması hakkında bilinmesi gerekenler ve bazı tedavi yöntemleri...

Bel Tutulması Neden Olur?

Fizik tedavi doktorları bel tutulması rahatsızlığının genellikle aşırı kasılma ve omurga sakatlığından kaynaklanabildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar günlük aktivitelerin yapılması sırasında özellikle vücudun ani ve dengesiz bir şekilde hareket ettirilmesinin beraberinde bel tutulması rahatsızlığına neden olabildiğinin ve bunun sonucunda ise bel kaymasının oluşmasının da söz konusu olabildiğinin altını çizmektedirler.

Bel Tutulmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Fizik tedavi uzmanları bel tutulmasının birçok nedenlerinin bulunduğunu ve bu nedenlerin bel tutulmasında önemli roller oynadığını belirtmektedirler. İşte bel tutulmasının başlıca sebepleri ise şunlardır;

Bel fıtığı: Bel tutulmasının nedenlerinden biri bel fıtığı sorunudur. Uzmanlar bel fıtğının meydana gelmesi beraberinde çoğu zaman bel tutulmasına da neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar bel fıtığına bağlı olarak meydana gelen bel tutulması rahatsızlığında özellikle etkilerin uzun süreli ve oldukça ağrılı olduğunun altını çizmektedirler.

Kalça siniri ağrısı: Bel tutulmasının başlıca nedenlerinden biri de kalça siniri ağrısıdır. Fizik tedavi uzmanları çeşitli nedenlere ve kasılmalara bağlı olarak meydana gelen kalça siniri ağrısı beraberinde bel tutulmasının meydana gelmesine de yol açabildiğinin altını çizmektedirler.

Kireçlenme: Omurganın bir kısmında meydana gelen kireçlenme sorunu bel tutulmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Kireçlenmeye bağlı olarak oluşan bel tutulması rahatsızlığı ayrıca ağrılı bir niteliğe de sahip olmaktadır.

Duygusal stres: Bel tutulmasının nedenlerinden biri de duygusal strestir. Günlük yaşamda bazı olumsuzluklara bağlı olarak oluşan duygusal stres beraberinde vücut omurgasının da olumsuz etkilenmesine ve bunun sonucunda ise bel tutulması rahatsızlığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Ağır kaldırılması: Bel tutulmasının başlıca nedenlerinden biri de günlük aktiviteler sırasında ağır eşyaların kaldırılmasıdır. Günümüzde meydana gelen bel tutulmalarının büyük bir bölümünün ana nedenleri arasında bulunan ağır eşya kaldırılması faktörü ayrıca bel fıtığının da başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Ani hareket edilmesi: Uzmanlar vücudun çok ani veya ani olarak hareket ettirilmesinin oldukça sakıncalı sonuçlara neden olabildiğini ve hatta sakatlıklara dahi neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla vücudun ani olarak hareket ettirilmesi bel tutulmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Bel Tutulmasının Önlenmesi Amacıyla Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Fizik tedavi doktorları bel tutulması rahatsızlığının erken müdahale edilmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla uzmanlar bel tutulmasının sıkça tekrar etmesi durumunda hemen fizik tedavi doktoruna başvurulması gerektiğini belirtmektedirler. Uzmanlara göre bel tutulması sorunu eğer bel fıtığı ve bel kayması gibi rahatsızlıklara başlı olarak meydana gelmiyorsa önlenmesi amacıyla bazı uygulamalar hayata geçirilebilir. Bel tutulmasının önlenmesi amacıyla hayata geçirilmesi gereken uygulamalar şunlardır;

  • Günlük aktivitelerde ağır eşyaların kaldırılmamaması
  • Günlük egzersizlerin yapılması sırasında özellikle de karın kaslarının zorlanılmaması
  • Vücudun ani olarak hareket ettirilmemesi
  • Duygusal stres durumundan uzak durulması ve hatta gerekirse psikiyatri doktoruna başvurulması gibi önlemler alınarak bel tutulması rahatsızlığının oluşması önlenebilmektedir.

Bel Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel tutulması rahatsızlığının tedavisinde pekçok tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Ancak bel tutulması rahatsızlığının tedavisinde genellikle en son tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale yöntemine başvurulmaktadır. Bel tutulmasının tedavisinde başvurulan tedavi yöntemleri şunlardır;

İlaç kullanımı yöntemi: Bel tutulmasında genellikle ilk başvurulan tedavi yöntemi ilaç kullanımı yöntemidir. Özellikle hafif dereceli bel tutulmalarında oldukça başarılı sonuçlar sunabilen bu yöntem sayesinde bel tutulmaları kısa sürede etkisini yitirmektedir.

Fiziksel terapi yöntemi: Yalnızca uzmanlar tarafından uygulanan fiziksel terapi uygulaması da bel tutulmasının tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Özellikle orta dereceli bel tutulmalarında oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Epidural enjeksiyonlar yöntemi: İlgili fizik tedavi uzmanı tarafından hastanın doğrudan omurga kısmına enjekte edilen edilen bu tedavi uygulaması bel kısmında meydana gelen iltihaplanmaların çok kısa sürede ve kalıcı olarak yok edilmesini sağlamaktadır. Epidural enjeksiyon tedavi uygulaması genellikle omurganın iltihaplanması durumunda başvurulan bir tedavi uygulamasıdır.

Akupuntur yöntemi: Son yıllarda birçok alanlarda yardımcı tedavi uygulaması olarak kullanılan akupuntur tedavi yöntemi bel tutulmasının tedavi seçenekleri arasında yer almakta ve oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır. Özel ve oldukça ince iğneler sayesinde vücudun basınç merkezlerine doğrudan uygulanan bu yöntem sayesinde bel tutulması rahatsızlığı kalıcı olarak veya uzun süreli olarak tekrar edilmemesi kolayca sağlanabilmektedir.

Kiropraktik tedavi uygulaması: Bel tutulması rahatsızlığında başvurulan tedavi seçeneklerinden biri de kiropraktik tedavi yöntemidir. Daha çok omurgalarda kayma durumunun söz konusu olduğu durumlarda başvurulan bu tedavi yöntemi de günümüzde bel kayması durumlarında başarıyla uygulanan bir tedavi uygulamasıdır.

Cerrahi müdahale yöntemi: Bel tutulması rahatsızlığında en son başvurulan tedavi seçeneği cerrahi müdahale yöntemidir. Bel tutulması rahatsızlığında yukarıdaki tedavi seçeneklerinin fayda sunmaması durumunda son seçenek olarak cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmakta ve ciddi nedenlere bağlı olarak meydana gelen bel tutulması, bel kayması ve bel fıtığı gibi omurga rahatsızlıkları başarılı bir şekilde kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Bel tutulmasında başvurulan tedavi seçenekleri hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra bel tutulması neden olur nasıl tedavi edilir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Unutmayın uzmanların da belirttiği üzere bel tutulması ciddi bir omurga rahatsızlığının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle günlük yaşantıda sık tekrar etmesi ve etkisini uzun süreli olarak devam ettirmesi durumunda vakit kaybedilmeden fizik tedavi doktoruna başvurulmalıdır. 

İLGİLİ HABERLER (SAĞLIK)

Dudak morarması neden olur? Nasıl geçer?

Reflü nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Fondöten lekesi nasıl geçer?

Göz kuruluğu neden olur? Nasıl geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? Tedavisi nelerdir?

Dudak uçuğu neden olur? Nasıl geçer?

Ses kısıklığı nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Sivilce izleri nasıl geçer? Evde tedavi yöntemleri nelerdir?

Hıçkırık tutunca ne yapmalıyız? Hıçkırık nasıl geçer?

Yüksek ateş nasıl geçer? Ateşi düşürmenin yolları nelerdir?

Boğaz ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Bahçeli'den HDP talimatı!
Ak Parti tespit etti! Hedef kayıp 430 bin seçmen
Dijital çağı yakalamalıyız
Darbenin izleri silindi
Bir skandal daha! Belediye bütçesinden propaganda
ABD'den Yunanistan'a askeri sevkiyat
Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!

Kajunun faydaları...

Kaju, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir kuru yemiş olan Kajunun faydalarını sizin için araştırdık. Genelde fıstık haliyle bilinen kajunun meyvesi de bulunuyor. Peki kajunun faydaları nelerdir? Kaju hangi hastalılara iyi gelir? kajunun besin değeri nedir? İşte kajunun faydaları...

Kaparinin faydaları nelerdir?

Gebre otu olarak da bilinen kaparinin faydaları nelerdir? Kapari nasıl yetişir? Kapari nasıl tüketilir? Kapari hangi hastalılara iyi gelir? Kapari nasıl yenir? İşte kapari hakkında bilgiler...

Zeytinyağının yüze faydaları...

Zeytinyağı yüze sürülür mü? Bir çok cilt bakım ürününde kullanılan zeytinyağının yüze faydaları nelerdir? Bu yazımızda zeytinyağının yüze faydalarını bulabilirsiniz. İşte zeytinyağının yüze faydaları...

Tırnak batıkları nasıl temizlenir?

Tırnak batığı ileri aşamalarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. O aşamaya gelmeden erken evde tedavi edilebiliyor. Tırnak batmasının nedenleri nelerdir? Tırnak batıkları nasıl temizlenir? İşte cevabı...

Şekerpare nasıl yapılır?

Şerbetli tatlı denince ilk akla gelen isimdir şekerpare. Çayla beraber adeta lezzet şölenine dönüşür. Ancak şerbetini ve pişirme süresini ayarlayabilmek çok önemlidir. Peki Şekerpare nasıl yapılır?

En Çok Okunan Haberler