Boza haram mıdır? Boza içmek caiz olur mu?

Güncelleme: 11.02.2019 14:55

Yüce Mevlamız bu dünyada faydalanmamız için bizlere çeşitli nimetler sunmuştur. Bu nimetlerden vücudumuza zararları olanları ise yasaklanmıştır. Peki Boza haram mıdır? Boza içmek caiz olur mu? İçerisinde sarhoşluk veren madde olmadığı sürece bozanın içmek caizdir. İşte boza haram mı? sorusunun detaylı cevabı...

Yüce Mevlamız bu dünyada faydalanmamız için bizlere çeşitli nimetler sunmuştur. Bu nimetlerden vücudumuza zararları olanları ise yasaklanmıştır. Peki Boza haram mıdır? Boza içmek caiz olur mu? İçerisinde sarhoşluk veren madde olmadığı sürece bozanın içmek caizdir. İşte boza haram mı? sorusunun detaylı cevabı...  

Yüce Allah'ın istifademiz için yarattığı ve rızık olarak tayin ettiği yiyecek ve içeceklerin yenilip içilmesi meşru ve helâldir. Vücudumuz için faydalı olan şeyleri yemek ne kadar mubah ise, bedene zararı dokunan, akıl ve şuurumuza rahatsızlık veren şeyleri yemek ve içmek hem tıbben, hem de dinen tasvip edilmez ve uygun görülmez.

Allah’ın temiz ve hoş bir rızık olarak yarattığı bazı meyve ve sebzeleri oldukları gibi değil de, değişik muamelelere tâbi tutup vücuda zararlı bir hale getirerek yemek ve kullanmak hem o nimete karşı bir hürmetsizlik, hem de bize emanet edilen vücut fabrikasına bir eziyettir.

Boza, darı hamurundan yapılan ekşimsi bir içecektir. Tatlılaştırılarak içilmektedir. Bu şekilde yapılan bozanın içine sarhoşluk verici bir şey karıştırılmadığı müddetçe içilmesi haram değildir, helâldir. Bu haliyle meyve suyu gibi meşrubat sınıfına girmektedir.

Ancak fazla ekşitilir ve kabartılırsa, sarhoşluk verici bir hale geldiği için içilmesi caiz olmaz. Buna dikkat edilmelidir.

İşte boza hakkında dört yüz sene önce Kanunî Sultan Süleyman’ın kudretli şeyhülislâmı Ebussuud Efendinin verdiği fetva:

“Sâfî darıdan tatlı bozanın içinde sekir (sarhoşluk) verir nesne katılmayıp, mücerret (sadece) teskin-i hararet (harareti dindirmek) ve mizaca takviye için istimal olunsa helâl olur mu?

El-cevap: Asla iskar şaibesi (sarhoşluk verici şüphe) olmayacak, şürbünde hürmet yoktur (içilmesi haram değildir).”3

Bu fetvadan da anlaşılacağı gibi, bugün satılan bozanın içilmesi caiz ve helâldir.

Ne isimle olursa olsun, sarhoşluk veren ve kişinin aklını uyuşturan maddeler tıbben zararlı görülmüş, dinimizce de haram kılınmıştır.

Nitekim Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir hadislerinde,

“Ümmetimden bazı kimseler içkiye başka başka isim takarak onu içecekler.”1

buyurarak “İsimlerin değişmesiyle hakikatin değişmeyeceği” gerçeğine işaret etmişlerdir. Diğer bir hadislerinde ise, sarhoşluk veren şeyin azının da, çoğunun da haram olduğunu şöyle beyan buyururlar:

“Sarhoşluk veren her şey haramdır. Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.”2

Bugün değişik isimler altında sarhoşluk verici pek çok maddeler kullanılmaktadır. Yukarıda verilen ölçülere göre, sarhoşluk veren her içeceğin azı da, çoğu da haramdır. Sirke ve şıra gibi bazı maddeler ise, içinde alkol bulunmadığı için helâldir.

Kaynaklar:

1- İbni Mâce, Eşribe: 8.
2- age., 10.
3- Ebussuud Efendi Fetvaları, s. 148.

(Mehmed Paksu, Helal – Haram)

Çikolatalı sufle nasıl yapılır?

Elmalı turta kurabiye nasıl yapılır?

At eti haram mı?

Psikoz belirtileri nelerdir?
Zül Celali Vel İkram Esmaül Hüsnası ebced değeri ve faziletleri

Kaza namazına nasıl niyet edilir?

Depresyon nasıl geçer?

Saç dökülmesi neden olur?