Chia tohumu nasıl tüketilir?

Güncelleme: 16.09.2019 15:31

Chia tohumu nedir? Chia tohumu nasıl tüketilir? Çiya tohumu nasıl tüketilir? Kilo vermek isteyenler için her gün yeni bir trend çıkıyor. Chia tohumu da zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Peki Chia tohumu nasıl tüketilir? Chia tohumu faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Chia tohumu nedir? Chia tohumu nasıl tüketilir? Çiya tohumu nasıl tüketilir? Kilo vermek isteyenler için her gün yeni bir trend çıkıyor. Chia tohumu da zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Peki Chia tohumu nasıl tüketilir? Chia tohumu faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Chia tohumu zayıflamak için kullanılan besinlerden biridir. Kilo vermenin yanı sıra, şeker hastalığından sindirim sistemini rahatlatmasına kadar birçok nedenden dolayı chia tohumu kullanılır. Kolesterolü dengelemesi, bazı kanser türlerine karşı koruma sağlaması ve kabızlığa iyi gelmesi chia tohumu faydaları arasındadır. Tohumu, çayı ve yağı olarak farklı şekillerde kullanılabilir. Peki chia tohumu nasıl kullanılır?

CHİA TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Çiğ olarak tüketilir. Günde 1 yemek kaşığı tohum yoğurtla birlikte, salatalara yada çorbalara ilave edilerek kullanılır. Ayrıca süt gibi sıvı içeceklere ilave edilebilir. Sıvı içeceklere ilave edildiğinde jöle kıvamına gelir.

CHİA TOHUMU KULLANMAK İÇİN 11 NEDEN NEDİR?

Kilo vermeye yardım eder. Özellikle karın bölgesindeki yağların kolay erimesini sağlar.
Chia tohumunu enerji verici besin olarak kullanabilirsiniz.
Kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.
Bağırsak sistemini rahatlatır. Bu sayede kabızlığı önler.
Omega 3 içeriği yüksektir. Beyni korur.
Kolesterolü dengeler.
Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar. Özellikle meme kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi kanser türlerine karşı korur.
Birçok vitamin ve mineral madde içerir. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardım eder.
Şeker hastalığına iyi gelir. Kan şekerini dengeler.
İyi bir protein kaynağıdır.
Metabolizmayı hızlandırır. Kalori yakmaya yardım eder.

CHİA TOHUMU ZAYIFLAMAK İÇİN NASIL TÜKETİLİR?

Zayıflamaya yardım eden bir besindir. Birçok kişi zayıflamak için chia tohumu kullanır. Özellikle spor yapan kişiler aynı zamanda tüketerek zayıflamayı hızlandırmıştır. Bazı ünlüler de bu şekilde zayıfladığını belirtmiştir. Son zamanlarda İrem Derici chia tohumu kullanarak zayıflayan ünlüler arasındadır. Spor yapmanın yanı sıra diyet listesine eklenirse gereken protein karşılanır. Bu sayede spor yapan kişi güçsüz düşmemiş olur. Farklı şekillerde tüketilir.

Chia tohumu çay olarak olarak tüketilir. Çayı hazır satın almanın yanında evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Chia çayı hazırlamak için bir bardak su kaynatın. Suyun içine 2 çay kaşığı chia tohumu atın. 5 dakika kadar demlendirin. Demlendikten sonra süzerek çayı içebilirsiniz. Tok yada aç içilebilir. Sabah ve akşam birer fincan tüketebilirsiniz.
Yemeklere, çorbalara, salataya, meyvelere, yoğurda yada yulafa ekleyerek tüketilebilir.

CHİA TOHUMU AÇ MI TOK MU KULLANILIR?

Ara öğün olarak biraz aç hissettiğinizde yoğurt ile birlikte yiyebilirsiniz. Aynı zamanda yoğurdun içine muz ve tarçın gibi besinler ilave edilerek kullanılır
Chia çayı olarak kullanılacaksa sabah ve akşam içilebilir. Aç yada tok olarak tüketilebilir.

CHİA TOHUMU YOĞURTLA NASIL YENİR?

Chia tohumunu yoğurt ile tüketerek zayıflamaya yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Belli ölçülerde karıştırılarak yenir. Bir kaseye 3 yemek kaşığı yoğurt konur. Üzerine 1 yemek kaşığı chia tohumu eklenir. İstenirse bir adet muz rendelenir. Az miktarda tarçın ile ceviz ilave edilir. Bu şekilde chia tohumu yoğurtla yenir. Açlık hissini bastırır. İştahı keser. Ara öğün olarak tüketilir.

CHİA TOHUMU NEREDE SATILIR?

Bazı internet sitelerinde, aktarlarda ve bazı büyük marketlerde satılır. Bu satış yerlerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca chia tohumu yağı ve çayı da satılmaktadır. Birçok farklı şekilde kullanımı için chia tohumu çayı satın alınarak tüketilebilir. Çayı çeşitli internet sitelerinde satılır.

CHİA TOHUMU FİYATI NEDİR?

Chia tohumunun 1 kg fiyatı ortalama olarak 25 TL civarındadır. Kullanım için 1 kg çok gelebilir. 250 gram yada yarım kilo alarak kullanabilirsiniz. Genellikle süzen poşet şekilde satılmaktadır. 40lı süzen poşet chia çayının fiyatı 15 TL ile 20 TL arasında değişmektedir.

CHİA TOHUMU SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Chia tohumunu satın alırken üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Çok eski yada son kullanma tarihi geçmiş tohumlar satın alınmamalıdır. Tohum çabuk bozulabileceği için paket açıldıktan sonra cam kavanozda ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır.

Hayvan kısırlaştırmak helal mi?

Kazalara karşı okunacak dua

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Kafirun suresi nüzul sebebi...
Muhammed suresi kaç ayettir?

Yeşil soğanın inanılmaz faydaları

Kafirun suresinin faziletleri ve faydaları

Kafirun suresi okunuşu