Dengemizi bozan Vertigo neden olur?

Güncelleme: 11.09.2019 08:50

Vücut dengesi dediğimizde kalımıza ilk gelen şey ''Vertigo'' olur. Başımız döndüğünde hemen vertigo mu oldum acaba? diye şüpheleniriz. Ayakta kalmamızı sağlayan bu denge sistemindeki bozukluğun nedenleri var. Peki Vertigo neden olur? Hiç düşündünüz mü?

Vücut dengesi dediğimizde kalımıza ilk gelen şey ''Vertigo'' olur. Başımız döndüğünde hemen vertigo mu oldum acaba? diye şüpheleniriz. Ayakta kalmamızı sağlayan bu denge sistemindeki bozukluğun nedenleri var. Peki Vertigo neden olur? Hiç düşündünüz mü?

Vertigonun Nedenleri

vertigo Kulak içi kristallerinin yerinden oynaması en sık rastlanan vertigo nedenlerinden biridir. İç kulakta bulunan kalsiyum ve mineral kristalleri stres, yorgunluk ya da herhangi bir travmanın etkisiyle yerinden oynayabilir. Neler vertigoya yol açar;Eğer sol kulaktaki kristaller yerinden oynuyorsa o tarafa doğru dönüldüğünde, sağ kulaktaki kristaller yerinden oynuyorsa sağa dönüldüğünde yoğun bir baş dönmesi yaşanır.

On beş saniye gibi çok kısa sürse de bu baş dönmesi aşırı derecede rahatsız edicidir, hasta deprem olduğunu zannedebilir ya da öleceğini düşünebilir. Vertigo belirtileriyle birlikte hastaneye gelen bireye ilk olarak kulak burun boğaz uzmanı kristal testi uygular. Eğer hastanın baş dönme nedeni buysa manevra adlı tedavi uygulanır ve sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. 

İç kulaktaki sıvı vücudun dengesinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. Bazen bu sıvının artması gibi bir durum da vertigoya neden olabilir. Kulakta yoğun bir çınlama ya da işitme kaybı yaşanıyorsa hastaya kulak burun boğaz uzmanının yönlendirmesiyle kısa süreli bir ilaç tedavisi uygulanır. Hasta bu tedaviye yanıt vermezse kortizonlu ilaçlara geçilir ve sorun bu şekilde çözülmeye çalışılır. 

Diğer bir diğer neden de vücudun dışarıdan bir virüs kapması ve bu virüsün vücut dengesini bozmasıdır. Bu durumda baş dönmesi çok daha uzun sürebilir ve hastanın hastanede yatması gerekebilir. Hastanede uygulanan tedavi sonucu hastanın tamamen iyileşmesi için on beş gün gibi bir süre gerekebilir. 

Aşırı derecede alkol kullanımı, alerji, fazla tuz tüketimi, sigara kullanımı ve az su tüketimi de bu rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca genetik faktörler de kimi zaman vertigonun sorumlusu olabilir.

 

Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir?

Dengemizi bozan Vertigo nasıl geçer?

 

 

Hıçkırık nasıl olur?

Türbülans Nedir? Neden olur?

Tam uyurken olan düşme hissinin nedeni nedir?

Kafa terlemesi neden olur?

Enflasyon nedir? Neden olur?

Halsizlik neden olur?

Tırnak batması neden olur?

Topuk ağrısı neden olur?

Mide kanseri belirtileri

Sabah okunacak dualar

Kereviz nasıl tüketilir?

Bekçilik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak?
Zararlı şeyler yemek haram mıdır?

Hıçkırık neden olur? Nasıl geçer?

Sarımsak yutmanın inanılmaz faydaları

Bel ağrısı nasıl geçer?