Devam sütü ne zaman başlamalı?

Güncelleme: 15.04.2019 16:38

Anne sütünün önemi ve anne sütü eksikliğinin nelere yol açabileceği konusunda hemen her yere bilgilendirmeler devam ediyor. Peki anne sütü neden önemli? Anne sütü ne zamana kadar verilmeli? Devam sütü nedir? Devam sütü ne zaman, nasıl başlamalı? Devam sütü ne zaman kesilmeli? İşte anne ve devam sütü hakkında bilinmesi gerekenler...

Anne sütünün önemi ve anne sütü eksikliğinin nelere yol açabileceği konusunda hemen her yere bilgilendirmeler devam ediyor. Peki anne sütü neden önemli? Anne sütü ne zamana kadar verilmeli? Devam sütü nedir? Devam sütü ne zaman, nasıl başlamalı? Devam sütü ne zaman kesilmeli? İşte anne ve devam sütü hakkında bilinmesi gerekenler...

Emzirme çocuklara yaşam için en iyi başlangıcı sağlar. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin doğumdan itibaren 4-6 aya kadar yalnız anne sütü ile beslenmesini, sonrasında da ek besinlerle birlikte olmak koşuluyla en az 2 yaşına kadar anne sütüyle beslemenin devam ettirilmesini önermektedir.

Anne sütünün, mükemmel besin içeriği vardır, kolay hazmedilir ve etkili bir şekilde kullanılır. Hastalıklardan korur. Yapay beslenmeden daha ucuza mal olur. Emzirmek de anne ile bebek arasında duygusal bağın kurulması ve korunmasını sağlar. Anne sütünün önemi, günümüzde çok sayıda anne ve anne adayı tarafından çok iyi bir şekilde kavranmış olmak ile beraber annelere bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır ki; İlk altı ayda yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler. Engel teşkil edecek bir durum yoksa ilk altı ay bebeğinizi yalnızca anne sütü ile besleyiniz. Bu aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin emme gereksinimini azaltacağından anne sütünden yeterince yararlanmasını engeller. İster hastalık durumu olsun ister hava çok sıcak olsun dört aydan önce bebeğinizin anne sütü dışında suya ya da başka sıvılara (bitkisel çaylar, meyve suyu gibi) ihtiyacı yoktur.

EK GIDALARA GEÇİŞ SÜRECİ NASIL OLMALIDIR?

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara en erken 4. aydan sonra başlanır. Bebeğin gelişimini en iyi gösteren verilerden biri kilo artışıdır ve eğer 4-6 ay arasında bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslemeye devam edilmeli ve ek besinlere 6. aydan sonra başlanmalıdır. Ancak anne sütünün yetersiz olması/ hiç olmaması, bebeğin kilo artışında duraksamalar yaşanması gibi durumlarda ek/ takviye gıdalara geçiş süreci gerçekleştirilebilir. Bu ek gıdalar meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir ekmek, yumurta vb. olabilmektedir. Bu ek gıdalardan bir tanesi de özellikle 1 yaşından sonra kullanılmasını önerdiğimiz ‘Sıvı Çocuk Devam Sütü’dür.

SIVI ÇOCUK DEVAM SÜTÜ NEDİR?

Çocuk devam sütünün temel yapı taşı inek sütüdür. Devam sütü, mineral yönünden ve özellikle vücut için son derece önemi bulunan kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan inek sütünün gerek vitaminler gerek mineraller gerekse de prebiyotik lifler açısından ekstra zenginleştirilmiş formülüdür. Çocukların fiziksel gelişimlerinde ve bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde destek görevi görür, kemik ve diş gelişimine de önemli katkılar sağlar.

SIVI ÇOCUK DEVAM SÜTLERİ NE ZAMAN KULLANILABİLİR?

Çocuk devam sütleri özellikle 1 yaşından büyük çocuklar için faydalıdır ve 4 yaşına kadar kullanılması mümkündür. Devam sütü kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise inek sütü alerjisidir. Bebeğinizin inek sütü alerjisi varsa devam sütleri de kullanılmamalı, konu ile ilgili mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Çocuk devam sütleri, anne sütünden farklı bir yapıya sahiptir ve doğada hiç bir gıda ile kıyaslanamayacak olan anne sütünün yerini de tutmaz, ancak içeriğinde bulunan tüm vitamin, mineral ve lifler ile bebeğinizin gelişimi için faydalıdır, destekleyicidir.

EK GIDALAR VERİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bebeğinizin, çocuğunuzun beslenmesinde, çocuk devam sütleri, muhallebiler, püreler, yoğurt vb. tüm ek gıdalar için göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri de bu gıdaların çocuğu değişik tatlara ve kıvamlara alıştıran, ileri yaşlar için kolay yeme alışkanlığı kazandıran, besleyici değeri yüksek besinler olmasıdır. Tüm bu gıdalar bebeğe verilirken anneler özellikle şunlara dikkat etmelidir: Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce ikiniz de oturun, sakin ve bebeği cesaretlendirecek biçimde onunla konuşun. Davranışlarınız ve konuşmalarınızla onu sıkmayın. Beslemeye başlamadan önce ağzını açmasını bekleyin. Bebeğiniz kendi elleriyle/parmaklarıyla sütünü, mamasını tutmak isteyebilir, ona bunu yapması için izin verin. Yeme hızını bırakın bebeğiniz kendi ayarlasın. Her gün her şeyi içmek ya da yemek istemeyebilir. Sevmediği ek gıdaları bir süre vermeyin, tekrar aynı besini bebek açken vermeyi deneyin.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Giyilebilir jet takımı! Değeri 440 bin dolar

Gravity Industries tarafından üretilen 1050 beygir gücünde ve 440 bin dolar değerinde olan bu giyilebilir jet takımı özellikle sahil güvenlik alanında faaliyet gösteren kolluk güçlerine destek verecek.

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması!
Kılıçdaroğluna saldırmıştı... İşte ilk ifadesi!
Sri Lanka'daki katliamı yapan örgüt belli oldu
ABD'den Türkiye'ye bir tehdit daha!
İlandır
MİT'ten PKK'ya müthiş operasyon!
Şehit babası: Kılıçdaroğlu'nun gelmesini istemezdim
Mahkûmlarımız neden Müslüman oluyor?
Asıl Temel fıkrası bu
YSK'da İstanbul toplantısı
Sudan'da muhalifler askeri konsey ile görüşmeleri askıya aldı
Ukrayna'da komedyen Zelenskiy sandıktan zaferle çıktı
Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi o anları anlattı
Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu açıklaması
Yeni İHA'lar savunmada dikkat çekiyor

BİLSEM sınav sonuçlarına itiraz nasıl yapılır?

BİLSEM 1. 2. ve 3. sınıflar için gerçekleştirilen grup tarama sonuçları neticesinde, bireysel yetenek sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler belli oldu. BİLSEM sınav sonuçlarına itiraz nasıl yapılır? BİLSEM bireysel sınav değerlendirmesi sınav tarihleri ne zaman? Detaylar haberimizde.

2019 İOKBS bursluluk sınavı ne zaman?

Bursluluk sınavı tarihi ne zaman? İOKBS'de kaç soru sorulacak? Sınavın geçersiz olacağı durumlar nedir? Detaylar haberde

Patlıcanın faydaları nelerdir?

Patlıcan Türk mutfağının vazgeçilmezidir. Tadı kadar insan sağlığı açısından da çok faydalı olan patlıcan özellikle kolesterol hastalarının mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir. Peki Patlıcanın faydaları nelerdir?

Peygamberimizin mucizeleri (13) Melekler ve Cinlerle İlgili Mucizeler

Peygamberimizin son peygamber olması hasebiyle kıyamete kadar hüküm sürecek son din ve son ahkam Efendimize inen Kur'an ve onun emir ve yasaklarıdır. Peygamber efendimizin bir çok mucizeleri vardır bunlardan bir tanesi de ''Melekler ve Cinlerle İlgili Mucizeler''dir ki, bu mucizevi halleri hala aklen sorgulayıp inkara giden inanç yönünden zayıf insanlar var. Melekler ve Cinlerle İlgili Mucizeler nedir? Detaylar haberimizde.

Abdullah bin Ömer (r.a.) kimdir? Sahabelerin hayatı

Sahabe, Efendimiz (SAV)'in yol arkadaşları sırdaşları olan ''sahabeler'' İslam'ın ilerlemesinde büyük rol oynamış ve İslam tarihinde de önemli yere sahip olan insanlardır. Günümüz Müslümanları onların hayatlarını, Allah ve resulüne olan taat ve bağlılıklarını örnek alarak yol çizmeye çalışırlar. Müslümanlar hatta Müslüman olmayanlar bile ''sahabeler''deki büyük aşkı ve bağlılığı araştırıp kendi inanışlarınca hayatlarında uygulamaya çalışmışlardır. Sahabelerin hayatları merak ediliyor. Ne yapmışlarda tarihe nam salmışlar günümüz Müslümanlarına ayna olmayı başarmışlar diye kaynak yayınlardan okuyup öğrenmeye çalışıyorlar. Peki bu sahabeler kimler? Sahabe nedir? Kimlere sahabe denir? Abdullah bin Ömer (r.a.) kimdir? Sorularının cevabı merak konusu oldu. Yeni başladığımız ve hayatlarını sizlere aktarmaya çalışacağımız bu seriyi okumayı, ömürleri büyük mücadelelerle geçmiş, sistemden beslenmeyip sistem değiştiren ''sahabeler''in şanlı hayatlarını beraber öğrenelim.

En Çok Okunan Haberler