Diasetil nedir? Zararları nelerdir?

Güncelleme: 17.10.2019 13:25

Diasetil, bileşimi 2,3-bütandion şeklinde olan bir kimyasal maddedir. Diasetil bazı meyva ve süt ürünlerinde fermantasyon sonucunda doğal olarak oluşabilmektedir. Peki

Diasetil, bileşimi 2,3-bütandion şeklinde olan bir kimyasal maddedir. Diasetil bazı meyva ve süt ürünlerinde fermantasyon sonucunda doğal olarak oluşabilmektedir. Bazı gıda türlerine yapay olarak tereyağı tadı vermek için eklenmektedir. Fakat diasetilin sağlık riskleri ortaya çıkmaya başladıktan sonra, diasetil kullanımına kısıtlamalar getirilmeye başlamıştır.

Diasetitin Zararları

Diasetil, halk arasında Popcorn Lung (Patlamış mısır ciğer) olarak bilinen hastalığı tetiklemektedir. Hastalık ismini yaklaşık 10 yıl kadar önce, microwave isimli bir patlamış mısır fabrikasında çalışan işçilerin diacetyl bazlı tereyağlı ve süt tabanlı gıda aromalarından kaynaklı hastalanmaları sonucunda almıştır.

Fakat tüketicilerin de tehlike altında oldukları, on yıldan beri her gün en az iki üç paket patlamış mısır yiyen Wayne Watson isimli 53 yaşında bir Amerikalıda Popcorn Lung hastalığının teşhis edilmesiyle ortaya çıkmış oldu.

Bu kişi mısırları sadece yemekle kalmıyor, paketi açar açmaz çıkan kokuyu da derin olarak içine çekiyormuş.

Vakıa suresi Türkçe okunuşu nasıldır?

Beyin kanamasının belirtileri nelerdir?

Maun suresi kaç ayettir?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni bölümde neler olacak?
Çukur 3. Sezon 9. Bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Bugün hava nasıl olacak?

Altın fiyatlarında son durum..(13.11.2019)

Dola ne kadar? 13.11.2019