Enflasyon nedir? Neden olur?

Güncelleme: 05.09.2019 10:16

Enflasyon nedir, neden yükselir, yükseldiğinde ne olur ve nasıl hesaplanır? İşte enflasyonla ilgili merak edilenler.

 Enflasyon nedir, neden yükselir, yükseldiğinde ne olur ve nasıl hesaplanır? İşte enflasyonla ilgili merak edilenler.

Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyonun yükselmesinin en bilinen sebeplerinin başında arz- talep dengesinin bozulması gelmektedir. Piyasada üretilen mal ve hizmetler tüketim talebini karşılayamadığı zaman, mal veya hizmete talebin çokluğundan ötürü meydana gelen fiyat artışına talep enflasyonu adı verilmektedir.  Hizmet ya da mal üretiminde kullanılan ürünlerinin ya da hammaddelerin fiyatının artması durumunda ortaya koyulan hizmet ya da malın toplam fiyatının artması durumunda, talepte bir azalma gözlemlenir, bu durumda talep azlığına bağlı olarak piyasada yaşanılan durgunluk maliyet enflasyonu şeklinde tanımlanmaktadır.  Aynı zamanda ülkeye karşılığı olmayan döviz ve altın miktarının girişinin artması, para arzının artması, üretimin doğal kaynaklara ya da farklı bir nedene bağlı olarak azalması da enflasyon oranını etkileyen sebepler arasındadır.

Enflasyon Yükseldiğinde Ne Olur?

Enflasyonun artması durumunda yukarıda da bahsedildiği üzere alım ve para gücünün azalmasıyla birlikte pek çok olumsuz sonuçla karşı karşıya kalınabilmektedir:

·         Tüketicinin alım gücü ve talebi azalır.

·         Ulusal paranın satın alma gücü ve değeri  azalır.

·         Enflasyonun artmasıyla birlikte paranın değerinin ve alım gücünün azalması, para birimine olan güvenin de azalması anlamına geleceğinden dövize ya da altına yapılan yatırımların kaçınılmaz olarak artar. Buna bağlı olarak altın ve döviz fiyatlarında büyük artışlar meydana gelir.

·          Fiyatlardaki dengesizlik, talep azlığı ve ekonomik durgunluğa bağlı olarak para ve üretim piyasalarında dalgalanmalar, ekonomik büyümeyi olumsuz yönde etkiler.

·         Tüketicileri tasarrufa yönlendirmek ve piyasadaki paraya birikimde tutmak adına, bankalar tüketicilerin mevduat hesabındaki paralarına karşılık olarak faiz oranlarını artırır.

Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde enflasyon hesabını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), belirli ürünlerin bulunduğu temsili bir havuzdan hesaplayarak yapmaktadır. Enflasyon oranlarının hesaplaması iki temel kavrama endekslenmektedir, bunlar Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tüketici fiyat endeksi, gıda, giyim, otomotiv, benzin gibi tüketim piyasaları üzerinde değişim ve dalgalanmaları baz alırken, üretici fiyat endeksi ise ülke içinde ya da dışında satışa sunulan ürünlerin üretici fiyatlarını baz almaktadır.

Hıçkırık nasıl olur?

Türbülans Nedir? Neden olur?

Tam uyurken olan düşme hissinin nedeni nedir?

Kafa terlemesi neden olur?

Eşek sütü helal mi?

Zikre başlamadan önce okunacak dua

El Bedi Esmaül Hüsnası ebced değeri ve faziletleri

Yasin suresinin Türkçe meali
Felak Nas surelerini okumanın faydaları

Vakıa suresi hakkında her şey...

Ayetel kürsi hakkında her şey...

Fetih suresi okumanın fazilet ve sırları