Es Selam Esmaül hüsnasının anlamı ve faziletleri

Güncelleme: 12.01.2019 11:49

Allahın 99 Esmaül Hüsnasından biri olan Es Selam ne demektir? Es Selam Esmaül Hüsnası hangi vakitlerde zikr edilmelidir? Es Selam Esmaül Hüsnasının ebced değeri nedir? İşte Es Selam Esmaül Hüsnası ile ilgili bilmeniz gerekenler...

Allahın 99 Esmaül Hüsnasından biri olan Es Selam ne demektir? Es Selam Esmaül Hüsnası hangi vakitlerde zikr edilmelidir? Es Selam Esmaül Hüsnasının ebced değeri nedir? İşte Es Selam Esmaül Hüsnası ile ilgili bilmeniz gerekenler...   
Es-Selâm ism-i şerîfi, Allah Teâlâ’nın akla gelebilecek her türlü olumsuz durumlara düşmekten münezzeh olduğunu ve kullarını tehlikelerden ve şerlerden selâmete çıkaran yegâne varlık olduğunu, cennete giren kullarını bahtiyar kılıp onlara selâm eden oluşunu ifade eder. Kulların selâmı, güven vermesi ve himayelerinde bulunanları muhafaza etmeleri, kul planındaki sınırlı işlerdir. Allah Teâlâ’nın muhafaza etmesi ve tehlikelerden koruması ise küllî planda, sınırsız ve herhangi bir yardıma, desteğe ihtiyaç duymayacak şekildedir. es-Selâm ism-i şerîfi, Kur’ân-ı Kerîm’de ve hadîs-i şerîflerde çokça geçen ve sıklıkla atıf yapılan ism-i şerîflerdendir.

Es-Selâm ism-i şerîfinin kullara bakan yönü her şeyden evvel Allah Teâlâ’ya dayanıp güvenmeyi emreder. Kâinattaki oluşları afetlerden, belâlardan ve kazalardan salim kılacak yegâne varlığın O olduğu hakikatine varan kullar, vesilelerin hakikatte ne olduğunun ve her şeyin asıl fâilinin Allah Teâlâ olduğu bilincine sahip, sırlara ermiş kullardır. Dünya hayatı sona erdikten sonra da insan, kabirde ve ahiret merhalelerinde selâmete çıkma ümidini taşır. Zira dünyevî ve uhrevî her türlü selâmetin sahibi ve bunu irade edecek olan da ancak Allah Teâlâ’dır. Bu ism-i şerîfin manasını gönlüne nakşedenler, Allah Teâlâ’nın yardımından ümidini kesmez ve gerçekleşen hâdiselerin hikmetlerine vakıf olurlar.

Faziletleri ve zikrindeki faydalar
“Yâ Selâm” ism-i şerîfi, eceli henüz gelmemiş bir hastaya her gün 131 (yüz otuz bir) defa okunduğu takdirde hastalık kısa bir süre içerisinde iyileşir ve hasta sıhhate ve selâmete kavuşur. Bu ism-i şerîfe belirtilen sayıda devam eden kişinin kalbine huzur ve sekinet indirilir; o kalp, selim bir kalp hâline gelir. Bir kimseden istenilen asıl şey de bu selim kalptir. Dolayısıyla selim kalbe sahip olan kimse, ahiret azığını da tamam etmiş demektir.

Bu zikre her gün aynı sayıda devam eden kimseye dünya afetleri işlemez. Bu ism-i şerîfe sayı gözetmeksizin bir kimse ihlâs ve samimiyetle devam etse kendisine ahiret ve dünya işlerinde kolaylık ihsan edilir; o kul, belâ ve musibetlerden emin kılınır. Bu zikre herhangi bir hastalıktan kurtularak şifa bulma niyetiyle devam edildiği takdirde hastalığı atlatmak müyesser olur.


Es-Selâm Esmaül Hüsnasının ebced değeri ve zikir saati
Zikir adedi : 131

Zikir günü : Pazar

Zikir saati : Güneş

Sabah gündoğduğu vakitte

İkindinin son vaktinde

Bu ism-i şerif zikir saati olan vakitlerde ve her vakitte ‘Es-Selâm – Ya-Selâm’ diyerek zikredilerek okunur.
Es-Selâm Esmaül Hüsnasının esrarı

Hastalıklara şifa için günlük 131 defa ‘Es-Selâm ya da ‘Ya Selâm’ diyerek zikredilir.

Her türlü sıkıntı ve dertten selamete çıkmak için hergün ‘Es-Selâm’ diyerek 131 defa okunur.

Korkulardan korunmak için bu ism-i şerifi 131 defa “es-Selâm” diyerek devamlı zikretmeye devam edilir.

Duaların kabulü için bu ism-i şerifi 360 defa ‘Es-Selam’ diyerek zikredilerek okunmaya devam edilir.

Cin, şeytan, evham, vesvese, takıntı, her türlü bela ve musibete karşı, günlük bu ism-i şerifi ‘es-Selâm’ diyerek 131 defa okuyarak zikredilir.

Bekâr bir kimse bu ism-i şerifi ‘Ya Selâm’ diye günlük 131 defa okumaya devam ettiği takdirde ona hayırlı bir vakitte evlilik nasip olur. Evli olan bir kimse çekersede bir ömür mutlu bir evlilik sürer.

Cuma günü öğlen vakti cuma ezanı okunduğu zaman “Eûzu bi’llâhimine’ş-şeytâni’r-racîm, Bismilhirrahmirrahim. Selâmün kavlen min Rabbin-Rahim” okuduktan sonra hemen akabinde “Ya Selâm’ esması 17161 defa okunursa okuyan kişi tez vakitte dileyip istediklerine nail olur.

El Kuddüs Esmaül hüsnasının anlamı ve faziletleri

Doğu'da hayat dondu!
Başakşehir'de yangın
Ankara'da trafik kazası
İstanbul'da FETÖ operasyonu
Türk askeri olmasaydı donardık

Günün diğer manşetleri

İran ordusu hünerlerini sergiliyor...

Unutulmaz videolar... İran ordusuna mensup özel tim askerlerinin vazoyu bir türlü kıramadığı anlar kameralara böyle yansımıştı...

Kürek değil bu yürek işi!

Eşek şakası

Atatürk tüccarı Yılmaz Özdil'i yerden yere vurdu

Oyunucu Gürgen Öz'den Atatürk tüccarı Yılmaz Özdil'e sert eleştiri..

CHP'li vekil vatandaşa küfredip aracını üstüne sürdü

CHP'nin skandalları bitmek bilmiyor! Son olarak sosyal medyaya düşen görüntülerde, CHP'li Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger'in arabasını sokaktaki bir dükkanın park yerine izinsiz koyduğu ve kavga çıkarttığı görüldü.

'Öldürmeden önce kendi mezarını kazdırdılar'
Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli geliyor
AB İngiltere'yi bağımsızlık konusunda uyardı!
Sınırlarımız Mehmetçik ile güvende!
FETÖ hakkında kan donduran rapor!
Başkan Erdoğan'dan çok şık hareket!
Zillet ittifakında bir kriz daha!
İnsanoğlunun tabiata verdiği zarar sanıldığından fazla!
Rusya'da uçak çalma girişimi
Merkel'den 'Avrupa Ordusu' açıklaması!
ABD yüzlerce DEAŞ'lıyı kendi üssüne götürdü!
İttifak dediğin böyle olur! Karşılıklı jestler...
Yıldız futbolcuya hapis cezası!
Milyonlarca kiracıyı etkileyen düzenleme!
Genel Başkan Yardımcısı duyurdu
Türkiye'de en çok hangi marka araçlar satılıyor?
En çok şarj yiyen uygulamalar hangileri?
Ziraat Türkiye Kupası rövanş maçları ne zaman oynanacak?

En Çok Okunan Haberler