Esmaül Hüsna'da Er Rezzak zikrinin faziletleri

Güncelleme: 04.07.2020 11:08

Allah'ın isimleri sonsuzdur. Ancak Peygamber Efendimize 99 tanesi bildirilmiştir. Bu isimlere Esmaül Hüsna denmektedir. Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor. Esmaül Hüsna isimleri hem maddi hem manevi hastalıklar için zikredilir. Her Esmanın manası fazileti zikir günü ve zikir sayısı farklıdır. Esmaül Hüsna'da 18. sırada Er Rezzak ismi yer alıyor. Er Rezzak Esmaül Hüsnası bütün mahlukatın rızkını veren anlamına geliyor. Er Rezzak Esmaül Hüsnasının zikir günü, zikir saati, ebced değeri ve faziletleri merak ediliyor. İşte Esmaül Hüsnadan Er Rezzak zikrinin faziletleri..

Allah'ın isimleri sonsuzdur. Ancak Peygamber Efendimize 99 tanesi bildirilmiştir. Bu isimlere Esmaül Hüsna denmektedir. Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor. Esmaül Hüsna isimleri hem maddi hem manevi hastalıklar için zikredilir. Her Esmanın manası fazileti zikir günü ve zikir sayısı farklıdır. Esmaül Hüsna'da 18. sırada Er Rezzak ismi yer alıyor.  Er Rezzak Esmaül Hüsnası bütün mahlukatın rızkını veren anlamına geliyor. Er Rezzak Esmaül Hüsnasının zikir günü, zikir saati, ebced değeri ve faziletleri merak ediliyor. İşte Esmaül Hüsnadan Er Rezzak zikrinin faziletleri..                  

Bütün mahlûkatın rızkını veren ve ihtiyacını karşılayan” anlamlarına gelen “er-Rezzâk” ism-i şerifi, hem maddî hem de manevî rızkı ulaştıran manasındadır. Aynî mallar, nakit paralar ve gıda sınıfına giren şeyler, maddî rızık kapsamına girmektedir. Manevî rızık ise ruhun gıdalarıdır. Kur’ân-ı Kerîm, manevî rızıkların kaynağıdır.

Allah Teâlâ, yaratmış olduğu bütün canlıların rızkına kefildir. Bu hakikat Kur’ân-ı Kerîmde: “Yeryüzünde rızkı Allah’a ait olmayan hiçbir canlı yoktur. O, onların karar kıldıkları yerleri de, emaneten durdukları yerleri de bilir. Onların hepsi apaçık bir kitaptadır.” (Hûd Sûresi, 6) âyet-i kerimesiyle beyan edilmiştir.

Rızık vermek yalnızca Allah Teâlâ’ya mahsustur. Rızkımızı muhtelif yollardan kazanmamız, O’nun bu işi sebepler üzerinden takdir etmesiyledir. Her şeyden önce bunu çok iyi anlamamız ve rızkımızın bize kolay bir şekilde ulaşması için namazlarımızı özenli bir şekilde kılıp tevbe ve istiğfara devam etmemiz lâzımdır.

Buna göre; insan nasıl ki dünya hayatında ev alırken en konforlusunu, araba alırken en iyisini, elbise alırken en kalitelisini, yiyecek alırken en lezzetlisini tercih ediyorsa, aynı hassasiyeti manevî rızıklarını da temiz yollardan aramalıdır. Zaten samimî bir şekilde arayan, boş çevrilmez.

Faziletleri ve Zikrindeki Faydalar
“Yâ Rezzâk” ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse, tecellileriyle karşılaşır ve rızkında artış olur. Maddî ve manevî tüm sıkıntılarından kurtulur.

Bir kimse “Yâ Rezzâk” ism-i şerifini sabah namazını müteakip evinin sağ köşesinden başlamak suretiyle her bir köşesinde 10’ar kez okursa evinin bereketinde artış olur. Yirmi bir gün boyunca her yemekten önce “Yâ Rezzâk” ism-i şerifini yüz defa okuyan kimsenin zihni açılır ve ilmî incelikleri anlamak kendisine kolaylaştırılır.

İnanarak ve güvenerek “Yâ Fettâh” ve “Yâ Rezzâk” ism-i şeriflerini günde yüz yirmi defa olmak üzere okumaya devam eden kimsenin rızkına ulaşması kolaylaştırılır ve kendisine beklemediği kapılar açılır.

Rızık bolluğu için her gün yüz yirmi bir defa olmak üzere ﴿إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ﴾ “İnnallâhe huve’r-Razzâku zu-l-Kuvveti’l-Metîn(metînu).” (Şüphesiz ki, rızık veren O sağlam kuvvet sahibi olan Allah’tır.) Zâriyât Sûresi’nin 58. âyetinin okunması tavsiye edilir.

Er-Rezzak Anlamı Nedir? 

Kur’an-ı Kerim’in Hud Suresi, Er-Rezzak esmasını anlamak için başvurabilecek bir kaynaktır. Burada yaratılan tüm varlıkların Allah’a ait olduğu ifade edilmektedir. Allah, yarattığı tüm varlıkların rızkına da kefildir. Bu bağlamda Er-Rezzak sıfatı, Allah’ın tüm varlıkların ihtiyacını karşılayan olduğunu nitelemek için kullanılmaktadır. Dünya üzerinde kazanılan rızık ve dünyevi diğer mallar, yalnızca Allah’ın izniyle ve O’nun takdiri ile kazanılmaktadır. Er-Rezzak sıfatını kavrayabilmek için bu durumun iyice anlaşılması gerekmektedir.

Er-Rezzak Fazileti Nedir?

Er-Rezzak ismi şerifinin içerisinde sayısız fayda ve fazilet bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni ise bu zikre devam eden kişinin maddi ve manevi tüm sıkıntılardan kurtulmasıdır. Sabah namazının ardından yapılan “Ya Rezzak” teşbihi tüm haneyi bereketlendirmektedir. Bunu yapmaya devam edenlerin de bir müddet sonra zihinleri açılmaktadır. Böylelikle bu kişiler ilmi konuları da daha rahat kavrayabilmektedir.

Rızkının artmasını ve evindeki yiyeceklerin bollaşmasını isteyen kişilerin mutlaka “Ya Rezzak” zikrine yönelmesi gerekmektedir. Bu zikre ek olarak “İnnallâhe huve’r-Razzâku zu-l-Kuvveti’l-Metîn” duasının edilmesi de tavsiye edilmektedir. Er-Rezzak ismi şerifi ve duası ile zikre devam eden kişiler sıkıntılardan bir an önce kurtulurlar. Bu kimseler için Allah’ın da rızasıyla yeni kapılar açılır.

Rezzak İsminin Anlamı

Rezzâk – الرزّاق (Rızık veren ): Allah’u Teâla Azze ve Celle bütün yarattığı canlının azıklarını yaratıp onlara ikram ve ihsan eder.

Er-Rezzâk : Yarattığı tüm varlıklara faydalanacağı rızıkları ikram eden O’dur.

Er-Rezzâk : Bütün canlıların rızıklarını yaratan, kullarına bahşeyleyen ve rızıklarına kefil olan yüce yaratıcı O’dur.

Er-Rezzâk : Maddî-manevî her çeşit rızkı ve rızık verdiklerini yaratan da O’dur.

Er-Rezzâk : Yaratmış olduğu her varlığın rızkını veren Rezzâk’tır.

Rezzak esmasının ebced değeri ve zikir Saati

Zikir Adedi : 308

Zikir Günü : Cuma

Zikir Saati : Zühre

Sabah gündoğdu vakitte

İkindi güneş tepe noktası vaktinde

Akşam namazı sonrası vaktinde

Gece teheccüd namazı vaktinde

Bu Esma-ı Şerif  ‘El-Rezzâk’ ‘Ya-Rezzâk’ diye bu zikir saatlerinde çekilirse tecellisine daha çabuk vakıf okunur.

Havas alimlerinin bilgileri doğrultusunda Allah’ın Er-Rezzak isminin Hz.Mikail A.S’ ın tesbihlerinden birisi olduğu söyleniyor.

Rezzak esmasının faydaları, havası ve esrarı

Ömrünün bol rızık içinde geçmesini isteyenler bu esmayı günlük ‘ Ya-Rezzak’ diye 308 defa zikir saatlerinde okuyup zikretsinler.

“İnnellâhe huve-rezzâku zulkuvvetilmetîn.

“Şüphe yok ki Allah, rezzâk, kuvvet sahibi metîn O” ‘Ya-Rezzak’ ismi çekildikten sonra bu ayeti kerime ile niyet edilerek dua edilip Allah’tan rızık istenmelidir.

Seher vaktinde sabah namazı kılmadan evvel evinizin sağ köşesinden başlayarak her bir köşesinde ‘Ya-Rezzâk’ ismini zikredip okursa rızkı bollaşır.

Rızık ve sıkıntılardan kurtulma niyeti ile bu esma ‘Ya-Mecid Ya-Rezzâk’ olarak günlük 365 kere zikredildiği takdirde Allah’u Teâla ona hayırlı bir kapı açarak sıkıntılarından onu refaha erdirdiği gibi rızkını da genişletir.

Bir kimse cuma günü cuma namazı sonrasında ‘Ya-Rezzak’ diyerek 100 defa bir hastaya okuduğunda ve sonrada hastanın şifaya kavuşması için dua edilir.

Cuma namazı sonrasında maddi ve manevi bütün sıkıntıları olanlar bu ismi şerifi ‘Er-Rezzâk’ diye 100 defa okurlarsa Rabbim onu ferahlığı çıkartır.

Günlük yemek öncesi 21 gün boyunca  ‘Ya-Rezzâk’ esmasını 100 defa olursa zekası zihni açılarak ilmi bilgilere daha çabuk vakıf olur.

‘Ya Rezzak Er-Rezzak’ ismi şerifi çekildikten sonra Rabbimize dua ederek ondan dilek ve isteklerinizi câni gönülden dile getirip isteyin…

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi