Esmaül Hüsna'dan El Gaffar zikrinin faziletleri

Güncelleme: 01.07.2020 12:38

Allah'ın isimleri sonsuzdur. Ancak Peygamber Efendimize 99 tanesi bildirilmiştir. Bu isimlere Esmaül Hüsna denmektedir. Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor. Esmaül Hüsna isimleri hem maddi hem manevi hastalıklar için zikredilir. Her Esmanın manası fazileti zikir günü ve zikir sayısı farklıdır. Esmaül Hüsna'da 15. sırada El Gaffar ismi yer alıyor. El Gaffar Esmaül Hüsnası mağfiret eden anlamına geliyor. El Gaffar Esmaül Hüsnasının zikir günü, zikir saati, ebced değeri ve faziletleri merak ediliyor. İşte Esmaül Hüsnadan El Gaffar zikrinin faziletleri..

Allah'ın isimleri sonsuzdur. Ancak Peygamber Efendimize 99 tanesi bildirilmiştir. Bu isimlere Esmaül Hüsna denmektedir. Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor. Esmaül Hüsna isimleri hem maddi hem manevi hastalıklar için zikredilir. Her Esmanın manası fazileti zikir günü ve zikir sayısı farklıdır. Esmaül Hüsna'da 15. sırada El Gaffar ismi yer alıyor.  El Gaffar Esmaül Hüsnası mağfiret eden anlamına geliyor. El Gaffar Esmaül Hüsnasının zikir günü, zikir saati, ebced değeri ve faziletleri merak ediliyor. İşte Esmaül Hüsnadan El Gaffar zikrinin faziletleri..               

El-Gaffar Esmasının Anlamı Nedir?

El-Gaffar, çok merhamet eden, af dileyenleri affeden, suçluları bağışlayan, çirkinlikleri örten ve ayıpları gizli tutan anlamındadır. Mağfireti çok olan, her kulunun günahlarını bağışlayan demektir. Bağışlaması sonsuz olandır.

El-Gaffâr : الغفّار

Çok mağfiret ve merhamet eden, suçluları en çok affeden, çirkinlikleri örten ve ayıpları gizleyen

El-Gaffâr : Mağfireti pek çok olan, kullarının ayıplarını örten; mağfireti çok olan, kullarının günahlarını pek çok bağışlayan anlamına gelir.

Bu ismi zikreden kimse Allah’a sığındığı için, Onun himayesi altına girmiş olur.Bu vesileyle o kişinin başına gelebilecek her türlü kaza ve bela Allah’ın izniyle önlenmiş olur. Günahlara karşı da korunur. Ayrıca, Cenab-ı Allah o kimseyi günahlardan tevbe etmesi için fırsat ve imkan tanımıştır. Kendi korku ve sevgisini o kulunun kalbini yerleştirmektedir.

El-Gaffar Esmasının Faziletleri Nedir?

Bütün kötü huylarından ve davranışlarından kurtulmak isteyen kişiler 100 defa “Ya Gaffar Ya Şekur” zikretmelidir. “Ya Gaffar” denilerek 1281 defa tekrarlanırsa Allah tüm günahları bağışlar ve mağfiret eder. Her gün “Ya Gaffar” zikrine devam eden kişiler insanların zulmünden ve zorbalıklarından kurtulur. Allah’tan bağışlanmak isteyen kişilerin Cuma günü 100 defa “Ya Gaffar” esmasını zikretmesi gerekmektedir. Bereketli rızık ve mal isteyen, çocuklarından hayır bekleyen kişilerinde “Ya Gaffar” ismini 70 defa zikretmeli ve sonrasında ”estağfurullahe innehü kane gaffâra” denmelidir. Sıkıntılı günler geçiren ve huzur bulmak isteyen kişilerin “Ya Gaffar” esmasını zikrederek mutlu olduğu bilinmektedir. Aniden sinirlenen ve öfkesini yenemeyen kişilerinde “Ya Gaffar” esmasını zikretmesi gerektiği söylenmiştir. Günahlarından korunmak için de esmanın sürekli zikredilmesi uygun olmaktadır.

 El-Gaffar Esmasının ebced değeri ve zikir saati

Zikir sayısı : 1281

Zikir günü ; Cuma

Zikir saati ; Zühre

Güneş doğarken okunur.

İkindi namazı sonrasında okunur.

Gece okumalarında tam gece yarısı okunur.

Gaffâr ismi geçen Kuran ayetleri

BismillahirRahmanirRahim

“Şüphe yok ki ben, tövbe edip inanan ve salih ameller işleyen, sonra da doğru yol üzere devam eden kimse için son derece affediciyim.”

Taha Suresi – 82. Ayet

De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Zümer Suresi -53. Ayet

“Allah’tan bağışlama dile. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”

Nisa Suresi – 106. Ayet

El-Gaffâr İsminin Özellikleri Havası ve Esrarı

Her gün Allah’ın bu ismi şerifi 100 kere ” Ya Gaffâr, Ya Şekûr celle celâlühû ” demeye devam eden, bütün kötü huylarından kurtulmuş olur.

Her gün 1281 kere ” Ya Gaffâr celle celâühû ” zikrine devam edenlerin günahları da affedilir.

El-Gaffâr isminin zikrine devam eden kimseyi, yüce Allah himayesi altına alıp. Devlet veya amirlerine tarafından yapılabilecek zulümden, zorba ve zalimlerin şerrinden korunmuş olur.

Kavga veya münakaşa edene karşı çekilecek “Ya Gaffâr” ism-i şerifi okuyup üflemek, kavgayı durdururken hemde ve sakinlik vermektedir.

Bağışlanmak isteyenler için Cuma günü 100 defa “Ya Gaffâr”

Rızkında bereket, mal ve evladında hayır isteyenler her gün 70 defa “Ya Gaffâr” okuyup arkasından da;

”estafurullahe innehü kane gaffara” diye dua edebilmesi gerekir.

Özellikle sıkıntılı ve üzüntülü hallerde çekilen istiğfarlar yani bu isme sığınma şekli olan “estafurullahhe’l-azim ve etübü ileyh” cümlesi, insanı rahatlatıp iç huzura kavuşmasına sebep olur kulda.

 Günahtan korunmak isteyenler bu ismi şerifi ‘Ya Gaffâr’ ismini 1281 defa okunması gerekir.

Çabuk sinirlenenlerin öfkesini yatıştırmak için devamlı ‘Ya Gaffâr’ ismini zikretmesi iyi olur.

Hata ve isyanından dolay Allah’tan mağfiret isteyen; ‘Ya Gaffâr’ ismini devamlı zikredsin.

Hasımlarının gözünde görünmez olmak isteyen; ‘Ya Gaffâr’ ismini devamlı zikretsin…

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi