Esmaül Hüsna'dan El Müzil zikrinin faziletleri

Güncelleme: 13.07.2020 11:31

Allah'ın isimleri sonsuzdur. Ancak Peygamber Efendimize 99 tanesi bildirilmiştir. Bu isimlere Esmaül Hüsna denmektedir. Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor. Esmaül Hüsna isimleri hem maddi hem manevi hastalıklar için zikredilir. Her Esmanın manası fazileti zikir günü ve zikir sayısı farklıdır. Esmaül Hüsna'da 26. sırada El Müzil ismi yer alıyor. El Müzil Esmaül Hüsnası dilediğinin zillete düşüren anlamına geliyor. El Muzil Esmaül Hüsnasının zikir günü, zikir saati, ebced değeri ve faziletleri merak ediliyor. İşte Esmaül Hüsnadan El Muzil zikrinin faziletleri..

Allah'ın isimleri sonsuzdur. Ancak Peygamber Efendimize 99 tanesi bildirilmiştir. Bu isimlere Esmaül Hüsna denmektedir. Esmaül Hüsna Allah'ın güzel isimleri anlamına geliyor. Esmaül Hüsna isimleri hem maddi hem manevi hastalıklar için zikredilir. Her Esmanın manası fazileti zikir günü ve zikir sayısı farklıdır. Esmaül Hüsna'da 26. sırada El Müzil ismi yer alıyor.  El Müzil Esmaül Hüsnası dilediğinin zillete düşüren anlamına geliyor. El Muzil Esmaül Hüsnasının zikir günü, zikir saati, ebced değeri ve faziletleri merak ediliyor. İşte Esmaül Hüsnadan El Muzil zikrinin faziletleri..                             

“Müzill” kelimesi Arapça kökenlidir. El- Müzill esmasının ebced değeri ve zikir adedi 770 olarak bilinmektedir. Zikir saati ise Merih’tir. Sabah gün doğarken veya güneş doğmadan önce, ikindi namazından sonra, gece yarısı olduktan sonra zikir için uygun saatlerdir. Doğru zikir şekli ise “Ya Müzill” veya “El-Müzill” olarak yapılmaktadır.

El-Müzill Esmasının Anlamı Nedir?

Müzill

Dilediğini zelil edip alçaltan, süründüren, hor hakir eden. İstediğinden izzet ve şerefi çekip alan anlamlarına gelmektedir.

El-Müzill (c.c.) esmasının anlamı: Dilediğini hor ve hakir kılan, emir ve yasaklarına karşı koyanları zelil eden, süründüren demektir. Zillete düşüren, değersiz kılan, alçaltan demektir.

El-Müzill : المذل

El-Müzill esmasının ebced değeri ve zikir saati

Zikir Sayısı : 770

Zikir Saati : Merih

Zikir Günü : Salı

Sabah gündoğarken

İkindi sonrasında,

Gece okumalarında tam gece yarısı.

Bu esma-i şerif  ‘Ya-Müzill–El-Müzill’ diyerek zikredilir.

El-Müzill esması, dilediğini alçaltan ve zillet veren anlamını taşımaktadır. Ya Müzill esmasının tecellisi olarak hak sahibi olan kişilerin haklarını kaybedip söz söyleyemeyecek kadar haysiyetsiz durumda kalmasının göstergesidir. Allah dilediğini hor ve hakir edendir, süründürendir. İstediğini zelil edip rahmetinden uzak tutan ve alçakta bırakan yalnızca Allah’tır. Zillete düşürdüklerini rezil edendir. Ahirette tecelli edecek esmalar arasında yer almaktadır.

El-Müzill Esmasının Faziletleri Nedir?

Düşmanı olduğunu bilen kişilerin, El-Müzill esmasını zikir vaktinde 770 defa okuması gerekmektedir. Allah’ın izniyle düşmanları zelil hale gelecek, perişan olacak ve sizinle uğraşacak hali kalmayacaktır. İsmi şerifin beş vakit namazların arkasından 770 kere “Ya Müzill Celle Celalühü” şeklinde kişinin zikretmesiyle dışarıdan gelecek tüm kötülüklere karşı korunmaktadır. Kötü ve şeytanlaşmış insanlardan korunmak için “Ya-Müzill” ismini her gün tekrarlayan kişiler ferahlığa kavuşacaktır. Zalimce davranan ve haset eden kişilerden uzak kalmak için 75 defa “Ya- Müzill” esması secdeye giderek okunmaktadır. Allah bu kişinin dualarını kabul eder, korunmak istediği kişilerden korur. Kincilerin şerrinden korunmak için 75 defa zikredilmektedir.

El-Müzill : Alçaltan, zillet veren manası içerir.

Herhangi bir konuda yetki ve söz sahibi kişilerin bu durumlarını yitirmeleri ve itibarlarını tamamen kaybederek haysiyetsiz duruma düşmeleri Ya-Müzill isminin tecellisidir.

Zillet, izzetin aksidir. Yüce Allah kullarından dilediğine izzet verdiği gibi dilediğine de zillet vermektedir.

Bu esma asıl ahirette tecelli edecektir. O gün zillet içinde bırakılanlar artık telafisi mümkün olmayan bir perişanlığa mahkum olmuş demektir. Kafirlerin, nankörlerin ve mücrimlerin seçtikleri yol da budur. Kurtuluş sadece iman ve teslimiyet ile mümkün hale gelir.

Bir kimse bir zalimden veya hased eden, kin güden birisinden korksa “Yâ-Müzill” ismini 75 kere okursa daha sonra secde eylese ve secde de “Allahım beni filan kişinin şerrinden emin eyle, koru” diye dua ederse Allahü teala onu o adamın şerrinden korur.

(Miftahü’l Kulûb, Kalplerin Anahtarı, (Fethiye Evradı Bölümü) Mehmed Nuri Şemseddin Nakşıbendî)

El-Müzill isminin faziletleri, havası ve esrarı

‘Ya-Müzill’ ismini belirtilen miktarda saatine ve usulüne uygun olarak zikrini okuyan kimsenin düşmanı zelil ve perişan hale gelir. Bu kişide ister zengin olsun isterse fakir…

Zalim ve hasetçi bir kimsenin şerrinden ve zararından emin olmak, korunmak isteyen bir kimse 75 kere ‘Ya-Müzill’ okuyup secdeye gitse, korunmak isteği her ne ise yerine getirilir, duası kabul olur Allah Katında.

Pazartesinden itibaren üç gün oruç tutan, Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp her rekatta fatihadan sonra bu ismi şerif 100 kere ‘Ya-Müzill’ deyip,düşmanının zelil olmasını isteyen kimse, isteğine ulaştığı gibi düşmanı da zelil etmiş olur.

Günlük beş vakit namazlardan sonra 770 kere bu esma-i şerifi “Ya Müzill Celle Celâlühû” zikrine devam edenlere hiç kimse kötülük yapmaya cesaret edemez.

Her gün 770 kere  ‘Ya-Müzill celle celâlühû’ zikrine devam edenlere herkes itaat etmiş olur.

‘Ya-Müzill’ ismini okuyan kimsenin düşmanı zelil ve perişan olur.

Esma-ül Husna’dan el-Müzil İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

Gâşiye sûresi (88), 2: “Yüzler var ki, o gün eğilmiş, zillete düşmüştür.”

Kasas sûresi (28), 76: “Karun, Musa’nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona demişti ki: “Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.

Ahkâf sûresi (46), 20: “İnkâr edenler ateşe arz edilecekleri gün onlara: “Siz dünya hayatınızda bütün güzel şeylerinizi harcadınız, onların zevkini sürdünüz, artık bugün yeryüzünde haksız yere büyüklük taslamanız ve yoldan çıkmış olmanızdan dolayı aşağılayıcı bir azabla cezalandırılacaksınız.” (denir).”

Kasas sûresi (28), 83: “İşte ahiret yurdu! Biz onu yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu arzulamayan kimselere veririz. (En güzel) akıbet, takva sahiplerinindir.”

 

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi