Finlandiya oturum izni nasıl alınır?

Güncelleme: 16.02.2019 14:31

Finlandiya refah seviyesiyle dikkatleri çeken bir ülke. Haliyle ülkede çalışmak ve yaşamak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Peki Finlandiya'da oturum izni nasıl alınır? Hangi belgeler gereklidir? İşte detaylar...

Finlandiya’dan oturma izni alması gereken vatandaşlar, Avrupa Birliği ülkelerinin dışında olan vatandaşlardır. Kişinin vatandaşı olduğu ülke, Avrupa Birliği ya da benzer haklara sahip ülkelerden biri değilse bu durumda oturma izni almak biraz zor olabilmektedir.

Birkaç alternatif oturma izni sunan Finlandiya oturma izni için gerekli uygulamaları yerine getirmeniz istenmektedir.

Özellikle kendi ülkenizde ve Finlandiya’da kaldığınız süre boyunca suç işlemeyen, yasalara uyan biriyseniz oturma izni almanız mümkündür. Bu konuda dikkatli olunduğunda başvuru süreci daha kolay geçmektedir.

Finlandiya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Finlandiya’da iş imkânları özellikle maaşlarının yüksek olmasıyla tanınmaktadır. Bu bakımdan dünyanın birçok ülkesinden yalnızca iş için Finlandiya’ya giden binlerce kişi bulunmaktadır.

Çalışma alanlarında geniş bir ağa sahip olan ülke bununla beraber bir de rahat koşullara sahiptir. Rahat rahat çalışabilmek ve ülkede ikamet ederken yasal olarak kuralları çiğnememek adına oturma izni almak mecburidir.

Finlandiya oturma izni yalnızca iş için değil aynı zamanda eğitim için de tercih edilebilmektedir. Eğitim koşulları oldukça uygun olan ülkede istediğiniz gibi eğitiminizi alabilmeniz mümkündür. Tüm bunlarla beraber başvuru yapan pek çok kişinin aile birleşimi aracılığıyla da oturma izni başvurusunda bulunduğu görülmektedir.

Finlandiya Aile Birleşimiyle Oturma İzni Nasıl Alınır?

Aile birleşimi oturma izni için başvuruda bulunuyorsanız yapmanız gereken ilk iş online adım atmaktır. İlk olarak online başvuruyu yapıp daha sonra çıktısını almanız istenmektedir.

Online başvuruyu yaparken formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız çok büyük önem taşımaktadır. Bu sayede yetkili kurumdan size ulaşılabilmesi mümkün olmaktadır.

Başvuru sürecinde online aşamayı kaydettikten sonra görüşmeye gidip hangi evrakların gerekli olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Özellikle evraklarda bulunan eklerin İngilizceye çevrilmesi gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Evrak teslimi tamamlandıktan sonra aile birleşimi için oturma izni incelemeniz yapılacak ve sonrasında size geri dönüş sağlanacaktır.

Finlandiya Yüksek Öğretimle Oturma İzni Nasıl Alınır?

Finlandiya’da iş kurmak ya da bir işe girmek dışında eğitim almak isteyen kişi sayısı da yadsınamayacak kadar çoktur. Bu kişilerin yüksek öğretim sürecinde oturma izni almaları bir hayli kolaydır.

Yapılması gereken ilk iş yüksek öğretimli oturma izni için online başvuruda bulunmaktır. Sonrasında evrak teslimi yeterli olmaktadır.

Eğitim için oturma izni söz konusu olduğunda özellikle davet edilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yüksek öğretim alacağınız kurum size bir davet mektubu göndermelidir. Bu davet mektubu olmadığında yasal bir oturma izninin çıkarılması mümkün olmamaktadır.

Finlandiya’da Çalışmak İçin Oturma İzni Nasıl Alınır?

Finlandiya’da nasıl çalışabilirim sorusunu soran pek çok kişi bulunmaktadır. Bu süreci kolayca atlatabilmek için öncelikle gerçek bir iş bulup daha sonra işveren tarafından davet edilmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

İşveren sizin neden işe alındığınızı, hangi pozisyonda bulunacağınızı yazılı bir belge ile İstihdam ve Ekonomik Kalkınma Bürosu’na bildirmek zorundadır. Bu bildirim sonrasında size düşen gerekli evraklarla başvuruda bulunmak ve oturma izni için onay almaktır.

Kısa bir incelemeyle beraber herhangi bir eksiklik yoksa kolayca izin alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Finlandiya’da Serbest Meslekliler Oturma İzni Alabilir mi?

Finlandiya’da oturma izni şartlarına göz gezdirirken iş için oturma izni almak isteyenlerin ikiye ayrıldığı göze çarpmaktadır.

Bir iş kurumundan iş bulup özel olarak davet alan kişilerle, serbest meslek erbabı olan kişilerin başvuru süreci aynı işlememektedir. Bu kişiler aynı şekilde online başvurularını yaparlar ancak davet mektupları olmadığı için kazançlarını ortaya koymaları gerekmektedir.

Serbest meslekli kişiler ticaret ile ilgililerse bu durumda oturma izni almaları hiç de zor değildir. Kar oranlarını belgelerle ortaya koymaları ve oturma izni için başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezleri oturma izninizi değerlendirecek ve sizin ülke için katkınız olup olmayacağına dikkat edeceklerdir. Sonrasında onay aldığınız ya da almadığınız tarafınıza duyurulacaktır.

Finlandiya Oturma İzni Şartları Nelerdir?

  • Oturma izni şartları dendiğinde Finlandiya’nın da bazı kurallar çerçevesinde hareket ettiği göze çarpmaktadır. Bu kurallardan ilki kişinin ekonomik açıdan kendine bakabilir durumda olmasıdır.
  • Finlandiya’dan oturma izni talep eden kişinin konaklayacağı yerin hazır olması önemlidir. Belgeler arasında bu adresin detaylarının yer alması gerekmektedir.
  • Oturma izni almak isteyen kişinin Finlandiya’da eğitim görmek ya da çalışmak gibi bir amacı varsa en az 18 yaşında olması gerekmektedir.
  • Ailesiyle beraber yerleşmek isteyen kişiler, ailelerine bakabilecek durumda olmak zorundadır.
  • Oturma izni alan kişinin kendini ifade edebilecek kadar dil sahibi olup olmadığına dikkat edilmektedir.
  • Sabıka kaydında herhangi bir hükmü olan kişilerin Finlandiya oturma izni başvurusu reddedilmektedir.

Finlandiya Oturma İzni Süresi Ne Kadardır?

Finlandiya’da öğrenim görmek isteyen ya da çalışmak için iş bulan kişiler, oturma izni almak zorundadır. Oturma izni almış olan herhangi bir kimse arkasından çalışma izni almak mecburiyetinde değildir. Bunun için yalnızca oturma izni için çabalayıp sonrasında rahatlıkla Finlandiya’ya adapte olabilirsiniz.

Finlandiya’da oturma izni süreleri 1 yıl civarında olmaktadır. Pek çok kişi ilk gelişinde 1 yıl içerisinde hem eğitimini hem de iş hayatını düzene sokmayı başarmaktadır. Her şeyin yolunda gitmesi halinde ya oturum iznini uzatmayı ya da vatandaşlık için başvuruda bulunmayı düşünmektedir.

Finlandiya’da Oturum İzni Uzatmak Mümkün mü?

Finlandiya Konsolosluğu ya da diğer yetkili kurumlara başvuru yaptığınızda sürecin nasıl ilerleyeceğini yazılı evraklarla size bildirdiklerini görebilirsiniz.

Özellikle vatandaşlık, oturum izni gibi önemli konularla bilinçli hareket etmek önemlidir. Her şeyin yolunda gittiği başvurularda kişinin oturum izni alıp ülkede 1 yıl kadar ikamet edebilmesi mümkün olmaktadır.

1 yılın sonunda kişi Finlandiya’da biraz daha kalmak isterse bu durumda oturum iznini uzatması mümkün olabilmektedir. Bunun için yapabileceği ilk iş bulunduğu bölgenin polis merkezine gitmektir.

Oturma izninin uzatılması kararı da doğrudan polis ile ilgilidir. Şartların uygun olması halinde oturma sürenizde uzama sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır.

Finlandiya Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Finlandiya göçmenlik şartları söz konusu olduğunda dikkatli olmanız, özen göstermeniz gerekmektedir. Şartlara uygunluğunuz tespit edilirse bu durumda izin almanız çok da zor olmayacaktır. Uygunsuzluk tespit edilmesi halinde ise başvurunuz zaman kaybetmeden reddedilecektir.

Finlandiya oturma izni için başvuru yapacağınız nokta Finlandiya oturma izni başvuru merkezidir. Başvuruları bu kurum alsa da karar verme yetkisi Finlandiya Göçmenlik Servisi’ne aittir. Ülkede oturup oturamayacağınıza bu kurum karar verecektir.

Finlandiya Oturum İzni Ücreti

Finlandiya oturma izni ücretleri her yıl değişkenlik göstermektedir. Ülkenin aldığı karar neticesinde her yıl yeni bir meblağ belirlenmektedir. Bu nedenle güncel ücretleri sürekli takipte kalmanız oldukça önemlidir.

Hizmet bedeli adı altında alınan bu ücretler ilk oturma izni başvurusunda 420 Euro civarındadır. İşçi ya da girişimci olan kişiler için 450 Euro olan bu ücret, uzman ya da sporcu olan kişiler için 400 Euro olarak belirlenmiştir.

Öğrenci olarak Finlandiya oturma izni isterseniz bu durumda 300 Euro ücret ödemeniz gerekmektedir. 18 yaşından küçükler içinse 220 Euro bedel alınmaktadır.

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Ak Parti tespit etti! Hedef kayıp 430 bin seçmen
Dijital çağı yakalamalıyız
Darbenin izleri silindi
Bir skandal daha! Belediye bütçesinden propaganda
ABD'den Yunanistan'a askeri sevkiyat
Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!
Prim eksiği olana müjde!

Kajunun faydaları...

Kaju, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir kuru yemiş olan Kajunun faydalarını sizin için araştırdık. Genelde fıstık haliyle bilinen kajunun meyvesi de bulunuyor. Peki kajunun faydaları nelerdir? Kaju hangi hastalılara iyi gelir? kajunun besin değeri nedir? İşte kajunun faydaları...

Kaparinin faydaları nelerdir?

Gebre otu olarak da bilinen kaparinin faydaları nelerdir? Kapari nasıl yetişir? Kapari nasıl tüketilir? Kapari hangi hastalılara iyi gelir? Kapari nasıl yenir? İşte kapari hakkında bilgiler...

Zeytinyağının yüze faydaları...

Zeytinyağı yüze sürülür mü? Bir çok cilt bakım ürününde kullanılan zeytinyağının yüze faydaları nelerdir? Bu yazımızda zeytinyağının yüze faydalarını bulabilirsiniz. İşte zeytinyağının yüze faydaları...

Tırnak batıkları nasıl temizlenir?

Tırnak batığı ileri aşamalarda ciddi sorunlara yol açabiliyor. O aşamaya gelmeden erken evde tedavi edilebiliyor. Tırnak batmasının nedenleri nelerdir? Tırnak batıkları nasıl temizlenir? İşte cevabı...

Şekerpare nasıl yapılır?

Şerbetli tatlı denince ilk akla gelen isimdir şekerpare. Çayla beraber adeta lezzet şölenine dönüşür. Ancak şerbetini ve pişirme süresini ayarlayabilmek çok önemlidir. Peki Şekerpare nasıl yapılır?

En Çok Okunan Haberler