Geçimsizlik neden olur, nasıl çözülür?

Güncelleme: 17.02.2019 14:30

Geçimsizlik neden olur? Nasıl çözülür? İnsanların geçim ilişkileri nasıl olmalıdır? Ayrıntılar haberimizde...

Geçimsizlik neden olur? Nasıl çözülür? İnsanların geçim ilişkileri nasıl olmalıdır? Ayrıntılar haberimizde...

Çoğu zaman söze şöyle başlarız ‘’evet bir problem yaşıyoruz ama suç bende mi, karşı tarafta mı? Anlatayım da siz karar verin’’ Oysaki hiç kendinizi yormayın ortada yaşanan ve yaşanmaya devam eden bir problem varsa suç sizdedir.

‘’Nasıl hemen karar veriyorsunuz? Peşin fikirlisiniz’’ dediğinizi duyar gibi oluyorum ama benim hükmüm peşin fikirlilikten gelmiyor Hazret-i Peygamber reçetesinden geliyor;

“Mümin başkalarıyla iyi geçinir, kendisiyle ile iyi geçinilir. İyi geçinmeyen ve kendisiyle iyi geçinilmeyen kimsede hayır yoktur.”

Biz dünyaya kim haklı kim haksız onu tespit etmeye gelmedik. Biz dünyaya geçinmeye geldik. Geçinemiyorsak, mutabakatı sağlayamamışsak kimin haklı olduğu önemli değil, biz ‘’kendisinde hayır olmayanlardan’’ olmuşuz demektir.

GEÇİMSİZLİK NEDEN OLUR?

İnsanları geçimsizliğe, ihtilafa düşüren şeyleri bir düşünelim ya mal-menfaat, ya mevki-makam bölüşmesi, ya nefsi tatmin için intikam veya rövanş alma duygusudur. Bu da çoğu zaman kardeşler ve akrabalar arasında bazen de komşu, mesai arkadaşı, hem şehri gibi temas halinde olduğumuz insanlar arasında olur. Genelde de bu guruplarla problem yaşamayan kimse yoktur.

Elbette her huzursuzluğun özel bir dosyası, tarafları, haklı-haksız olanları olabilir ama biz bu kapıyı açarsak hem çok zaman kaybeder hem bitiremeyeceğimiz kadar dosyalarlar karşımıza çıkar. Öyleyse biz köklü ve kitle çözüm formüllerine bakalım. İşte size problem hafriyatçısı iki motor:

“Kamil mü’min olmak istiyorsanız; size yapılmasını istediğiniz şeyi siz de başkasına yapın, size yapılmasını istemediğiniz şeyi siz de başkasına yapmayın” buyuruyor Efendimiz.

Hem aile hem ülke hem dünyada ne kadar kaide, kural, yasa, anayasa varsa rafa kaldırın. Efendimizin bu hadisini yürürlüğe koyun ve herkes buna uysun. Aileye de, ülkeye de, dünyaya da huzur gelir, barış gelir, tat gelir. Huzursuzluklar, geçimsizlikler, çatışmalar meydana gelmez. Dolayısıyla halletmek için enerji sarf etmek mecburiyetinde de kalmayız. Bunun tıptaki adına “Koruyucu Hekimlik” deniliyor. Hastalık meydana geldikten sonra tedavisine çalışma yerine hastalığın oluşmasını önlemek maksadıyla… Onun için kökten çözüm dedik.

İkinci geçimsizlik hafriyat motoru Hazret-i Mevlana’dan: Mallar sizin değil neyi bölüşemiyorsunuz, canlar sizin değil ne diye dövüşüyorsunuz.”

MAL DA ALLAH’IN, CAN DA ALLAH’IN

Hakikaten kökten çözüm… Bırakalım gayr-ı Müslümlerin ne yapacağını da Müslümanlar olarak “Mal da Allah’ın, can da Allah’ın” şuuruna erebilsek, kavga olur mu ki halline uğraşalım, bölüşmede kavga olur mu ki metre ve terazi ile koşup çözmek için gayret sarf edelim… Mal da Allah’ın, can da Allah’ın. O zaman kavga da ne oluyor? Çekişme de kim oluyor? Kin, nefret, öç alma, intikam ve rövanş alma duygusu da kim oluyorlar ki bizi birbirimize düşürebilsin.

Mal da Allah’ın, can da Allah’ın inancına bir kişinin kendi inanması var, bir de ‘’bunu bana bir anlatsana’’ diyeni ikna etme görevi var. O da çok basit, meseleyi anlatmayı da şu iki örnek kökten çözüyor:

1- Aylardan ramazan, günlerden bir gün sahurda kalktınız yemeğinizi yediniz orucunuza niyet ettiniz, oldu öğle, ikindi canınız bir lokma bir şey yemek veya bir yudum su içmek istedi hem de biraz şiddetlice, buzdolabınız yiyeceklerle dolu, musluğunuzdan da içilecek özellikte su harıl harıl akıyor, bir lokmasını yiyebilir, bir yudumunu içebilir misiniz? Elbette hayır, hani mal sizindi, sahibinden yasaklama gelince bir lokması ile bir yudumuna gücümüz yetmiyorsa mal bizim değil, yasaklama yetkisine sahip olanındır.

2- Hac veya Umre için niyet edip ihrama girdiniz ‘’benim zannettiğiniz’’ vücudunuzdan bir kıl koparabilir misiniz, bir tırnak kesebilir misiniz, bir uzvunuza güzel koku sürebilir misiniz? Hani vücut (can) sizindi? Bir tek kılını koparmaya, bir tırnağını kesmeye gücümüz yetmiyorsa can da (vücutta) sizin değil, yasağı koyma yetkisine sahip olanındır…

Öyleyse bir daha düşünelim bizim olmayan şeyler için niye birbirimizi kırıyor, niye kalp incitiyor, niye hâkime veya hakeme gidip onları da rahatsız ediyoruz ki…

’Şarkı bizde şeytan yeter gazelin’’

Bize yapılmasını istediğimiz şeyi biz de başkasına yapalım, bize yapılmasını istemediğimiz şeyi biz de başkasına yapmayalım, malın da canın da bizim olmadığını kabul edelim.

Dünya cennetin şubesi olsun, insanlar güzel güzel geçinsin, fani dünya nimetlerini zehir etmekten kurtulup üç günlük dünyada huzurla yaşayalım.

SORU; Bu iş kolay mı?

CEVAP;

Bu kapıdan kol ve kanat kırılmadan geçilmez
Eti zehir, yağı zehir, balı zehir dünyada
Bütün fani lezzetlere darılmadan geçilmez.
Kayalıklı boğazlarda yön arayan bir gemi

Usta kaptan kılavuza varılmadan geçilmez
Varlık niçin, yokluk nasıl, yaşamak ne? Topyekûn
Aklı yele salıverip, çıldırmadan geçilmez.
Ne okudun, ne öğrendin, ne bildinse berhava

Yer çökmeden, gök iki şak yarılmadan geçilmez.
Geçitlerin, kilitlerin yalnız onda çaresi…
İşte, işte o eteğe (sav) sarılmadan geçilmez.. (Necip Fazıl Kısakürek)

Şimdi sen söyle, geçmeyi ve geçinmeyi  istiyor musun?

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Başkan Erdoğan telefonda tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı mezuniyet törenine telefonla bağlanarak mezunları tebrik ettiği görüşmeyi resmi Twitter hesabından paylaştı.

Minyatür top mermisinin performansına bakın!

Kibrit ucundan güç alıp, kağıttan yapılmış mermisiyle hedefini delip geçen minyatür top bataryasının hayran bırakan performansını izleyin.

Camilere balyozla saldırdılar

İngiltere'nin Birmingham kentinde 5 camiye gece saatlerinde balyozla nefret saldırısı düzenlendi.

CHP'li başkanın koruması herşeyi itiraf etti! Belediyenin parasıyla...

Antalya Muratpaşa CHP'li Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın koruması Mahir Çağlar itiraflarda bulundu: 📌Otellere rant karşılığı ruhsat verdi 📌FETÖ belediyeler imamı Erkan Karaarslan ile rant için görüştüğüne şahidim 📌Belediyenin parası ile viski alıp içti..

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Golan Tepeleri konusundaki hadsizliğe fırsat vermeyeceğiz
Başkan Erdoğan'dan 'terör' açıklaması: O dönemin kapanması gerekiyor
2 bin 500 kadın polis alınacak!
FETÖ'nün suikast timine verilen cezalar onandı!
300 insan bakın neden öldü!
YPG/PKK yaptıkları katliamı gizleme peşinde
Yirmi dört firmaya soruşturma!
Başkan Erdoğan'dan tebrik telefonu
Başbakana ölüm tehdidi
AB'den Trump sert tepki!
Türkiye'ye para yağdırdı!
Bakan Pakdemirli'den müjde!
Milli ürüne talep yağdı
İmran Han'dan Başkan Erdoğan'a övgü dolu sözler
700 milyon dolar kazandıracak

Kutsal kitaplar neden gönderilmiştir?

İlahi kitaplar neden gönderilmiştir? Allah insanlara neden kitap göndermiştir? Sizi İçin ilahi kitapların gönderiliş sebeplerini araştırdık. İşte kutsal kitapların gönderiliş sebebi...

Hangi peygamberlere kutsal kitap gönderilmiştir?

İlahi kitap nedir? Kutsal kitap nedir? Hangi peygamberlere ilahi (kutsal) kitap indirilmiştir? İşte kendisine kutsal kitap gönderilen peygamberler...

Evde altın maske nasıl yapılır?

Evde altın maske nasıl yapılır? Evde altın maske yapmak hayal değil. Japonların keşfettiği bu güzellik sırrını evde yapmak çok kolay. Sizin için evde altın maskenin faydalarını, uygulanışını ve tarifini araştırdık. İşte ev yapımı altın maske ve faydaları...

22 Mart 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı ne?

22 Mart 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu! 22 Mart 20:30 hadi ipucu sorusu ve cevabı ne? Sizin için hadi ipucu sorusu ve cevabını araştırdık. İşte 22 Mart 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı...

Ahde Vefa ne demek?

Ahde Vefa, kelime manası bakımından çok bilinmese de kalıp olarak günlük hayatımızda çok kullandığımız bir kelimedir. ''Ahde Vefa'' kelimesi çok kullanıldığı için anlamı ve nasıl kullanıldığı da bir o kadar merak ediliyor. Ahde Vefa nedir? Nerelerde kullanılır? Nasıl kullanılır? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

En Çok Okunan Haberler