Gergedan virüsü nedir?

Güncelleme: 19.08.2019 12:31

Sağlık Bakanlığınında uyarılarda bulunduğu ''Gergedan virüsü'' hakkında insanlar bilgi sahibi olmak isityor. Gergedan virüsü nedir? Nasıl korunur? Soğuk algınlığı nasıl geçer?

Sağlık Bakanlığınında uyarılarda bulunduğu ''Gergedan virüsü'' hakkında insanlar bilgi sahibi olmak isityor. Gergedan virüsü nedir? Nasıl korunur? Soğuk algınlığı nasıl geçer?

Sağlık Bakanlığı tespit çalışmaları kapsamında Adana, Ankara, Erzurum İzmir, Kars ve İstanbul başta olmak üzere 21 ilde görev yapan aile hekimleri kendilerine başvuran hastalardan numune aldı. Bakanlık grip ve grip benzeleri vakalardan alınan numuneleri inceledi.

Grip vakalarının genellikle 1-2 hafta içinde geçtiğini belirten bakanlık yaşlılar çocuklar ve diğer riskli gruplarda ağır komplikasyonlara ve ölümlere bile neden olduğu vurgulandı. 21 ilden gelen grip ve gribe benzer numuneler bakanlık tarafından tek tek incelendi.

21 ilden gelen numuneler sonucunda İncelenen vakaların neredeyse yüzde 45’i gergedan virüsü olarak da bilinen Rhinovirüs çıktı. Bakanlık gripten korunmak içinse bir dizi önlem sıraladı.

BAKANLIK UYARDI

Hasta kişilere tamamen kaçınılması gerektiğini belirten bakanlığı diğer uyarıları şöyle: Grip benzeri hastalık geçirdiğinizde ede istirahat edin. Hastayken diğer insanlarla mümkün olduğu kadar diğer insanlarla temasınızı sınırlandırın. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille ve kağıt mendili çöpe atın. Sabun ve su ile elleri sık sık yıkayın. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçının.

AŞI YAPMASI ZOR VİRÜS

Uzmanlar Rhinovirüsler’in aşı geliştirmede en zor virüslerden bir tanesi olduğunu söyledi. Bu virüs direk temasla bulaşabildiği gibi tozlarda saatlerce kalabilme özelliği nedeni ile solunan hava ile de bulaşabiliyor.

Normal vücut sıcaklığının bir kaç derece düşmesi ile çoğalıyorlar. Virüsün en sık yeri burun olmasına rağmen, ağız ve gözlere de yerleşebiliyor.

SOĞUK ALGINLIĞI NASIL GEÇER?

Dinlenmek, vücudun bağışıklık sisteminin gücünü yeniden toplamasını sağlar. Vücudu dinlendirmenin en iyi yolu da dinlenme ve uykudur.

Soğuk hava, sıcak havadan daha az nem tutar. Kuru burun delikleri virüslere daha yatkındır ve eğer kişi zaten hastaysa, kuru hava boğaz ağrısını kötüleştirebilir. Hava nemlendirici bir ürün kullanılabilir. 

Kullanılan eşyalar ve eller sık sık yıkanmalıdır. 

Yüze, ağız ve buruna dokunmaktan kaçınılmalıdır.

Bağışıklık sisteminin gücünü korumak adına vitamin ve mineraller açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.

GERGEDAN VİRÜSÜ NEDİR?

Gergedan virüsü soğuk algınlığı belirtileriyle kendini gösteriyor. Üst solunum yollarında enfekte oluyor. Alt solunum yollarını etkilemediği için kısa sürede iyileşiyor. Sıcaklığa duyarlı olan gergedan virüsü, enfekte tozlarla saatlerce ortamda kalabiliyor. En iyi normal vücut sıcaklığının birkaç derece altında çoğalıyor. Enfeksiyon en çok burunda gözükmesine rağmen, ağız ve gözlere de yerleşebiliyor.

İŞTE KORUNMANIN YOLLARI

 Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.
 Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.
 Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı.
 Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı.
 Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalı.
 Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalıdır.
 Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.
 Risk grubu yer alan 65 yaş üzeri kişiler, gebeler, astım, kronik akciğer hastaları, kalp-damar hastaları, şeker hastaları, kronik böbrek, kan ve bağışıklık sistemi hastaları grip aşısı yaptırmalı

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi