Gözdeki arpacık nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Güncelleme: 25.03.2019 14:34

Çeşitli nedenlerle insanın gözünde arpacık çıkabilir. Peki Gözdeki arpacık nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir? Kaşıntı ile ortaya çıkan genellikle kirpiklerdeki iltihapların yol açtığı arpacıktan kurtulmanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Ancak ilk önce bir doktora gitmek en doğru tedavi yöntemi olacaktır. Haberimizde arpacık ile ilgi diğer detayları ve tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz...

Çeşitli nedenlerle insanın gözünde arpacık çıkabilir. Peki Gözdeki arpacık nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir? Kaşıntı ile ortaya çıkan genellikle kirpiklerdeki iltihapların yol açtığı arpacıktan kurtulmanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Ancak ilk önce bir doktora gitmek en doğru tedavi yöntemi olacaktır. Haberimizde arpacık ile ilgi diğer detayları ve tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz...

Arpacık çoğunlukla dışarıdan bakıldığında belli olacak boyutta bir kızarıklık ve şişlikle gelişse de, bazen göz kapağının derinlerinde de oluşabilir. Bu göz hassasiyetini ömründe bir kez olsun bile tecrübe etmemiş kişi var mıdır bilinmez; ancak alınacak önlemler ve uygulanacak basit tedavi yöntemleriyle arpacık sorununu atlatmak zor değildir.

Arpacık neden olur?

Arpacık genellikle stafilokok adlı bakterinin sebep olduğu göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Kirpik dipleri yahut burada bulunan bezler fazla yağ ve bakteri gibi sebeplerle tıkanıp apse yapabilir. Arpacık çoğu kez zararsızdır, ufak tefek çözümlerle kendiliğinden iyileşir. Sıcak pansumanlarla olgunlaştırılıp, içindeki cerahatin akıtılması suretiyle iyileştirilebilen bu şişlikler, tıp dilinde hordeolum olarak adlandırılır. Tedavi edilmediği için iyileşmeyen ve ilerleyen arpacık kiste dönüşürse şalazyon ismini alır. Eğer arpacık kiste dönüşürse ileri derecede bir müdahale hatta cerrahi yaklaşım gerekebilir.

Arpacık tedavisi nelerdir?

Arpacık mikrobik kökenli bir göz enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon dışarıdan da gelebilir, direnci düşmüş vücuda saldıran bakterilerin enfektesiyle de gerçekleşebilir. İnsan bedeninde uyur konumda bulunan bakteriler, direnç düştüğünde harekete geçer ve çeşitli organ ve dokularda enfeksiyon olarak kendilerini gösterirler. Vücut direnci düştüğünde, kişi eğer uykusuz da kalmışsa, bu bakteriler gözü etkileyerek, arpacık çıkmasına sebep olurlar.

Pis ve mikroplu ortamlar, hijyene önem vermemek, yetersiz gıda alımı; üzüntü, kaygı, endişe, stres, gerginlik gibi negatif psikolojik durumlar, vücut direncinin ve bağışıklığın zayıflamasına; bu durum da, vücutta hazır bekleyen bakterilerin hücuma geçmesine sebep olur. Hangi yönden zayıfsanız oradan vururlar. Gözleriniz çok yorgunsa, fazla çalışıp, az uyuyorsanız, bakteriler sizi gözlerinizden "arpacıksilahıyla" vurur.

Arpacık tedavisi için ilk akla gelen çözüm hekime gitmek olmalıdır. Bir göz doktorunun uygulayacağı tedavi, vereceği ilaçlar, merhem, damla yahut antibiyotikler en güvenilir çözümdür. Arpacıkta evreler vardır. Eğer başlangıç evresi iyi yönetilir ve doğru tedavi edilirse, arpacığın tekrar etme riski ortadan kalkmış olur. Arpacıkta kişinin kendi kendine tedavi uygulaması önerilmez. Arpacıklı bölgeye sarımsak sürmek, çaylı pamukla kompres uygulamak ve buna benzer evsel yöntemler, asla bir uzman hekimin uygulayacağı tıbbi müdahalenin yerini tutmaz.

Arpacık sorunu yaşadığınızda, kendi kendine geçmesini beklemeyin. Geçmiş gibi görünen arpacık, göz kapağında yerleşip, yeniden nüksedeceği anı sinsice bekliyor olabilir. Bu sebeple kullanılacak ilaçlarla, göz kapağı kıkırdağındaki bezlerin enfeksiyon kapma riski azaltılır. Arpacık kendi haline bırakılırsa, sadece göze değil, vücuttaki diğer dokulara da zarar verebilir. İyileşmeyen arpacıklarda cerrahi yöntem uygulanabilir.

Arpacık tedavisi için evde yapabilecekleriniz nelerdir?

- Sarımsak halk arasında arpacık tedavisinde oldukça yaygındır. İçeriğindeki mikrop öldürücü özelliklerinden dolayı pek çok rahatsızlıkta, bilhassa bağışıklık rahatsızlıklarında içten ve dıştan antibiyotik olarak sıkça kullanılan sarımsağın ezilerek arpacıklı bölgeye bastırılmasıyla bilinen yöntem çok kişi tarafından kullanılmaktadır; ama hekimlerin çok da önerdiği bir çözüm değildir.

- Bunun dışında patatesi soyup rendeleyip bir bezin içine koyarak arpacıklı bölgeye kapatmak,

- Demlenmiş ılık mayıs papatyası çayına batırılmış pamuğu göze yatırmak,

- Bol miktarda çiğ sebze, meyve ve sarımsak yemek

- Demlenmiş keten tohumu çayıyla göze kompres yapmak,

- Haşlanmış patates, yumurta sarısı ve sıcak sütle hazırlanacak lapayı bir bezin üzerine sürerek göze yatırmak,

- Rezene çayına batırılmış pamuk yahut bezi gözün üzerine yatırmak gibi evde yapılabilecek yöntemlerle arpacık biraz rahatlatılabilir; ancak en doğrusu göz doktoruna giderek tıbbi yardım almaktır.

SARIMSAK TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA BIRAKILMALIDIR?

Kimi bünyelerde, sarımsağın içeriğindeki etken maddelere karşı alerji söz konusu olabilir. Bu durumda gelişecek alerjik reaksiyonlardan ötürü aşağıdaki durumların meydana gelmesi halinde sarımsakla uygulanan tedavi sonlandırılmalı ve bir hekime danışılmalıdır.

 • Görmenin azalması, bulanık görme
 • Göz kapağında moararma
 • Gözün şişimesi
 • Arpacığın büyümesi

SARIMSAKLA UYGULANAN ARPACIK TEDAVİSİ KAÇ GÜNDE ETKİLİ OLUR?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Ancak sarımsağın çok kısa bir süre içerisinde olumlu etki göstererek arpacığı yok etmesi beklenmez. 2-3 günlük süre içerisinde gözle görülür derecede iyileşme söz konusu olur. Şişliğin hafifçe inmesiyle birlikte göz kapaklarındaki ağrının şiddeti de hafifler ve kızarıklık azalır. Öte yandan sarımsak, arpacık nedeniyle meydana gelen kaşıntıyı da büyük ölçüde giderir.

Arpacık çıktığında nelere dikkat edilmeli?

Gözünüzde sık sık arpacık çıkıyorsa her şeyden önce mutlaka bir hekime danışmalısınız. Gözde arpacık çıkması, vücut direncinin düştüğünün kanıtıdır. Vücut direncinin düşük olması da başka enfeksiyon ve hastalıklar için açık kapıdır. Bu yüzden arpacık çıkartılan dönemlerde vücut bağışıklığı da kontrol altında tutulmalı.

Arpacık çıkan göze çok gerekli olmadıkça dokunmamak gerekir. Bilhassa arpacığın başlangıç aşamasında, kapsül oluşumundan evvel dokunulan arpacık patlayıp çevresine de bulaşabilir. Hatta doku içlerine yayılıp, daha farklı ve ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple, arpacık başlar başlamaz göz doktoruna itmek en doğru seçenek olacaktır. Ellerin ve dokunulan eşyaların temiz olması, nesnelere dokunduktan sonra ellerin gözlerle temas ettirilmemesi ve sık sık yıkanması gerekir.

İLGİLİ HABERLER

Dudak morarması neden olur? Nasıl geçer?

Reflü nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Fondöten lekesi nasıl geçer?

Göz kuruluğu neden olur? Nasıl geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? Tedavisi nelerdir?

Dudak uçuğu neden olur? Nasıl geçer?

Ses kısıklığı nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Sivilce izleri nasıl geçer? Evde tedavi yöntemleri nelerdir?

Hıçkırık tutunca ne yapmalıyız? Hıçkırık nasıl geçer?

Yüksek ateş nasıl geçer? Ateşi düşürmenin yolları nelerdir?

Boğaz ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Günün diğer manşetleri

Emperyalizmin gönüllü cariyeleri!
Pentagon'dan flaş F-35 açıklaması: Askıya aldık!
Beyaz Saray'dan F-35 açıklaması: İmkansız kılıyor
Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon fikstürü çekildi
Rum yönetiminden Türkiye çıkışı: Rakip değil ortak görmek isteriz
İstanbul için korkutan uyarı! 7.2'lik enerji birikmiş
Flaş açıklama! 'Gerekirse heyet göndeririz'
Hükümet harekete geçti! 2 bin aile taşınacak
Hrant Dink davasında 3 sanık hakkında karar
Türk konsolosluk çalışanlarına saldırı!
Atatürk Havalimanı'nı işgal davasında karar çıktı
HDP'li belediyenin astığı, terör suçlusunun adını taşıyan tabela indirildi
Trafikte yeni düzenlemeler planlandı
Sadakataşı Tanzanya'da 225 kişiye ışık oldu!
Brezilya'da sahte lüks araç üreten fabrikaya kilit

Video

Boeing 727 tipi bir yolcu uçağının çarpışma testi

Üçüzleri olan aileler için tasarlanmış bebek arabası

Basit malzemelerle yapılan bir fare kapanı

Bilim insanları yapay akciğer dokusu üretmeyi başardı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı

Benzer Konular

 • 1

  Avcılık yapmak, avlanmak caiz midir?

 • 2

  Göz seğirmesi neden olur?

 • 3

  Hacamat yaptırmak hangi hastalıklara iyi gelir?

 • 4

  Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

 • 5

  İgor Aşurbeyli kimdir?