Hicr suresinin faziletleri nelerdir?

Güncelleme: 18.10.2019 10:52

Ve and olsun ki önce geçip gidenlerinizi de biliriz, sonraya kalanlarınızı da. Surede inanmadıkları için ilahi gazaba uğrayan Hicr kabilesinden bahsedilmektedir. Hicr suresini okumanın faziletleri nelerdir? Surelerin faziletleri hadisler ile bildirilmiştir. İşte Hicr suresini okumanın faziletleri...   

Ve and olsun ki önce geçip gidenlerinizi de biliriz, sonraya kalanlarınızı da. Surede inanmadıkları için ilahi gazaba uğrayan Hicr kabilesinden bahsedilmektedir.  Hicr suresini okumanın faziletleri nelerdir? Surelerin faziletleri hadisler ile bildirilmiştir. İşte Hicr suresini okumanın faziletleri...   

Hicr süresinin fazileti ve sırları sanki Kur’nın yeni iniş gibi taze ve gençliğini hala korumaya devam ediyor. Ayrıca Hicr süresinin önemi diğer sureler kadar önemlidir. Kişi okuduğu zaman bazı manevi armağanlar verilir. Çünkü Kur’an tilâveti İslam’da faziletli amellerden biridir. Kur’ân-ı Kerîm okumakla alâkalı olarak sevgili Peygamberimiz buyurdu ki: “Kur’ân-ı Kerîm okunan evin hayrı artar, sâkinle-rini sıkmaz, melekler oraya toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur’ân-ı Kerîm okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Bu evden melekler uzaklaşır, şeytanlar oraya dolar.”

Kur’ân-ı kerîmin on beşinci sûresi.
Hicr sûresi, Mekke-i mükerremede nâzil oldu (indi). Doksan dokuz âyet-i kerîmedir. Îtikâd bilgilerine, ahlâka, insanların ve cinnîlerin yaratılışına, târihî ve bilhassa İbrâhim, Lût, Şuayb, Sâlih ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Cezîret-ül-arab’ın kuzeybatı tarafında Medîne-i münevvere ile Berr-üş-şâm arasında eski bir şehir olan Hicr ülkesi halkının, inanmadıkları için ilâhî gazaba uğramaları anlatıldığından, Sûret-ül-hicr denilmiştir. (Senâullah Dehlevî)

HİCR SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI

1 – Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim bu sureyi (Hicr Suresini) okursa, Muhacir ve Ensarla alay edenlerin sayısınca on sevap verilir.”(1)

Hicr Suresinin Sırları Hakkında Rivayetler

1 – Ticaretin Kazançlı olması için 3 defa okunur.

2 – Her kim bu sureyi yazıp muska şeklinde yaptıktan sonra üzerinde taşımaya devam ederse, hayır ve bereketi artar.

4 – Her kim Hicr Suresinin 9. ayetini yazar ve 40 defa okuduktan sonra üzerinde taşırsa, Allah’ın koruması altına girer. Allah’u Teala onu her türlü kaza ve belalardan korur.
Her kim makam ve mevki sahipleri tarafından kabul görmek ve herkes tarafından sevilip sayılmak için Hicr suresinin 16. ayetini bir kağıda yazıp asmalı veya üzerinde taşımalıdır.

Bugün hava nasıl olacak?

Altın fiyatlarında son durum...(01.06.2020)

Dolar ne kadar? 01.06.2020

Meryem suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?

Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı nasıldır?

Nas suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?

Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(01.06.2020)
Dolar ne kadar? 01.06.2020
Meryem suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Nas suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Felak suresinin okunuşu ve anlamı nasıldır?
Kekik kullanmanın faydaları nelerdir?
Ayakkabı kokusu nasıl geçer?
Bronşit neden olur?
Mümtehine suresi, Mümtehine suresinin okunuşu ve anlamı
Hucurat suresinin faziletleri ve faydaları
Hucurat suresinin nüzul sebebi...
Hucurat suresinin okunuşu nasıldır?
Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?
Damla sakızlı çatlak kurabiye nasıl yapılır?