Hikikomori nedir?

Güncelleme: 13.12.2018 09:14

Hikikomori, Japon Sağlık Bakanlığı görevlilerinin harıl harıl üzerinde çalıştığı, sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, okulda dışlanma, okula gitmeme isteği, stres gibi durumların etkilediği yeni nesil depresyondur. Hikikomori nedir? Kimlerde görülür?

Hikikomori, Japon Sağlık Bakanlığı görevlilerinin harıl harıl üzerinde çalıştığı, sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, okulda dışlanma, okula gitmeme isteği, stres gibi durumların etkilediği yeni nesil depresyondur. Hikikomori nedir? Kimlerde görülür?

Hikikomori sıklıkla, onunla hiçbir ilgisi olmayan, fenomen çevresinde çok fazla kafa karışıklığına neden olan ve bununla birlikte bu durumun kendisini tanımlayanların önlenmesini engelleyen hastalıklar ile karıştırılır.

Hikikomori internet bağımlılığı değildir

Web'in hikikomori ile kullanımı, bir sebep olarak değil, bir izolasyonun sonucu olarak görülmelidir. Bu durum, Kişisel Bilgisayarların yayılmasından önce Japonya'da patlak verdi. Bu, internetten önce hikikomori izolasyonunun mutlak olduğu anlamına gelir. Bu açıdan bakıldığında, web'in kullanımı olumlu bir şekilde yorumlanabilir, çünkü insanların sosyal ilişkilerini geliştirmeye devam etmelerine izin vermez, aksi takdirde, sahip olamayacaklardır.

Hikikomori depresyon değildir

Birçok kişi, hikikomori'nin izolasyonunun sadece bir depresif durumun bir sonucu olduğunu düşünüyor. Bunun neden yanlış bir inanç, künt bir enstrüman olduğunu tartıştık. İlk olarak, 2013 yılında Japonya Sağlık Bakanlığı'na göre, hikikomori bir hastalık DEĞİLDİR (depresyondan farklı olarak). Araştırmacılar aslında, "birincil hikikomori" nin varlığını, diğer hastalıklardan önce ve ayrı olarak gelişen bir hikikomori olduğunu gösterdi; Herhangi bir önceden var olan ruhsal bozukluktan çıkarılmayan bir geri çekilme.

Hikikomori sosyal fobi değildir

Tıpkı hikikomori'nin izolasyonunun depresyondan kaynaklanmadığı gibi, örneğin Agorafobi'nin (açık alanların ve kamusal alanların korkusu) aksine, bir tür sosyal fobiden dolayı değildir .

Uzun süren bir tecridin ardından, bir kişi bilgisayarlara bağımlılık geliştirebilir , ruh halinde bir düşüş yaşayabilir veya evi terk etmekten korkabilir, ancak bu bize internet bağımlılığı, depresyon ve sosyal fobiler olduğunu söyleyebilir. hikikomori nedenleri? Oğlanın veya kızın kendi odalarına kapanmalarına neden olan sebepler bunlar mı? Cevap apaçık hayır".

Şu sıralar Japon Sağlık Bakanlığı görevlilerinin harıl harıl üzerinde çalıştığı, sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, okulda dışlanma, ilişkinin berbat bir şekilde bitmesi, vb. durumların sebep olduğuna inanılan, sadece Japonya’da çoğu erkek 1 milyon kişiyi etkilediği sanılan yeni nesil depresyon. 

Hikikomori tam olarak kişinin elini ayağını dünya işlerinden çekmesi demek. Kendisini odasına kapatan kişi sadece manga okuyor, anime izliyor ve video oyunları oynuyor. Ortalığı bok götüren bir odada, hiçbir sosyalleşme emaresi göstermeden aylarca yiyip içip uyuyor. Tam olarak bir izolasyon hali, bu arkadaşlara “modern keşişler” denmesinin sebebi de bu.

1. Hikikomori’de kişi, birden eve kapanıyor, aile bireyleriyle dahi iletişim kurmuyor.
İnternet, bilgisayar oyunları, tv, kitap, anime, manga, vs. gibi şeylerle vakit geçiriyor. Kendisine verilmediği sürece yemek yemiyor, odasından sadece tuvalet ihtiyacı için çıkıyor, çok seyrek duş alıyor.

2. Bu hastalık ilk defa Japon psikiyatr “Tamaki Saito” tarafından tanımlandı.
Ve o günden sonra büyük bir hızla yayıldı, daha doğrusu insanlar rahatsızlığın farkına vardı.

Fotoğrafta sağdaki.

3. Hikikomori daha çok erkeklerde görülüyor.
Daha çok erkeklerde görülüyor olmasının sebebi, Japonların daha çok erkek çocuklarının bu durumunu bildirmesinden kaynaklanıyor esasen. Yoksa kızlar arasında da bir hayli yaygın bir vaka.

4. Bir kişinin Hikikomori olduğunu söyleyebilmek için o kişinin kendisini en az 6 ay süreyle dış dünyadan izole etmiş olması gerekiyor.

5. Japonlarda sık görülmesinin sebebinin eski Japon edebiyatının, şiirinin ve müziğinin “yalnızlık” ve “asalet” gibi kavramlara çok önem vermesinin olabileceği düşünülüyor.

Samurayları hatırlayın ya da kamikazaleri.

6. Hikikomori rahatsızlığından muzdarip bireyler genellikle ailesinin uzun süre boyunca sıkıntı yaşamadan bakabileceği orta sınıf ailelere mensup kişiler.

Çünkü daha dar gelirli olan ailelerde çocuk küçük yaşlarda çalışmaya başladığı ve sorumlulukları daha belirgin olduğu için bu sosyal çekilme ile karşılaşmıyorlar. Daha doğrusu karşılaşamıyorlar.

7. Japonların diğer milletlere göre daha iyimser olmaları ve ailenin çocuğa olan sabırlı tutumu ve “oluruna bırakan” yaklaşımı Hikikomori'nin süresinin uzamasına yol açabiliyor.

8. Hikikomori’den muzdarip bireylerin saldırgan bir tutum içine girmesi çok nadir görülüyor.

Bu tutumlarının kendi sosyal eksikliklerinin, sosyal olan diğer insanlara karşı nefret olarak dışavurumu olduğuna inanılıyor, ama bu gibi durumlar çok da fazla olmuyor ve zaten şu an Japonya’da Hikikomori hala öncelikle ailelerin ilgilenmesi gereken problemler listesinde yer alıyor.

9. İlk başlarda depresyon, kişilik bozukluğu ya da bir tür şizofreni zannedilen Hikikomori, artık ayrı bir kategoride ele alınıyor.

10. Japon basınında bu rahatsızlık şiddetin, seri katilliğe giden yolun bir basamak öncesi olarak gösteriliyor.

Bu nedenle Hikikomori’den muzdarip kişilerin, durum daha vahim bir hale gelmeden bir an önce tedavi edilmesi gerektiğine inanıyor ve toplumu bu yönde bilgilendiriyor.

11. Hikikomori’nin ilk bulgusu genellikle okula gitmeyi reddetmek oluyor.
Aşırı ulusal emeller yüklenmiş, “sen çalışıp başarılı olacaksın ki, ülken, milletin ilerleyecek” duygusu, yüklü katı eğitim sistemi ve beraberinde getirdiği sınav yapısı, gençlerde baskıya karşı koyamama, topluma karşı görevini ifa edememe duygusu ve içe kapanmayı tetiklemekte. Bunun sonucunda Hikikomori durumu ortaya çıkmakta.

12. Japon hükümetinin 2010 yılı verilerine göre şu an Japonya’da Hikikomori rahatsızlığından muzdarip 700 bin kişi var ve bunların yaş ortalaması 31.

Tabii bu rakam uzmandan uzmana büyük farklılıklar gösteriyor ve gerçek rakamın aslında bundan çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

13. Hikikomori, Asperger sendromu gibi otizm ile ilişkili nörogelişimsel bozukluklar gösteren ve otistik olan bazı kişilerin sosyal geri çekilmelerine benzer öğeler taşıyor.

Bu sebeple bazı psikiyatrlar Hikikomori’nin nöreogelişimsel bozukluklarla ilgili bir kökeni olabileceğine inanıyor.

14. Michael Zielenziger’e göre bu sendrom daha çok “travma sonrası stres bozukluğu” ile yakından ilişkili.

15. Aşırı koruyucu ebeveynlere sahip olmak bu hastalığı tetikleyen sebepler arasında sayılıyor.

16. Hikikomori, Japonya gibi sıkı bir eğitim sistemine sahip olan ve gençlere ağır sorumluluklar yükleyen Çin, Güney Kore, Singapur gibi uzak doğu ülkelerinde de sık görülüyor.

17. Japonların çocuklarına bakmayı bir sorumluluk olarak görmesi nedeniyle vakaların aylarca bildirilmemesi de hastalığın tedavi edilememesinde önemli bir sebep.

18. 2013 yılında yapılan bir araştırmada Japon yetişkinlerin %33’ünün, evliliklerinin bir amacı olmadığını belirtmesi de hikikomori’nin bu kadar hızla yayılmasında bir sebep olarak gösteriliyor.

19. Japonların “sekkusu shinai shokogun” adını verdiği “bekarlık sendromunun” da Hikikomori gelişiminde etkisi var.

Yapılan araştırmaya katılan kişilerden %50’si “geçtiğimiz ay hiç seks yapmadık” demiş. Sendrom da aslen bu, evlilikte cinselliğin olmaması. Bütün bunlar Hikikomori için ipuçları veriyor.

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

21 Mart Hadi 20.30 Hafi ipucu sorusu ve cevabı ne?

21 Mart Hadi 20.30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu! 21 Mart Hadi 20.30 Hafi ipucu sorusu ve cevabı ne?  Sizin için araştırdık. İşte 21 Mart Hadi 20.30 Hafi ipucu sorusu ve cevabı...

Semizotunun faydaları nelerdir?

İçeriğinde  Demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden zengin olan semizotunun salatası, yemeği, sebzesi her çeşidi var. İster çiğ, ister pişmiş, ister terbiyeli.. her şekilde tüketebilirsiniz. Peki sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahip olan semiz otunun faydaları nelerdir? İşte sağlık deposu semizotunun kullanım alanları ve faydaları...

Evde pratik sivilce maskeleri nasıl yapılır?

Evde sivilce maskesi nasıl yapılır? Evde pratik sivilce maskeleri nasıl yapılır? Sizin için doğal sivilce maskesi tariflerini araştırdık. İşte evde kolaylıkla yapabileceğiniz sivilce maskeleri...

Mezara neden su dökülür? Mezara su dökmek doğru mudur?

Mezara neden su dökülür? Mezara su dökmek doğru mudur? İslam'a göre kabir ziyaretinde mezara su dökülür mü? Sizin için araştırdık, derledik. İşte cevabı...

Congolais (koko) kurbiye nasıl yapılır?

Size şekil vermesi çok basit olan bir kurabiye tarifi hazırladık. Pastanelerde koko diye geçen asıl adı Congolais olan kurabiye nasıl yapılır? Congolais'in malzemeleri nelerdir? Congolais'in  püf noktası nedir? İşte  Congolais kurabiye tarifi...

En Çok Okunan Haberler