Hz. Eyüp'ün okuduğu şifa duası

Güncelleme: 14.02.2020 13:51

Kuranı Kerim'de Hz. Eyüp kıssası anlatılmaktadır. Hz. Eyüp kıssasına sabır tavsiye edilir. Sabrın yanında Eyüp (a.s)'ın ettiği dua da vardır. Hz. Eyüp'ün okuduğu şifa duası haberimizde. İşte Hz. Eyüp'ün okuduğu şifa duası...

Kuranı Kerim'de Hz. Eyüp kıssası anlatılmaktadır. Hz. Eyüp kıssasına sabır tavsiye edilir. Sabrın yanında Eyüp (a.s)'ın ettiği dua da vardır. Hz. Eyüp'ün okuduğu şifa duası haberimizde. İşte Hz. Eyüp'ün okuduğu şifa duası...

Hz. Eyyub (AS) sabır kahramanı olarak meşhur olmuştur.Bir insan olarak dayanılmaz hastalıklara maruz kalmış,Fakat insanüstü bir sabırla tahammül etmişti.Bedenine gelen hastalıklara sabretmişti,ancak sonunda hastalık dile ve kalbine zarar vermeye başlayınca kurtuluşuna vesile olan şu yakarışla Rabbine halini arzetti..

وَايُّوبَ اِذْناَدَاى رَبَّهُ اَنِّي مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

OKUNUŞU :''ve eyyube iz nêdê Rabbehu:Enni messeniye'd-durru ve ve ente erhamur râhimîn(râhimîne)..''

ANLAMI     : ''Eyyub,Rabbine şöyle yalvarmıştı:Ya Rabbi bana zarar dokundu ve  Sen, merhametlilerin en merhametlisisin.''

Allah bu duayı,mucizevi bir şekilde kabul etti.Ve Hz eyyub'a ağır hastalığından şifa verip onu eski sağlığına kavuşturdu.

 Bu duayı bizim ayetten iktibasla şöyle okumamız daha doğru olur:

رَبِّ اَنِّي مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

Rabbi,Enni messeniye'd-durru ve ente erhamü'r-rahımin.''

Ya Rabbi bana zarar dokundu ve sen Sen, merhametlilerin en merhametlisisin.''  Bu duayı fiziki bir hastalığı olanlar okuyabileceği gibi,Fiziki bir hastalığı olmayanlarda günahlarını bir hastalık sayarak,o günahlardan kurtulmak niyetiyle okuyabilir.

وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

“(Ey Peygamberim!) Eyüp’ü da hatırla. Hani o Rabbine,‘Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen merhametlilerin en merhametlisisin’ diye yalvarmıştı.” (Enbiya, 21/83)

وَاذْكُرْ عَبْدَنَا أَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الشَّيْطَانُ بِنُصْبٍ وَعَذَابٍ

“Kulumuz Eyüp’ü da an: (O) Rabbine ‘Şeytan, bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu’ diye seslenmiş, dua etmişti.” (Sâd, 38/41)

Yüce Allah, Eyüp Peygamberin duâsı üzerine hastalığının iyileşmesi için,

“Ona ayağını (yere) vur, işte yıkanacak ve içilecek serin (bir su)” (Sâd, 38/42) buyurmuş, Eyüp (a.s.) ayağını yere vurmuş, çıkan su ile yıkanmış ve sudan içmiş, iç ve dış bütün hastalıklarından kurtulmuştur.

Yüce Allah, Eyüp’ün duâsını kabul ettiğini şöyle bildirmektedir:

“Biz de onun duâsını kabul etmiş ve başına gelenleri kaldırmıştık. Katımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir hatıra olmak üzere ona tekrar ailesini ve kaybettikleriyle bir mislini daha vermiştik.” (Enbiyâ, 21/84)

Misakı Milli nedir?

Oku, yaradan Rabbinin adıyla...

Esmaül Hüsna'dan El Vedud isminin manası ve faziletleri

Felak suresinin faziletleri
Vakıa suresinin faziletleri

El Azim Esmaül Hüsnası faziletleri

Ayetel Kürsi'nin faziletleri

Nas suresinin faziletleri