Jakoben nedir? Kimlere denir?

Güncelleme: 11.02.2019 17:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında yer vermiş olduğu 'Jakoben' kelimesinin anlamıı merakla araştırılıyor. Peki, Jakoben, Jakobenizm, Jakobenler Jakoben zihniyeti kelimelerinin anlamı nedir? Ayrıntılar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında yer vermiş olduğu 'Jakoben' kelimesinin anlamıı merakla araştırılıyor. Peki, Jakoben, Jakobenizm, Jakobenler Jakoben zihniyeti kelimelerinin anlamı nedir? Ayrıntılar haberimizde...

JAKOBEN NEDİR? KİMLERE JAKOBEN DENİR?

Jakoben halka karşın halk adına devrimci girişimlerde bulunan kimse, seçkin azınlık devrimcisi, devrimci demokrat, tepeden inmeci, dayatmacı demek.

Jakoben adı, Fransız Devrimi döneminde İngiltere’de ve başka ülkelerde ortaya çıkan radikaller için de kullanılmıştır.

Günümüzün siyasal yazınında ise terim, kendini halkın yerine koyarak “halk adına, halka karşın” hareket edebilecek kadar radikal bir seçkin azınlık devrimciliği anlamını kazanmıştır.

Aşırı eşitlikçi ve şiddet yanlısı politikalarla özdeşleştirilmiş, 1793 ortalarından 1794 ortalarına değin devrim hükümetine egemen olmuştur.

Jakoben kavramı nasıl oraya çıkmıştır?

Jakobenlerin kökeni 1789 Etats-Generaux’sundaki Bretanya temsilcilerinin Fransa’nın öbür yörelerinin temsilcileriyle toplanarak ortak tavır belirlemeye çalıştıkları Versailles’daki Breton Kulübü’ne dayanır. Aralık 1789’da, Ulusal Meclis’in Paris’e taşınmasından sonra Anayasanın Dostları Derneği adıyla yeniden örgütlenen grup, toplantılarını Paris’te Jakobenler diye bilinen Dominikenlerden kalma bir manastırda yaptığı için yaygın olarak Jakoben Grubu adıyla anıldı. Amaçları devrimin kazanımlarını aristokrasiden gelebilecek gerici harekete karşı korumaktı. Çok geçmeden meclisteki temsilciler dışında, genellikle varlıklı burjuvalar ve yazarlar da gruba kabul edilmeye başladı. Ayrıca bütün Fransa’da örgüt şubeleri açıldı. 1790’da Paris’teki grubun 1.200 üyesi ve 152 şubesi vardı.

Temmuz 1791’de Jakobenler, Fransa’dan kaçma girişimi başarısızlığa uğrayan XVI. Louis’nin tahttan indirilmesi konusundaki tartışma yüzünden bölündüler. Ilımlı üyele­rin çoğu ayrılarak rakip örgüt Club des Fe­uillants’a katıldı. Geride kalan az sayıdaki temsilciden biri olan Robespierre, Jakoben­ler içinde önemli bir konuma geldi.

Ağustos 1792’de monarşi kaldırıldı. Hala cumhuriyetçi tanımlamasını benimsemeyi göze alamayan Jakobenler bu olayda doğ­rudan bir rol oynamamıştı. Daha sonra ise devrimi yönlendiren başlıca gruplardan biri haline geldiler ve eylülde cumhuriyet ilan edilince, Özgürlük ve Eşitlik Dostları Jakobenler Derneği adını aldılar. Yeni yasama organı Konvansiyon’a solcu Montag­nard’ların (Dağlılar) kabul edilmesiyle da­ha demokrat, Paris’teki işçi ve zanaatçıların taleplerini karşıladığı için de daha popüler bir nitelik kazandı. Konvansiyon dönemi­nin ilk aşamasında Jakoben kulüpleri, Mo­tagnard’ların buluşma yeri oldu ve hem kra­lın idamında (Ocak 1793), hem de ılımlı Ji­rondenlerin saf dışı edilmesinde (Haziran 1793) önemli rol oynadı.

Terör Dönemi’nde yerel Jakoben kulüp­leri 1793 yaz aylarından başlayarak rejimin araçlarına dönüştü. 1793’te Fransa’da yak­laşık 5 ile 8 bin arasında yerel kulüp vardı ve üye sayıları 500 bindi. Hükümet mekanizmasının bir parçası olan bu kulüpler ordu için malzeme bulmak ve yerel pazarların güvenliğini sağlamak gibi görevler üstlenmişlerdi. Çoğu zaman yerel memurların ye­rine Jakobenler getiriliyordu. Toplumda er­demi temsil ettiklerine inanan kulüpler, gö­rüşlerinden kuşkulandıkları kişileri gözlü­yor, Hıristiyanlığı etkisizleştirme hareketine önderlik ediyor ve devrim şenlikleri dü­zenliyordu. Paris’teki kulüp, Kamu Güven­liği Komitesi’ndeki konumundan yararla­narak devrim hükümetinde ağırlıklı rol oy­nayan Robespierre’e bağlı duruma geldi. Robespierre’in devrim karşıtlarına saldırılarını ve hoşnutsuz işçilerin denetimli ekonomi taleplerine karşı direnmesini destek­ledi. Robespierre 9 Thermidor II. Yıl’da (27 Temmuz 1794) düşürülünce kulüp geçici olarak kapatıldı. Daha sonra Thermidor hükümetine karşı bir muhalefet merkezi olarak yeniden açıldıysa da 21 Brumaire’de (11 Kasım 1794) süresiz kapatıldı.

1795’te Pantheon Kulübü, 1799’da da Manege Kulübü kısa sürelerle Jakoben ruhunu canlandırdı. Ayrıca, bazı yerel kulüpler, resmi yasağa karşın VIII. Yıl’a değin (1799-1800) varlıklarını sürdürdüler.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

Alman dergi 1920 Türkiye haritasını paylaştı
Zorunlu trafik sigortası ile ilgili karar!
Türkiye ittifakı birlik olma halidir
İlandır
Kanun maddesi istismar ediliyor
Siz kendinize bakın
Meteoroloji'den Marmara'ya önemli uyarı
Kılıçdaroğlu saldırısında flaş gelişme
Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti
AK Parti'den YSK'nın kararlarıyla ilgili açıklama
Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
Bahçeli'den flaş YSK açıklaması
Başkan Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
Çavuşoğlu: 'Terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz'
Beşiktaş ve 3 Süper Lig ekibi PFDK'da!

Sivilceler nasıl geçer?

Genç ve orta yaşlarda sık görülen sivilce sorununu çözmek artık çok kolay. Haberimizde sizler için hazırladığımız doğal yöntemlerle sivilceleriniz den kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Dişler nasıl beyazlatılır?

Özellikle sigara içen, kafein tüketen birçok insanın sık karşılaştığı bir durum olan sararmış dişlerden doğal yollarla kurtulabilirsiniz. Peki Dişler nasıl beyazlatılır?

Saç neden dökülür? Nasıl önlenir?

Saç dökülmesi mevsim değişiklikleri, stres, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Peki Saç neden dökülür? Nasıl önlenir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Kalp krizi, göğsün ortasında birkaç dakika süren basınç, dolgunluk, sıkışma durumudur. Kalp krizi vakaları ülkemizde sık görülmektedir. Peki Kalp krizinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Kirazın faydaları nelerdir?

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan kiraz, içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde adeta şifa niteliğinde bir meyvedir. İşte kirazın faydaları...

En Çok Okunan Haberler