Kabakulak bulaşıcı mı?

Güncelleme: 16.05.2019 12:44

Kabakulak bulaşıcı mı? Kabakulak nasıl bulaşır?Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir? Kabakulak teşhisi nasıl konulur? Bu yazımızda kabakulak hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İşte kabakulak hakkında bilgiler...

Kabakulak bulaşıcı mı? Kabakulak nasıl bulaşır?Kabakulak hastalığının belirtileri nelerdir? Kabakulak teşhisi nasıl konulur? Bu yazımızda kabakulak hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İşte kabakulak hakkında bilgiler...,

Kabakulak bulaşıcı mıdır?

Kabakulak paramyxovirus’ların neden olduğu vücuttaki bezler ve sinir sistemini tutan bulaşıcı bir hastalıktır. Virus solunum yoluyla ve doğrudan temas sonrası bulaşır.Çocukluk döneminde herhangi bir yaşta ortaya çıkan bu hastalık,erişkinlerde daha ağır seyretmektedir.

Kuluçka süresi ortalama 16-18 gündür. Bu süreç 12-25 gün arasında değişebilir. En bulaştırıcı dönem tükürük bezinin şişmesinden 1-2 gün önce başlamakta ve bezin şişmesinden 5 gün sonrasına kadar devam etmektedir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Hastalık ateş, baş ağrısı, iştahsızlık,halsizlik ve kulak ağrısı ile başlar. Çiğneme hareketleri ağrılıdır. Parotis bezinde şişlik görülür. Ateş 1-6 gün sürer ateşin düşmesi ile birlikte genellikle şişlik kaybolur. Bezdeki şişlik başlangıçta tek taraflıdır. Aynı anda her iki parotis bezinde şişlik görülebilir. Diğer tükürük bezlerinde şişlik olabilir. Orşit,Meningoensefalit pankreatit görülebilir.

Orşit (erkek çocuklarında yumurtaların (testis) iltihabı) kabakulakta tükürük bezi iltihabından sonra en sık görülen klinik tablodur. Tek veya iki taraflı olabilir. Özellikle ergenlik döneminde geçirilen kabakulak enfeksiyonlarında görülür. Genellikle ilk haftada ortaya çıkar. Ateş, titreme, bulantı,kusma,baş ağrısı ve karnın alt kısmında ağrı vardır.Testisler ağrılı ve şiştir.Ateş klinik tabloya eşlik eder.Testis atrofisi görülebilir.Kabakulağa bağlı korkulan bir komplikasyon olan orşit,empotans ve sterilite nadiren yol açar.

KABAKULAK TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Her kabakulak vakasında hastalık klasik bulguları göstermeyebilir. Vakaların yaklaşık %30-40 da enfeksiyon belirtisiz enfeksiyon şeklinde görülebilir.

Tanı serolojik testler ve virusun izolasyonu ile konur. Her vakada laboratuvar testinin yapılması önerilmez.Hastanın öyküsünde kabakulakla temas varsa tükürük bezlerinde tutulum ve aseptik menenjit bulguları gözleniyorsa tanı klinik olarak konulmaktadır.Bu durumda laboratuvar testlerinin yapılması önerilmez.Eğer enfeksiyon belirsiz enfeksiyon şeklinde seyrederse laboratuvar tanısına başvurulur.Virus izolasyonu,serolojik testler,kan amilaz düzeyi değerlendirilebilir.

Korunmada aşılama önemlidir.Tek doz aşılama ile tam bir korunma sağlanamaz.Hastalık salgınlara neden olabilir. Ergenlik dönemindeki gençlerde özellikle kabakulak geçirme öyküsü mevcut değil ve aşılama güvenilir değilse,bağışıklama önerilmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta tükürük bezlerindeki her şişme kabakulak virüsüne bağlı değildir. Enteroviruslar ve sitomegalovirus aynı klinik tabloya yol açar. Diğer taraftan Parotis bezinin tek taraflı şiştiği durumlarda  tükürük bezi kanalında tıkanma, tümör veya bazı bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonla düşünülmelidir.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
İlan - Mirasımız Derneği
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi
Rusya'dan S-400 açıklaması
Pistte korku dolu anlar!
Yeni askerlik sisteminin tüm detayları belli oldu
S-400 eğitimleri başladı
ABD menşeli ürünlerde vergi indirimi
8 ilde dolandırıcılık operasyonu!
İHH'ya yetim duası
Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye
Kazanan Yıldırım olacak

Sahurda ezan okunurken su içmek orucu bozar mı?

Sahurunu yapan vatandaşlar şimdi de bir takım soruların yanıtını arıyor. Sahurda ezan okunurken su içmek orucu bozar mı sorusu en çok merak edilen soruların başında geliyor. Peki Sahurda ezan okunurken su içmek orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar nelerdir? İşte Orucu bozan durumlar ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

Kulak yıkatmak orucu bozar mı?

Kulak yıkatmak orucu bozar mı? Kulak yıkatırken su boğaza ulaşır mı, ulaşırsa oruç bozulur mu? İşte cevabı...

Tavada biftek nasıl pişirilir?

Tavada biftek nasıl yapılır? Malzemeler nelerdir? İşte tavada bifteğin yapım aşamaları...

Burun spreyi orucu bozar mı?

Ramazan ayında vatandaşlar orucu bozan durumları araştırmaya ağırlık verdi. Peki Burun spreyi orucu bozar mı? Vatandaşlar bazı durumlarda burun spreyi kullanmak zorunda kalabilirler. İşte burun spreyi ve oruç hakkında bilinmesi gerekenler...

Lazanya nasıl yapılır?

Yapımı biraz zahmetli olsa da tadıyla ve görüntüsüyle iştahları kabartan lazanya yemeği ramazan ayında da sık aranan tarifler arasında yer alıyor. Peki Lazanya nasıl yapılır?

En Çok Okunan Haberler