'Kabul olmayacak duaya âmin denmez' demek günah mı?

Güncelleme: 21.10.2019 10:09

Çok eskiden beri dillere pelesenk olmuş ve çok kullanılan biz söylemdir, hepimiz duymuşuzdur 'Kabul olmayacak duaya âmin denmez' lafını. İnsanlar acziyeti gereği Allah'a muhtaciyetine binaen dua ederler, Dualar Allah ile kul arasındaki köprüdür. Peki 'Kabul olmayacak duaya âmin denmez' demek günah mı? İşte cevabı

Çok eskiden beri dillere pelesenk olmuş ve çok kullanılan biz söylemdir, hepimiz duymuşuzdur  'Kabul olmayacak duaya âmin denmez' lafını. İnsanlar acziyeti gereği Allah'a muhtaciyetine binaen dua ederler, Dualar Allah ile kul arasındaki köprüdür. Peki 'Kabul olmayacak duaya âmin denmez' demek günah mı? İşte cevabı

Önce kabul olmayacak dua olur mu, olmaz mı ona bakalım! Mesela, (Ya Rabbi, beni peygamber yap) demek kabul olmayacak bir duadır. Böyle dua etmek Allahü teâlânın emrine aykırıdır ve böyle duaya âmin denmez.

Ayrıca Allahü teâlânın âdetine zıt olan dualara da âmin denmez. Mesela, (Beni öldürme, beni melek yap, beni kadın yap) demek böyledir. Ayrıca ibadet yapmadan Cennete girmek için dua etmek de günahtır. (İslam Ahlakı)

Demek ki kabul olmayacak ve âmin denmeyecek dualar vardır. Bu bakımdan, (Kabul olmayacak duaya âmin denmez) demek küfrü gerektirmez. Fakat böyle sözler söylememek iyi olur.

İLGİLİ HABERLER

>>YASİN SURESİ
>>NAZAR DUASI
>>FETİH SURESİ
>>MERYEM SURESİ
>>VAKIA SURESİ
>>İSMİ AZAM DUASI
>>TAHA SURESİ
>>LEV ENZELNA
>>HAŞR SURESİ
>>FELAK NAS SURELERİ

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni bölümde neler olacak?

Çukur 3. Sezon 9. Bölüm fragmanı yayınlandı mı?

İcra müdürlüğü sınavı ne zaman?

Elmalı kurabiye nasıl yapılır?
James Le Mesurier kimdir?

Hac kurası ne zaman çekilecek?

Yasin süresinde geçen 'Kün Fe Yekün' ne demektir?

Şerbetli badem tatlısı nasıl yapılır?