Kanlı ay tutulması neden olur?

Güncelleme: 12.07.2019 14:56

Kanlı ay tutulması nedir? Kanlı ay tutulması neden olur? Kanlı ay tutulması nasıl gerçekleşir? İşte kanlı ay tutulması hakkında bilmeniz gerekenler...

Kanlı ay tutulması nedir? Kanlı ay tutulması neden olur? Kanlı ay tutulması nasıl gerçekleşir? İşte kanlı ay tutulması hakkında bilmeniz gerekenler...

Kanlı Ay Tutulması Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür.

Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir.

Ay'ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar.

Kanlı Ay Tutulması nasıl gerçekleşir?

Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Kanlı Ay Tutulması sırasında Dünya, Ay ve Güneş'in arasında kalır ve Güneş'ten Ay'a giden ışığı keser. Böylece Ay, Dünya'nın gölgesi tarafından örtülür. Fakat bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır.

Ay'ın yüzeyine ulaşan Güneş ışığı geniş yayılarak Ay'a kırmızı bir görüntü verir. Böylece Kanlı Ay Tutulması oluşur.

Havanın kirlilik oranı ve bulutlar, Ay'ın renginde etkili olabilir.

Örneğin Hawaii'deki yanardağ patlaması gibi volkanik bir hareketin hemen ardından yaşanan Ay Tutulması, Ay'ın daha koyu renkle görünmesine sebep olabilir.

Güneş Sistemi'nde doğal uydusu bulunan gezegenler olsa da, Ay Tutulması fenomeni yalnızca Dünya'da gerçekleşir. Çünkü Dünya'nın gölgesi, Ay'ı tamamen karanlık bırakacak kadar büyüktür.

 

Aşırı uyku isteği nazar belirtisi midir?

Çikolatanın zararları nelerdir?

Doyduktan sonra yemek haram mı?

Bekçilik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak?
BTK kaç tane bilişim uzman yardımcısı alacak?

Hz. Nuh'un (a.s) okuduğu yardım duası

VGM burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Kırmızı biberin inanılmaz faydaları