Kanserin 3 kesin belirtisi

Güncelleme: 02.07.2020 12:38

Kronik hastalıklarda başı çeken kanserde erken teşhis hayati önem taşıyor. Doğru tedavi uygulandığında büyük oranda tedavi edilebilen kanserin belirtileri araştırdık. İşte kanserin 3 kesin belirtisi...

Kronik hastalıklarda başı çeken kanserde erken teşhis hayati önem taşıyor. Doğru tedavi uygulandığında büyük oranda tedavi edilebilen kanserin belirtileri araştırdık. İşte kanserin 3 kesin belirtisi...

Kanser kelimesini her geçen gün daha fazla duyar hale geldik. Öyle ki kanser neredeyse kronik hastalıklar listesinde yerini almaya başladı. Bu nedenle kanserle birlikte yaşamayı kabullenmeli ve öğrenmeliyiz.

Erken teşhis ve doğru tedavi sayesinde birçok kanser türü başarıyla tedavi edilebiliyor. Erken teşhis için de mutlaka vücudumuzda oluşan bir takım farklılıkları fark edip, takip etmek çok önemli.

KANSERİN EN ÖNEMLİ 3 BELİRTİSİ

Kanserlerin bir takım belirtileri vardır. Bu belirtiler dikkate alındığında erken teşhis şansı artıyor. Ancak bu belirtiler sadece kansere özgü olmayıp farklı hastalıkların işareti de olabiliyor. Bu nedenle kendinizde bir farklılık gördüğünüzde hemen kanser teşhisi koymayın.  Ancak durumu ihmal de etmeyin.

KANAMA YAŞANABİLİYOR

Tükürüldüğünde veya balgamda kan gelmesi durumu bir akciğer kanserinden dolayı olabileceği gibi bu durum üst hava yollarının kanserinden de kaynaklanabiliyor. Ancak unutmayın bu kanamalara yol açabilecek kanser dışında çok sayıda neden de bulunuyor.

Örneğin boğazda tahriş, diş eti hastalıkları, akciğer enfeksiyonları ya da mide kanamalarında da kanama yaşanabiliyor. Ağzından kan gelenlerin mutlaka göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmeleri gerekiyor.

Makattan kan kaybı kolon kanserinin işaretlerinden biri olabiliyor. Bu tip bir sorununuz olduğunda mutlaka gastroenteroloji uzmanına görünmelisiniz.

İdrarda kan gelmesi böbrek, mesane ve diğer idrar yolları kanserlerinin belirtileri arasında yer alıyor. Ancak doğru teşhisin üroloji uzmanı tarafından konulması gerekiyor.
Vajinal kanama rahim veya rahim ağzı kanseri vajinal kanamaya neden olabiliyor. Vajinal kanaması olanların mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmaları gerekiyor.

AĞRI BELİRTİSİ

Vücudun en sık verdiği uyarılardan biri olan ağrı, birçok nedenden oluşabiliyor. Bu nedenlerden biri de kanser. Örneğin omuz veya göğüs ağrısı akciğer kanserinin belirtisi olabiliyor. Bu şikayeti olanların göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmaları gerekiyor.
Karın ağrısına son zamanlarda oluşmuş ve eşlik eden iştahsızlık, kilo kaybı varsa pankreas, safra yolları, mide, bağırsak gibi gastrointestinal sistem kanserlerinin ön belirtileri arasında yer alıyor. Bu durumda da mutlaka gastroenteroloji uzmanına başvurulması şart.

ŞİŞLİK GÖSTERGESİ

Vücutta oluşan bazı şişlikler de kanserin önemli belirtilerinin arasında yer alıyor. Kemiklerde veya yumuşak dokuda gelişen tümörler kendilerini şişlikle gösteriyor. Bu tür şikayetlerde ortopedi uzmanına gidilmesi gerekiyor.
Boyun, koltuk altı ve kasıklarda lenf bezlerinin şişmesi lenfoma nedenli olabiliyor. Kanser veya lenfoma nedenli lenf bezi büyümeleri genellikle ağrısız oluyor, şişlik bir tarafa tutunuyor ve hareket ettirmekte zorlanılıyor. Bu durumda Onkoloji veya Hematoloji Bölümüne başvurulması gerekiyor.

PANİK OLMAYIN AMA İHMAL DE ETMEYİN

Bu şikayetleri yaşadığınız zaman yapacağınız ilk şey sakin olmak ve ilgili uzmana başvurmak. Hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü bu belirtiler kanser dışı nedenlerle de gelişebiliyor.  Ancak şikayetler kanser nedenli olsa da ne kadar erken teşhis konulur ve tedaviye başlanırsa tedavi başarısı da o düzeyde artıyor.

KANSER DE ARTIYOR İYİLEŞME ORANLARI DA

Son yıllarda kanserin görülme oranlarında artış yaşandı. Taramaların daha fazla yapılması ve teknolojinin ilerlemesi bu artışın önemli sebepleri arasında. Ancak hiç kuşkusuz hareketsiz yaşam, çevre kirliliği, stresli hayat, işlenmiş gıdaların daha fazla tüketilmesi ve obezite gibi nedenler de kanserin görünme oranını artıran etkenler arasında yer alıyor. Her ne kadar kanser rakamlarında artış yaşansa da tedavideki ilerlemeler ve erken teşhis sayesinde iyileşme oranlarında artış yaşanıyor.

Egzama neden olur, nasıl geçer?

Baş ağrısına ne iyi gelir?

İslam'da içki içmek neden haramdır?

Pazı sarması nasıl yapılır?

Müminun suresi, Müminun suresinin okunuşu ve anlamı

Araf suresinin faziletleri ve faydaları

Egzama neden olur, nasıl geçer?
Baş ağrısına ne iyi gelir?
İslam'da içki içmek neden haramdır?
Pazı sarması nasıl yapılır?
Müminun suresi, Müminun suresinin okunuşu ve anlamı
Araf suresinin faziletleri ve faydaları
Araf suresinin nüzul sebebi...
Araf suresinin okunuşu nasıldır?
Kötü ve korkunç rüya görünce okunacak dualar...
Kalın bağırsak kanseri belirtileri...
Un kurabiyesi nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Aliyy zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(29.07.2020)
Dolar ne kadar? 29.07.2020
Bebeklerde ağız yarası nasıl geçer?