Karadut pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir?

Güncelleme: 17.10.2019 16:10

Karadutun sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Aynı şekilde karadut pekmezinin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Peki Karadut pekmez hangi hastalıklara iyi gelir? İşte cevabı...

Karadutun sağlık açısından birçok faydası  bulunuyor. Aynı şekilde karadut pekmezinin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Peki Karadut pekmez hangi hastalıklara iyi gelir? İşte cevabı...

Karadutta şeker, organik asitler, müsilaj, tanen, boya maddesi, pektin ve C vitamini bulunduğunu, pekmez, hoşaf ve reçelinin kalp zayıflığının tedavisinde, mide ve bağırsak hastalığının tedavisinde son derece faydalı. Bu meyvenin sağlık açısından birçok faydası vardır. Guatr hastalığına iyi gelir, siyah dut aynı zamanda kan yapar. Böbreklerin yağını besler, boğaz şişkinliğine, çiçek ve kızamık hastalıklarına şifalı gelir. Mideyi ve bağırsakları güçlendirir, idrarı söktürücü etki yapar. Siyah dut sıvı ile yapılan gargara ağız içi iltihaplarına, diş eti iltihaplarına, diş eti şişmesine, bademcik iltihaplarına ve boğaz ağrılarına da iyi gelir. Soğuk algınlığından kaynaklanan boğaz ağrılarına çok fayda verir.

Beyaz dut meyvesinin ise karaciğeri kuvvetlendirip mide ve bağırsakları çalıştırıyor, idrar söktürücü etkisi de bulunuyor. Beyaz dutun yaprağı kaynatılıp içilirse ateşi düşürür, böbrek yağını eritir. Beyaz ve karadut meyvesi vücudu kuvvetlendirir, iştah açar, kan yapar. Karadut meyvesi ve şurubu ağız ve boğaz iltihaplarına çok iyi gelir. Şeker hastalığına karşı karadut yaprağı kaynatılıp içilmeye devam edilmelidir. Sonuç olarak sağlık için dut pekmezi çok faydalıdır.

Anemi hastalığına iyi gelen yiyeceklerden birisidir. Üzüm pekmezinde olduğu gibi kansızlık çeken kişilere yardımcı olur, kan yapar. Mide rahatsızlıklarının önüne geçerek mideyi rahatlatır. Ülser ve gastrit şikayeti bulunan insanlar özellikle dut pekmezi tüketmelidir. Solunum yollarına iyi gelerek astım ve bronşitin tedavisinde etkilidir.

Kış aylarında vücudun direncini artırarak soğuğa karşı korur. Spor öncesi tüketildiğinde enerji verir. Büyüme çağındaki çocukların beyin gelişimini destekler. Suyla seyreltildikten sonra gargara olarak kullanmak, ağız ve boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu engeller. Özellikle çocuklarda çokça rastlanan pamukçuk hastalığına iyi gelir.

İsm-i A'zâm ne demek? İsmi Azam ne demek?

Çocuklara Allah'ın isimleri verilebilir mi?

Nazar boncuğu takmak caiz midir?

Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?
Dul maaşı ne kadar sürede bağlanır?

Hilal Kaplan kimdir?

Peygamber Efendimiz hangi meslekleri yapmıştır?

Sureyi yanlış okumak namazı bozar mı?