Keçiboynuzu tozu nasıl tüketilir?

Güncelleme: 24.08.2019 11:54

Eski zamanlardan beri kullanılan keçiboynuzu tozu hem sağlıklı hem de aromatik tat olarak elverişli. Hamur işlerinde şeker ve kakao yerine rahatlıkla kullanılabilen keçiboynuzu tozunun faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar Sağlıklı hamur işleri için keçiboynuzu tozu kullanımı arttırılması gerektiğini söylüyor. Bu yazımızda keçiboynuz tozunun nasıl kullanılması gerektiğini bulabilirsiniz. İşte keçiboynuzu tozu kullanımı...

Eski zamanlardan beri kullanılan keçiboynuzu tozu hem sağlıklı hem de aromatik tat olarak elverişli. Hamur işlerinde şeker ve kakao yerine rahatlıkla kullanılabilen keçiboynuzu tozunun faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar Sağlıklı hamur işleri için keçiboynuzu tozu kullanımı arttırılması gerektiğini söylüyor. Bu yazımızda keçiboynuz tozunun nasıl kullanılması gerektiğini bulabilirsiniz. İşte keçiboynuzu tozu kullanımı...

Keçiboynuzu tozu faydaları ve kullanım alanları oldukça geniştir. Eski zamanlardan beri var olan keçiboynuzu tozu yemeklere lezzet ve aroma vermek için de kullanılmaktadır. Kakao veya çikolata tozu yerine kullanılabilen keçiboynuzu tozu şifa almak amacıyla da tercih edilen ürünler arasındadır. Pastalar ve hamur işleri için ideal bir ürün olmasıyla öne çıkan keçiboynuzu tozu kek yapımında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu toz doğru bir kullanımda inanılmaz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Şeker kullanmak istemeyenlerin tercih edeceği bir ürün olmasıyla dikkatleri üzerine çeken keçiboynuzu tozunun kullanıldığı hamur işleri doğal bir tatlandırıcıyla yapılmış ürünler olacaktır. Kilo kontrolü yapmak isteyenlerin tercih edeceği bu ürün, şekerle aynı etkiyi vermektedir. Kişisel damak zevkine bağlı olarak tüketilebilecek olan keçiboynuzu tozunu suya karıştırarak da içebilirsiniz. Keçiboynuzu tozu süte katılır mı? diye merak edenler için, bu ürünün rahatlıkla süte karıştırılabildiğini söyleyebiliriz.

Keçiboynuzundan elde edilen keçi boynuzu tozu farklı kullanım alanlarına sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Hem gıda endüstrisinde hem de şifa amaçlı kullanılan bu tozun insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu bakımdan özellikle çocuklarda kullanımı yaygındır. Keçiboynuzu öğütülmeden tüketimi zor bir besin olmakla birlikte toz haline getirildiğinde çeşitli gıdalara veya direkt suya karıştırılabilir. Çocuklarda ishali kesmek için kullanılabilen bu toz bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye de sahiptir.


Keçiboynuzu Tozu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keçiboynuzu tozu en çok sindirim sistemine iyi gelmektedir. Sindirimi kolaylaştıran bu toz, sindirimi dengeleyerek ishal problemini ortadan kaldırır.

Keçiboynuzu tozunun alerji oluşumlarını ve çeşitli virüsleri engellediği düşünülmektedir. İçerisinde yer alan gallik asit vücudun içerisindeki bakteri ve virüslerin tedavisinde antiseptik bir etki sağlamaktadır.

Fosfor, Kalsiyum ve E-vitamini ihtiyacını karşılamada oldukça etkindir.

Gün içerisinde tüketilen fazla kahveyi engelleyebilmek için keçiboynuzu tozu tüketilebilir.

Keçiboynuzu tozu tüketildiği zaman kafein ihtiyacını azaltmaktadır.

Keçiboynuzu tozu kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Bağırsak enfeksiyonları esnasında ortaya çıkan ve çoğunlukla ağrılı ve ateşli olan ishalin kesilmesi için keçiboynuzu tozu kullanılmaktadır.

Karaciğeri korumaya yardımcıdır. Son yapılan araştırmalar keçiboynuzu tozunun karaciğere iyi geldiğini doğrulamaktadır.

Keçiboynuzu tozu cinsellik için de kullanılan bir üründür. Tozun cinsel gücü arttırdığına inanılmaktadır. Keçiboynuzu tozu sperm sayısını da çoğaltmaktadır. Kakao alerjisi olanlar bu ürünü kakao yerine kullanabilir.

Doğal yoldan doping etkisi yaratmaktadır.

Şeker yerine kullanılabilen bu ürün daha düşük bir kaloriye sahip olmasıyla obezite kontrolü konusunda fayda sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu tozu neye yarar? sorusu bu tozu kullanmak isteyenlerin en merak ettikleri sorulardan bir tanesidir. Keçiboynuzu tozu hem yemeklerde kullanılan hem de şifa kaynağı olan ürünlerden bir tanesidir. Yemeklerde kakao ve şeker yerine kullanılabilen keçiboynuzu tozu tatlandırıcı özelliğe sahiptir. Keçiboynuzu tozu faydaları bakımından özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler için idealdir. Şeker yerine kullanılmasının yanında, enerji veren yapısı ve kafein ihtiyacını karşılamasıyla tercih edilen ürünler arasındadır. Özellikle hamur işlerinde doğal bir tatlandırıcı olmasıyla tercih edilmektedir. Keçiboynuzu tozu maskesi yapılarak cildinde bu faydalı üründen beslenmesi sağlanabilir.

Keçiboynuzu tüketim önerileri:

Keçiboynuzu tozu kakao ve çikolatanın kullanıldığı tüm ürünlerde kullanılabilir.
Tatlandırıcı etkisi bulunması sebebiyle şeker yerine de tüketilebilir.

Keçiboynuzu tozunu çeşitli aromalar katarak sıvı şekilde tüketebilirsiniz.
Hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilen bu toz sağlıklı olması bakımından çeşitli hastalıkların tedavisinde de kuru olarak yutularak veya suyla alınabilir.

Keçiboynuzu tozunun kullanımı abartılmamalıdır. Kalori değeri bakımından şekerden düşük olsa da keçiboynuzunun yüksek bir besin değeri bulunmaktadır. Bu nedenle kullanım alanına göre ne kadar kullanılması gerektiği satın alınan aktara sorulmalıdır.


Keçiboynuzu tozu sütle içilir mi? sorusu bu tozu kullanmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan birisidir. Keçiboynuzu tozu ve süt bir arada rahatlıkla kullanılabilir.

Keçiboynuzu Tozu Boy Uzatır Mı?

Keçiboynuzu tozunun boy uzattığı düşünülmektedir. Boyun uzayabilmesi için uzmanlar tarafından belirtilen yaşlar söz konusudur. Genel itibariyle boyun uzayabilmesi 16 yaşına kadar mümkündür. Ancak bazı durumlarda bu 20 yaşına kadar sürebilmektedir. Keçiboynuzu tozunun bu aralıklarda kullanılması halinde boyda bir uzama meydana gelebilir. Bunun için keçiboynuzu tozu kürü hazırlanmaktadır. Keçiboynuzu tozu yararları incelendiğinde bunlardan birisi de boy uzaması olarak sayılabilir.

Keçiboynuzu Tozu Nasıl Yapılır?

Keçiboynuzu tozunun yapılışı tamamıyla doğal yöntemlerledir. Peki, keçiboynuzu tozu evde nasıl yapılır? Bazı aletleri temin etmeniz gerekeceği için keçiboynuzu tozunu evde yapabilmeniz oldukça zordur. Bu tozu temin etmenin en güvenilir yöntemi, bildiğiniz bir yerden satın almaktır.

Keçiboynuzu tozunun orijinal olup olmadığını içerisinde talaş gibi kırıntıların olmasından anlayabilirsiniz. Sert olan keçiboynuzu, çekirdekleriyle birlikte çekilerek toz haline getirilir. İçerisindeki talaş kırıntıları bu çekirdekler sebebiyledir. Keçiboynuzunun toz haline getirilme işlemi için öncelikle keçi boynuzları kurutulur ve sırasıyla: dövme, öğütme, kavurma işlemlerinden geçirilir.

Keçiboynuzu Tozu Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Keçiboynuzu tozu faydaları ve kullanımı açısından besin değeri yüksek gıdalardan birisidir. Toz karbonhidrat ve mineraller bakımından zengin bir üründür. Önemli bir antioksidan olmasıyla vücudun hastalıklarla mücadelesinde önemli bir rol oynamaktadır.

10 gram yani bir çorba kaşığı keçiboynuzu tozu kalorisi 22 kilo kaloridir. 1 çorba kaşığı keçiboynuzu tozunda: 0.29 demir, 8.89 karbonhidrat, 0,02 C vitamini, 0,47 protein, 1,4 A vitamini, 0,07 yağ, 34,8 kalsiyum, 3,98 lif, 82,7 potasyum, 3,5 sodyum bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Kilo Aldırır Mı?

Keçiboynuzu tozu, şekerden daha düşük kalorili bir ürün olsa da besin değeri bakımından yüksektir. Bu nedenle keçiboynuzu tozu kilo almak isteyenlerin de tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Keçiboynuzu tozu zararları incelendiğinde kilo almak bunların başında gelmektedir.

Peki, keçiboynuzu tozu zayıflatır mı?

Kilosu yüksek olan kişilerde şeker ve çikolata gibi yüksek kalorili besinlerin yerine kullanılabilen keçiboynuzu tozunun zayıflatma özelliği bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Bebeklere Verilir Mi?

Keçiboynuzu tozu besin değerleri bakımından zengin olması sebebiyle çocuklar için oldukça faydalıdır. Ancak 0 ile 3 yaş arasında olan çocuklara verilmemesi tavsiye edilmektedir. Özellikle çocuklarda yaşanan ishal sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Keçiboynuzu tozu İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler tarafından da sıklıkla tavsiye edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Keçiboynuzu Tozu Kansızlığa İyi Gelir Mi?

Keçiboynuzu tozunun kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Peki, keçiboynuzu tozu iştah açar mı? Zayıf olanlar ve kilo almak isteyenler iştahlarının açılması için rahatlıkla keçiboynuzu tozu kullanabilirler. Keçiboynuzu tozu çayı tüketebilecekleri gibi keçiboynuzu tozu yoğurt içerisine karıştırılarak da tüketilebilir.

İhsan sahibi olan El Latif Esmaül Hüsnası faziletleri

Ayetel Kürsi Arapça okunuşu

Nas suresi Arapça okunuşu

Fetih suresi Arapça okunuşu
Yasin suresi Arapça okunuşu

Felak suresi Arapça okunuşu

Vakıa suresi Arapça okunuşu

Oku, yaradan Rabbinin adıyla...