Kolesterol nasıl tedavi edilir?

Güncelleme: 25.06.2019 15:10

Damar sertliğine neden olan ''Kolestrol'' kalp ve beyin için hayati önem taşıyor. Kolesterol nedir? Kolesterol kaç olmalı? Kolesterol nasıl tedavi edilir? Kolestrol eksikliği nedir? İşte cevaplar

Damar sertliğine neden olan ''Kolestrol'' kalp ve beyin için hayati önem taşıyor. Kolesterol nedir? Kolesterol kaç olmalı? Kolesterol nasıl tedavi edilir? Kolestrol eksikliği nedir? İşte cevaplar

Kolesterol vücut için sinsi bir tehlikedir çünkü damar sertliğini yaratan en önemli nedenlerden biridir. Bu da, kalp ve beyin damarlarında tahribata sebep olur. Kolesterol aynı zamanda yaşam için vazgeçilmez bir yapı taşıdır ve vücut için gereklidir.

Kolesterol eksikliği; vücuttaki hormonların yapımı için gerekli olduğundan eksikliğinde pek çok fonksiyon bozukluğu oluşur. Eksikliği, çocuklarda gelişim bozukluğuna neden olur. Doğru olan, sağlıklı bir yaşam için kolesterol seviyesinin kabul edilebilir sınırlarda tutulmasıdır.

Hastaların yanıt aradığı en önemli soru, kolesterol seviyesinin normal sınırlarda tutulması için ilaç kullanımın gerekli olup olmadığıdır. Çünkü ilaç kullanımındaki en önemli yanlış, kolesterolü normal sınırlarda olanların da ‘ilaç tedavisi kapsamına’ alınmasıdır. Çünkü kolesterol ilaçlarının uzun süreli kullanımı şayet gerekli değilse, kişiye fayda yerine zarar vermektedir.

KOLESTEROL KAÇ OLMALIDIR?

Kolesterol değerlerinin kabul edilebilir ölçülerde olması kişinin özelliğine göre değişmektedir. Kişiye, kendisi için normal olan seviyelerin söylenmesi gerekir. Kalp hastalığı kanıtlanmış kişilerde, kötü huylu kolesterol (LDL) değeri 100’ün altında olmalıdır. Kalp hastalığı olmayan ancak yüksek risk faktörleri olan kişilerde de LDL değerinin 100 olması hedeflenir. Ancak kalp hastalığı olmadığı gibi risk faktörleri de bulunmayan kişilerde LDL değerini 130’un altına indirmek gerekli değildir. Kolesterolün; total kolesterol, iyi huylu kolesterol (HDL),LDL ve alt grupları vardır. Bunların seviyeleri ve birbirlerine oranı hastalık gelişmesinde belirleyicidir. En önemli damar sertliği nedeni, HDL’nin düşük olması LDL’nin yüksek olmasıdır. Pek çok parametre içinden en sık söz edilen parametre, LDL seviyesidir. Her kişinin kendine özgü olarak kolesterol seviyeleri değerlendirilmelidir. Kişinin total kolesterolü yüksek ancak HDL’si de yüksekse, LDL yüksekliği için tedavi gerekmeyebilir.

KOLESTEROL İLAÇLA TEDAVİSİ EDİLİR Mİ?

Yeterli diyete ve egzersize rağmen kan yağlarında hedeflenen değerlere çoğu zaman ulaşılamamaktadır. Bu durumda doktor hastaya ilaç ile tedavi önerebilir. Ancak burada yanlış olan, kolesterolün normal kabul edilebilir sınırlarda olan kişilerin de ilaç kullanmasıdır. Çünkü kalp krizi geçiren her hastanın kolesterolü yüksek değildir. Kolesterolleri son derece normal olan ancak başka nedenlerden dolayı kalp krizi geçiren kişilerin kolesterol düşürücü ‘statin grubu ilaçları’ kullanmaları gerekmemektedir.

KOLESTEROL SEVİYESİNİ DÜŞÜREN BESİNLER NELERDİR?

İnsanlar fiziksel olarak her zamankinden daha az aktif ve daha sağlıksız besleniyor. Bu yerleşik yaşam tarzı kombinasyonu yüksek kolesterol, kalp hastalıkları ve inme riskine sebep oluyor. İyi haber ise yüksek kolesterolün düzgün beslenme ve egzersiz ile önlenebilir olması. İşte sağlıklı bir kalp için beslenmenize eklemeniz gereken besinler:

- Balık yağı
- Kuruyemiş
- Yulaf ezmesi ve lifli gıdalar
- Avokado
- Zeytinyağı
- Portakal
- Lahana
- Nar
- Yeşil çay

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni bölümde neler olacak?

Çukur 3. Sezon 9. Bölüm fragmanı yayınlandı mı?

İcra müdürlüğü sınavı ne zaman?

Elmalı kurabiye nasıl yapılır?
James Le Mesurier kimdir?

Hac kurası ne zaman çekilecek?

Yasin süresinde geçen 'Kün Fe Yekün' ne demektir?

Şerbetli badem tatlısı nasıl yapılır?