Kulak çınlaması nedir, neden olur, nasıl geçer?

Güncelleme: 18.04.2019 14:06

Kulak çınlaması nedir, neden olur, nasıl geçer? Zaman zaman herkeste olabilen kulak çınlaması nedir? Halk arasında kulağı çınlayan kişinin arkasından konuşulduğunun işareti olan kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlaması nasıl geçer? İşte cevabı...

Kulak çınlaması nedir, neden olur, nasıl geçer? Zaman zaman herkeste olabilen kulak çınlaması nedir? Halk arasında kulağı çınlayan kişinin arkasından konuşulduğunun işareti olan kulak çınlaması neden olur? Kulak çınlaması nasıl geçer? İşte cevabı...

Her yaşta kendini gösterebilen kulak çınlamasının görülme sıklığının %15-20 olduğu ifade edilmektedir. Bireyin yaşam kalitesini ciddi oranda azaltan kulaklardaki çınlama; uğultu, gürültü, tıslama, ıslıklama vb gibi farklı şekillerdeki şikayetlerle de tanımlanabilir.

Bazen işitilen ses o kadar şiddetli olabilir ki kişinin günlük yaşam aktivitelerini etkileyerek harici seslere konsantrasyonunu ve işitme duyusunu da etkileyebilir. Kişilerde stres, yorgunluk, dikkat ve hafıza problemleri, uyku bozuklukları ve nihayetinde anksiyete ve depresyon belirtileri de görülebilir.

Çınlamayı genellikle kişi sadece kendi duyar. Eğer çınlamayı hekim de duyabiliyorsa çok nadir olarak görülen sebepler olarak damar hastalıkları, orta kulak kemiklerinin hastalıkları veya kas kasılmalarına bağlı olabileceği düşünülmelidir.

Gürültülü yerde yaşayanlar, ileri yaş, erkek ve kalp- damar hastalıkları olanlarda tinnitus görülme sıklığı daha fazladır.

Çınlamanın nedenleri nelerdir?

Çoğunlukla kesin bir sebep bulunamamakla birlikte Tinnitus yapan aşağıdaki nedenler araştırılmalıdır;

Yaşa bağlı: 60 yaş üzerinde sık.

Yüksek sese maruz kalma: Gürültü ile iç kulakta spiral şeklinde olan koklea adı verilen anatomik kısımdaki sese duyarlı hücrelerde hasar meydana gelir. Marangoz, pilot ,müzisyenler gibi meslek guruplarında sıklıkla karşılaşılır.

Dış kulak ve orta kulak yolunu etkileyen üst solunum yolu enfeksiyonu, kulak yolu tıkacı gibi etkenler kısa süreli ve geçici tinnitusa sebep olabilir.

Kulak kemiği hastalıkları (otoskleroz): Orta kulaktaki kulak kemikçiklerinin kireçlenmesidir. Aralıklı veya devamlı çınlama yapabilir.

Temporomandibuler eklem hastalıkları: Çene hareketini sağlayan bu eklemi destekleyen kasların, bağların veya kıkırdakların hasarlanmasıdır.

Meniere hastalığı: İç kulak sıvısının (endolenfatik hidrops) basıncında yükselme olmasıdır. Tinnitusa başdönmesi ve işitme kaybı atakları eşlik eder.

Kafa travması/boyun travması: İç kulak işitme sinirini ve /veya beyin ile bağlantılı yolları etkileyerek tinnitus sebebi olabilir.

Akustik Nöroma /Vestibuler schwannoma: İyi huylu bir tümör olmakla birlikte işitme sinirini etkileyerek genellikle tek taraflı tinnitusa sebep olur. Erken tanı önemlidir ki kitle büyüyerek başağrsı, başdönmesi ve denge kaybına sebep olabilir.

Östaki borusunuın fonksiyon bozukluğu: Östaki borusu, burun ve boğaz ile orta kulağı birbirine bağlayan bir boru şeklindeki yapıdır. Enfeksiyon, kilo kaybı, gebelik, radyoterapi (ışın tedavisi) gibi durumlarda etkilenerek tinnitus sebebi olabilir.

Ateroskleroz: Özellikle ileri yaş, hiperlipidemi nedeniyle orta-iç kulak damar yapısında bozulma olur. Genellikle iki taraflı tinnitus sebebidir.

Hipertansiyon: Yüksek tansiyon seviyeleri ve ayrıca stres, alkol, kafein, nikotin gibi etkenler de tansiyon değişikliği ile tinnitusa sebep olabilir.

İlaçlar: Bazı antibiyotikler, naproksen ve ıbubrofen gibi ağrı kesiciler, antineoplastikler, diüretikler, kinin türevi ilaçlar, bazı antidepresanlar gibi ilaçlar kullanıldıkları dönemlerde tinnitus sebebi olabilir.

Tanı:

Altta yatan tıbbi durumu belirlemek için detaylı muayene yapılmalıdır.

Anamnez ve Nörolojik Muayene

Odyolojik değerlendirme ile kulak hastalıkları ve işitme testi değerlendirmesi

Sebebe yönelik kan testleri

Öncellikle allta yatan bir sebep varsa o hastalığın tedavi edilmesi gereklidir.

İlaçlar ile tamamen geçmese de semptomları baskılayan ilaçlar kullanılabilir.

Kulak yolunda tıkaç vs varsa dış kulak yolu temizliği yapılmalıdır.

Kafein, kola, kahve, çay, enerji içecekleri, sigara, alkol, asprin kullanımı gibi olası tetkleyicilerden uzaklaşılmalıdır.

Trisiklik Antidepresan (Amitriptilin ) ve Anksiyolitikler en sık kullanılan ilaçlardandır.

Ayrıca destekleyici tedavi olarak Gingko-Biloba, B vitamini, Çinko, Magnesyum kullanılabilir.

Varsa beraberinde Ateroskleroz tedavisi yapılmalıdır.

Akupuntur ve Bilişsel tedavi dirençli vakalarda önerilebilir.

Ortamda dinlendirici, volümü düşük müzik sesinin varlığı veya beyaz gürültü makineleri denen yağmur sesi, deniz dalgası sesi gibi sesleri çıkararan cihazlar ile rahatsız edici olmayan sesler tinnitusun algılanmasını azaltabilir.

Gerekirse işitme kaybı ile giden hastalıklarda işitme cihazı önerilebilir.

Maskeleme cihazı: İşitme cihazı gibi kulağa takılarak sürekli düşük seviyede beyaz gürültü çıkaran cihazlar kulanılabilir.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Boğulmakta olan yavrusunun böyle kurtardı

Bu bir vahşet! İnsanlığın geldiği son nokta

Yılda yaklaşık 80 milyon köpekbalığı, çorba yapılmak ve cinsel gücü arttırdığı inancıyla yüzgeçleri kesildikten sonra o halde okyanusa geri bırakılıyor. Köpekbalığı bu vaziyette ölümü bekliyor! İnsan, dünyanın başına gelmiş en büyük felakettir.

Bugün yaşananları özetlemiş! '5 yılda 7 ülkeyi devireceğiz'

NATO eski başkomutanı Wesley Clark âdeta bugün yaşananları özetlemiş: "5 yılda 7 ülkeyi devireceğiz. Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Somali, Sudan, İran... "

Rusya'dan S-400 açıklaması
Pistte korku dolu anlar!
İlan - Mirasımız Derneği
Yeni askerlik sisteminin tüm detayları belli oldu
İlan İHH
S-400 eğitimleri başladı
ABD menşeli ürünlerde vergi indirimi
8 ilde dolandırıcılık operasyonu!
İHH'ya yetim duası
Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye
Kazanan Yıldırım olacak
BM'ye çağrı! Bu zulüm bitsin
Akşener'e ülke emanet edilmez
Duruşumuz değişmez
Sağlık Bakanlığı bunu yapmamalıydı

Yedek astsubay maaşları ne kadar olacak?

Yedek astsubay maaşları ne kadar olacak? Şartlar neler? Kimler yedek subay olabilir? Yedek subayların hakları ne olacak? Detaylar haberimizde.

Bebekler için doğal diş kaşıyıcı tarifi...

Bebekler için doğal diş kaşıyıcı tarifi...Bebeklerin diş çıkarma dönemleri hem bebek için hem ebeveynler için oldukça zor geçiyor. İşinizi kolaylaştırmayacak ama daha güvende hissettirecek bir diş kaşıyıcı yapmak ister misiniz? Sizi için evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir diş kaşıyıcı tarifi hazırladık. İşte bebekler için doğal diş kaşıyıcı...

Arife günü ne zaman?

Rahmet ve mağfiret ayı ramaza-ı Şerif'te sona doğru yaklaşırken Mü'minlerin kalbinde bir hüzün ama bayrama doğru da yaklaştığımız için bir sevinç var. İnsanlar ''arefe günü'' nün hangi güne geldiğini merak ediyor. Bayram tatili ne zaman? Arife günü ne zaman?

Adalet Bakanlığı merkezine kaç personel alınacak?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan bakanlık merkezine personel alımı için sosyal medya üzerinden personel alınacağını duyurdu. Heberi duyan ve bu imkandan faydalanmak isteyen vatandaşlar konu ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyor. Bakanlık merkezine kaç personel alınacak? Hangi kademelere personel alınacak? İşte detaylar...

21 Mayıs 2019 Pazartesi reyting sonuçları

Pazartesi günü Tv'lerde yayınlanan yapımların izlenme oranları belirlendi. ''Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz'' dizisi ve ''Kadın'' arasında adeta reyting savaşları yaşandı ''Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz'' dizisi ve ''Kadın'' arasında ki mücadeleyi kim kazandı? 21 Mayıs 2019 Pazartesi gününe hangi yapım damga vurdu? Dizi hayranları izledikleri dizinin izlenme oranı merak ediyor. Sıralamayı görmek isteyenler internette 21 Mayıs 2019 reyting sonuçlarını araştırıyor. Reyting savaşlarını kim kazandı? '''Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz mı?'' ''Kadın mı?'' detaylar haberimizde...

En Çok Okunan Haberler