Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Güncelleme: 25.03.2019 14:22

Baharın gelmesiyle tezgahlarda yerini alan kuşkonmaz içerdiği vitaminler sayesinde bir çok hastalığa iyi geliyor. Sürgünler, kök, gövde ve sapları ile popüler bir bahar zamanı sebzesi olan kuşkonmaz sağlık için çok faydalıdır. kuşkonmazın faydalarını sizler için araştırdık. İşte kuşkonmazın faydaları...

Baharın gelmesiyle tezgahlarda yerini alan kuşkonmaz içerdiği vitaminler sayesinde bir çok hastalığa iyi geliyor. Sürgünler, kök, gövde ve sapları ile popüler bir bahar zamanı sebzesi olan kuşkonmaz sağlık için çok faydalıdır. kuşkonmazın faydalarını sizler için araştırdık. İşte kuşkonmazın faydaları...
 
Kuşkonmaz protein açısından zengin fakat kalori ve karbonhidrat bakımından düşük alkalin bir besindir. Aynı zamanda potasyum, folat, vitamin A, C, K ve B vitamini kompleksi açısından mükemmel bir kaynaktır. Diyet lifleri içeren kuşkonmaz niasin, fosfor ve çok düşük sodyum açısından da zengindir. En etkileyici tarafı ise kalsiyum ve magnezyum açısından en ideal sebze olarak bilinmesidir. 

Kuşkonmazın sağlığa olan faydaları

Kemik sağlığı için faydalıdır: Bir porsiyon kuşkonmaz K vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Kemikler için oldukça gerekli olan K vitamini, kuşkonmaz sayesinde günlük olarak temin edilebilmektedir. Bu durumda, kemiklerin onarılması, osteoporoz ve osteoartrit gibi kemik hastalıklarının önlenmesine etki edebilmektedir. K vitamini kalsiyumun emilmesi için protein sentezi için oldukça önemlidir.

Kanserden korur: Kansere karşı korunmak için kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler yüksek oranda folik asit içermektedir. Folat içeren gıdaları tüketmek folik asidi temin etmek için oldukça iyi bir seçenektir. Kuşkonmazdaki folat içeriği son derece doğal olduğu için faydaları çok daha fazladır.

Hamileler için faydalıdır: Folat aynı zamanda hamile kadınlar için zorunludur. Aslında, birçok doktor hamilelik sırasında folik asit takviyesini tavsiye etmektedir. Folat, fetal ve embriyonik sinir hücresi oluşumlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, aynı zamanda erken doğum gibi istenmeyen durumları engellemeye destek olabilmektedir.  

Güçlü bir antioksidandır: Kuşkonmaz tüm antioksidanların annesi olarak sayılan glutatyonu oldukça yüksek miktarlarda içermektedir. Glutatyon toksinler ve serbest radikalleri kendinde toplayarak dışarı atmaya yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, kuşkonmazdaki beta-karoten, selenyum, vitamin ve mineraller de antioksidan aktivite göstermektedir.

İltihaplanmalarla mücadele eder: Antioksidan içeriğine ek olarak kuşkonmaz aynı zamanda, asparanin A,  sarsasapogenin, protodioscin ve diosgenin açısından zengin olduğu için anti-inflamatuar özellikler sunmaktadır. Kronik inflamasyon tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle anti-inflamatuar gıdalar açısından zengin bir diyet bu sorunların gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. 

Diyabete iyi gelir: Kuşkonmaz vitamin B1, B2 ve B6 yüklü bir vitamin kaynağıdır. Ayrıca, lif açısından zengin bir sebze olan kuşkonmaz folik asit, niasin ve kolin gibi diğer B kompleks vitaminleri temin etmektedir. Tüm bunlar düzgün şeker ve nişasta için vücuda gerekli önemli besinlerdir. Bu nedenle, daha fazla kuşkonmaz yemek kan şekeri kontrolünü tutmak için iyi bir yoldur. Lif içeriği yüksek olduğu için tip 2 diyabet riskini de azaltabilmektedir. Her iki diyabet tipini de kontrol altında tutmak için diyet programlarına kuşkonmaz eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Kalbi korur: Kuşkonmaz ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. B vitaminleri açısından güçlü bir kaynak olduğu için kuşkonmaz homosistein ve amino grup asit düzenlemelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Böylece kalp hastalıklarını engellemede önemli bir faktör olmaktadır. Sahip olduğu çözünür lif oranı, kalp hastalığı olasılığını azaltmak için mükemmel bir seçenek olarak kabul edilmektedir. 

Sindirim sistemine destek olur: Kuşkonmaz lif açısından zengin olduğu için sindirim için faydalıdır. Müshil etkisine sahip olan bu sebze, kabızlığı tedavi etmek için etkilidir. İrritabl barsak sendromu tedavisi, düşük kötü kolesterol seviyeleri ve dengeli kan şekeri için yardımcı olabilmektedir. Kalın bağırsaktaki iyi bakterilerin hasar görmesini de engelleyen kuşkonmaz, sindirim sisteminin genel fiziksel ve zihinsel refahı için faydalıdır.

Enfeksiyonlarla savaşır: Kuşkonmaz en önemli faydalarından bazıları saplarında bulunan karotenler, zeaksantin, manganez ve lutein gibi antioksidanlarla ilgilidir. Bütün bu faydalı ekip vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmak için son derece önemlidir. Bu viral enfeksiyonlar ve ölümcül hastalıklardan korumak anlamına da gelmektedir. Vücudunuzun direnç gücünü artırmak için günlük olarak kuşkonmaz sapı tüketebilirsiniz.

Ruh sağlığına iyi gelir: Kuşkonmazdaki folat içeriği ile homosisteine etki ederek hem fiziksel hem de duygusal bir düzeyde vücuda yardımcı olmaktadır. Vücutta aşırı homosistein üretimi beyne giden kan ve diğer besin malzemelerini bloke ederek depresif eğilimlere neden olmaktadır. Bu da uyku ve iştah gibi önemli yaşamsal durumları etkilemektedir. 

Beyin fonksiyonlarını artırır: Bu lezzetli yiyecek beynin bilişsel gerilemesiyle mücadele edebilmektedir. Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi kuşkonmazda bilişsel bozukluğun önünü alabilecek B12 ve folat açısından iyi bir kaynaktır. Yapılan araştırmalara göre, düzenli kuşkonmaz tüketiminde zihinsel esneklik performansında artış gözlemlenmektedir.

Doğal bir idrar söktürücüdür: Kuşkonmaz doğal bir idrar söktürücüdür. Yüksek oranda amino grup asit içerdiği için vücuttan aşırı tuzun ve suyun atılmasını desteklemektedir. Vücuttaki yüksek ödem nedeniyle yüksek tansiyon ya da diğer kalp ile ilgili hastalıklardan muzdarip olan kişilerde özellikle yararlıdır. 

PMS belirtilerini hafifletir: Kuşkonmaz PMS belirtilerini azaltmada etkilidir. Birincisi, yukarıda belirtildiği gibi diüretik özellikleri genellikle aylık döneme kadar oluşan rahatsız edici şişkinliği gidermektedir. İkincisi, kuşkonmaz magnezyum içerir ve çeşitli çalışmalarda yüksek oranda magnezyumun yorgunluk, depresyon ve sinirlilik seviyelerini azaltmak için faydalı olduğu görülmüştür.

Böbrek taşını tedavi eder: Kuşkonmazın diüretik özellikleri gelişmekte olan böbrek taşı riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Buna ek olarak, kuşkonmaz zaten böbrek taşından muzdarip olan insanlarda böbrek taşını kırmak için etkili olabilmektedir. Tüm bu faydalar kuşkonmazın böbrek taşlarına neden olan oksalik asit kristallerini kırmak için sahip olduğu yetenekten gelmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Bir porsiyon kuşkonmaz lif ve protein açısından zengin olduğu için aşırı yeme alışkanlığını engelleyebilmektedir. Uzun süre tok hissetmeye etki eden kuşkonmaz,  sağlıksız atıştırmalardan sizi uzak tutmaktadır. Buna ek olarak, birçok kişi ızgara kuşkonmazın tadını oldukça sevmektedir. Üstelik bir fincan kuşkonmaz sadece 43 kaloridir. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kuşkonmaz doğada bulunan doğal bir rutin maddesi kaynağıdır. Böylece enerji verir ve birçok enfeksiyona karşı vücudu korumaktadır. Sahip olduğu vitamin C ile de bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve anemi oluşumunu önlemektedir.

Alzheimer hastalığını tedavi eder: Kuşkonmaz zengin bir vitamin K kaynağıdır. K vitamini sağlıklı kemik ve kemik oluşum aktivitesini destekler. Diğer yandan, nöronsal hasarı önlemek ve Alzheimer hastalığını tedavi etmek için günlük olarak kuşkonmaz tüketilmesi önerilmektedir.

Göz sağlığını destekler: A vitamini eksikliği loş ışıkta kötü görmeye yol açmaktadır. Kuşkonmaz ise A vitamini içerdiği için, göz sağlığınızı geliştirebilmektedir. 

Kuşkonmazın zararları

Gıda miktarlarında tüketildiğinde kuşkonmaz güvenlidir. Ancak, daha büyük tıbbi miktarda kullanıldığında, kuşkonmazın güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur.

Kuşkonmaz bir sebze olarak yendiğinde ya da cilde uygulandığında alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Hamilelik ve emzirme: Kuşkonmazı hamilelik sırasında tıbbi miktarlarda kullanmak güvenli değildir. Kuşkonmaz ekstreleri doğum kontrolü için kullanılmaktadır, bu yüzden hamilelik sırasında hormon dengelerine zarar verebilir. Emzirme döneminde tıbbi miktarlarda kuşkonmaz tüketiminin güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle güvenli tarafta kalmak için dikkatli olmakta fayda vardır.

Soğan, pırasa bitkilerine alerji: Kuşkonmaz soğan, pırasa, sarımsak ve frenk soğanı olmak üzere liliaceae ailesinin diğer üyelerine duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

 Öneriler

Taze kuşkonmaz sapları yemek için hazırladığında soğuk suyla iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Sonrasında doğrudan pişirebilirsiniz. Genelde kuşkonmaz saplarını için kısa bir pişirme süresi yeterli olmaktadır.

Kuşkonmaz saplarını çiğ olarak yiyebilirsiniz. Diğer yandan buğulama, sote, tavada pişirebilir ya da sebze, fasulye, tavuk ya da deniz ürünleri ile karıştırıp tüketebilirsiniz. 

Kuşkonmaz için önerilen minimum ve maksimum bir tüketim miktarı yoktur. Toksit bir sebze olmadığı için tüketimi güvenlidir. Kuşkonmazı diyetinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Ancak her gün tüketimi durumunda keskin kokulu ve sarı renkli idrara neden olabilmektedir. 

PANCARIN FAYDALARI NELERDİR?

Akdamar tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

40 yıllık savaşın acısı müzede sergileniyor

Kolombiya'da göstericiler ve polis arasında arbede

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Günün diğer manşetleri

Türk vatandaşı kimdir? Gazeteci Uğur Mumcu'dan dinleyin

Teknolojinin geldiği son nokta! 5G üzerinden kazı yaptı

Almanya'nın Münih kentindeki bir kepçe operatörü 5G bağlantısı üzerinden, Güney Kore'deki bir iş sahasında kazı yapıyor.

Marmara Denizi'nin rengi değişti

Marmara Denizi'nin Tekirdağ sahilinde plankton çoğalmasıyla deniz suyu renginde oluşan turunculuk devam ediyor.

Savunma sanayinin yeni yıldızı: SONGAR

Milli savunmada gelişme devam ederken, Türk savunma sanayi şirketi Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş. üzerine makineli tüfek monte edilmiş uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) geliştirdi

Çirkefliğin böylesi

İstanbul Havalimanı'nda seferini bekleyen bir yolcu, uçağının rötar yapması üzerine özel şirket personeli kadına ağzı alınmayacak sözlerle hakaret etti.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ABD'nin Golan kararına sert tepki!
Batı Müslümanlara yönelik nefreti görmezden geliyor!
İlandır
Veliaht Prens'in güç sarhoşluğu ve Suudileri bekleyen tehlike!
Seçimsiz dönemin şifresi: Yatırım
CHP'nin İstanbul algısı YSK kararlarıyla ellerinde patladı!
Üç kat fazla tazminat alabilirsiniz
Bakan Soylu'dan suç duyurusuna ilişkin açıklama
Türkiye'den ABD'nin tehdidine rest!
YSK İstanbul mesaisinde sona yaklaştı
40 yıllık savaşın acısı
Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor
İskandinav Hava Yolları'nda pilot krizi
Yeni İHA sahalara iniyor
Kuzey Irak'a hava harekatı

Sigara nasıl bırakılır?

Ülkemizde sigara kullanımı oldukça yüksek. Her yıl binlerce insan sigaranın verdiği zararlardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Peki Sigara nasıl bırakılır?

Altın fiyatlarındaki son durum ne? 26 Nisan 2019

Dolar fiyatlarının artması ile birlikte altında da yükseliş yaşandı. Peki Altın fiyatlarındaki son durum ne? 26 Nisan 2019 günü gram çeyrek ve tam altın fiyatları ne kadar? İşte detaylar...

Hz. İsa (a.s) ne zaman doğdu?

Hz. İsa (a.s) ne zaman doğdu? Bu yazımızda Hz. İsa'nın doğumu hakkında her şeyi bulabilirsiniz. İşte Ayet ve hadisler ışığında Hz. İsa'nın (a.s.) doğumu…

26 Nisan 2019 yurtta hava nasıl?

26 Nisan 2019 günü İstanbul ve çevresinde güneşli hava hakim olurken Meteoroloji, Ege ve Akdeniz bölgesinde toz taşınımı olabileceği açıklamasında bulundu. İşte 26 Nisan 2019 yurt genelinde hava durumu tahminleri ve detayları...

Hacamat yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar orucu bozan halleri araştırmaya ağırlık verdi. Peki Hacamat yaptırmak orucu bozar mı? Bilindiği üzere hacamat vücuttan pis kanı atmak için kullanılan oldukça etkili bir tedavi yöntemi. İşte hacamat ve oruç hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar...

En Çok Okunan Haberler