Mavi Balina oyunu zararları nelerdir?

Güncelleme: 11.09.2019 15:24

Dünya dijitalleşiyor. Bu dijitalleşme hayatı kolaylaştırsa da kötü amaçlı kullanıldığında ölüme kadar gidebiliyor. Son zamanların tartışma konusu Mavi Balina oyunu çocuklar için büyük tehlikeler barındırıyor. Peki Mavi Balina oyunu nedir? Mavi Balina oyununun zararları nelerdir? İşte Mavi Balina oyunu zararları...

Dünya dijitalleşiyor. Bu dijitalleşme hayatı kolaylaştırsa da kötü amaçlı kullanıldığında ölüme kadar gidebiliyor. Son zamanların tartışma konusu Mavi Balina oyunu çocuklar için büyük tehlikeler barındırıyor. Peki Mavi Balina oyunu nedir? Mavi Balina oyununun zararları nelerdir? İşte Mavi Balina oyunu zararları...

Mavi Balina oyunu nedir, nasıl öldürüyor?

Anneler-babalar Mavi Balina oyununun ne olduğunu ve nasıl öldürdüğünü merak ediyor. İşte dünyanın birçok ülkesinde onlarca çocuğun ölümünde sorumlu olduğu iddia edilen Mavi Balina oyunu ile ilgili bütün detaylar Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocuğu tehdit eden Mavi Balina oyunu, ailelerin korkulu rüyası oldu. Peki nedir bu Mavi Balina oyunu, Mavi Balina oyunu nasıl öldürüyor?

İNTERNET ADRESİ VE YASAL SATIŞI YOK

Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışı yok. Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderiliyor. Bu internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine ulaşılıyor ve bundan sonra da şantaj yoluyla 'oyuncu'dan verilen tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor.

Sürpriz yumurtadan mavi balina çıktı

BLACK MIRROR'DA ANLATILMIŞ

Kullanılan şantaj sistemi, Black Mirror (Kara Ayna) televizyon dizisinin 'Shut Up and Dance' (Sus ve Dans Et) adlı bölümünde işlendiği ve anlatıldığı ortaya çıkmıştı. Bu hikayede, web kamerasından çekilen gizli görüntülerini yayınlama tehdidinde bulunan hacker'lar, kurbanları örgüt adına suç ve cinayet işlemeye zorluyordu.

50 GÜN 50 GÖREV

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara ‘Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın’ telkini yapılıyor.

Oyunun adı karaya vuran balinalardan geliyor. Neden karaya vurduğu bilinmeyen balinaların kurtulma şansı ise çok az.

Oyunun kimi etaplarında henüz okul çağındaki çocuklardan, el bileklerine ya da bacaklarına sivri bir cisimle bir balina kazıması ya da vücuttaki damarlarına yakın kesikler atması isteniyor. Bazı günler saat 04.20’de uyandırılıp gün boyunca oyun yöneticilerinin yolladığı korkunç görüntülerin izlenmesi de bir başka görev. Manipüle edilen çocuklar, 49 görev boyunca kendilerine psikolojik ve fiziki zararlar verip hayattan koparılıyor. 50. gün final görevi ise “balina olmak” adını taşıyor ve oyuncunun intihar etmesini emrediyor.

BİLANÇOSU ÇOK AĞIR

Oyun hakkında en detaylı soruşturma Rusya polisi tarafından yürütülüyor. Rus Novaya gazetesine göre oyun aslında uzun bir süredir oynanıyor ve bilançosu çok ağır. Gazeteye göre sadece Kasım 2015 ve Nisan 2016 tarihleri arasında yaşamına son veren 130 genç, bu oyunun etkisinde kaldı. Yine gazetenin haberine göre oyunu yönetenler, ergenlik çağındaki gençlerin üsluplarını, alışkanlıklarını ve psikolojilerini iyi biliyorlar. Kızları fiziki, erkekleri karakteristik özellikleriyle yetersiz olduklarına ikna ederek onları 'kayıp bir nesil' olduklarına inandırıyor.

KURUCUSU TUTUKLANDI

Mavi Balina oyunu mart ayında Rusya'da bir genç kızın intiharına neden olmuş, bu olayın ardından 6 ay içinde gerçekleşen 130 gencin intiharıyla bağlantılı olabileceği şüphesiyle dava açılmıştı.

“Oyun yöneticisi” olarak emirler veren kişilerin kim ya da kimler oldukları soruşturulurken oyunun Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Azerbaycan’ın ardından Avrupa’da da yayılmaya başlaması endişeleri artırmıştı. Rusya’da 21 yaşındaki Philipp Budeikin 8 ölüm grubu oluşturmak suçlamasıyla tutuklandı. Budeikin, Mavi Balina’nın da kurucusu olmakla suçlanıyor.

Almanya, ABD, Fransa ve İngiltere'deki okullar, ebeveynlere yönelik uyarılar yayınlamaya başladı.

Altın fiyatlarında son durum...(29.01.2020)

Dolar ne kadar? 29.01.2020

El Vedud ne demek?

Vakıa suresi nüzul sebebi
Fetih suresi nüzul sebebi...

Yoktan var eden El Halık Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri

Ayetel kürsi

Felak Nas sureleri neden indirilmiştir?