Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Güncelleme: 06.07.2020 13:10

Kanser bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir Kanser tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Kanser çeşitlerinden olan mesane kanserinde erken teşhis ve tedavi edilemezse hayati tehlike oluşturabilir. Mesane kanseri en aygın kanser türlerindendir. Mesane kanseri erkeklerde daha fazla görülür. Peki mesane kanseri neden olur? Mesane kanseri belirtileri nelerdir? Mesane kanseri nasıl tedavi edilir? Mesane kanserinin belirtileri ve tedavilerine dair merak edilenler haberimizde yer alıyor.      

Kanser bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir Kanser tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir.  Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Kanser çeşitlerinden olan mesane kanserinde erken teşhis ve tedavi edilemezse hayati tehlike oluşturabilir. Mesane kanseri en aygın kanser türlerindendir. Mesane kanseri erkeklerde daha fazla görülür. Peki mesane kanseri neden olur? Mesane kanseri belirtileri nelerdir? Mesane kanseri nasıl tedavi edilir? Mesane kanserinin belirtileri ve tedavilerine dair merak edilenler haberimizde yer alıyor.      

Günümüzde kadın ve erkeklerin kanser riskiyle karşılaşma oranı yüksektir. Kanser türlerinden en yaygın olanı ise Mesane kanseridir. Özellikle erkeklerde daha fazla görülen bu kanser türü belirtisinde ağrılı idrara çıkma, sık idrara gitmek, idrarda acillik hissi gibi vakalar görülebilir. 

İdrara çıkmadan önce, idrarı depolayan organ olan mesane, kas dokularından oluşur. Genellikle erkeklerde sık görülen mesane kanseri tedavi edilmezse hastalık ciddi boyutlara ulaşır. Bu kanser türü sigara tüketiminin yaygın olduğu ülkelerde çok daha düşük yaşlarda görülebilir. 

MESANE KANSERİ NEDİR?

İdrar torbası ya da idrak kesesi olarak da bilinen mesane, karın bölgesinin alt bölümünde yer alır ve içerisinde idrarın biriktiği küre biçiminde bir organdır. Mesane duvarı elastik yapıya sahip iç içe geçmiş ve düzensiz kas liflerinden oluşur.

MESANE KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın mesane kanseri belirtisi idrarda kan görülmesidir. Hematuri olarak adlandırılan bu kanama, mesane yarası belirtisi olabilir. Ağrının eşlik etmediği idrarda kanama belirtisi süreklilik arz etmez, aralıklı olarak devam edebilir. Bu belirtiye ek olarak idrar yapmada zorlanma, idrar ile kan pıhtılarının gelmesi ve idrar yaparken yanma gibi belirtiler de mesane kanserinin ilk belirtileri olabilir.

Sigara, puro veya pipo içilmesi idrarınızda zararlı kimyasalların birikmesine sebep olarak mesane kanseri riskini artırabilir.

Sigara içtiğinizde, vücudunuz dumandaki kimyasalları işler ve bazılarını idrar yoluyla dışarı atar.

Bu zararlı kimyasallar mesanenizin içini döşeyen hücrelere zarar vererek kanser riskinizi artırabilir.

Yaşlandıkça mesane kanseri riskiniz de artar. Mesane kanseri her yaşta ortaya çıkabilir, fakat 40 yaşından genç bireylerde nadir görülmektedir.

Normalden daha sık idrara çıkma isteği

İdrar yaparken ağrı veya yanma

Mesaneniz dolu olmasa bile, tuvalete gitmeniz gerekiyormuş gibi hissetmek

İdrar yaparken idrar akışında sorun yaşamak

Gece boyunca birçok kez tuvalete gitme isteği

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları

Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kanserin en önemli 3 belirtisi

Browni kurabiye nasıl yapılır?

Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri

Bugün hava nasıl olacak?

Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?